Ασθένειες Στραβό πόδι καναρινιού, είναι γενετική ανωμαλία;

Elena ch26

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαϊ 2020
Μηνύματα
4
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σας, χθες μου χάρισαν ένα καναρίνι θηλυκό ενός χρόνων και το καημένο έχει στραβωμένο το ένα της πόδι γυρισμένο προς τα πίσω .. Δηλαδή για να καταλάβετε πατάει με το πάνω μέρος του ποδιού της θα ήθελα να μου πει κάποιος αν αυτό μπορεί να σωθεί και αν υπάρχει κάποιος γιατρός έμπιστος ώστε να τον επισκεφτώ. Ευχαριστώ πολύ 🙂
[automerge]1590482711[/automerge]
9D41DA80-D9A7-468D-8DEE-BD58BFE2456B.webp
 
Να τη χαίρεσαι!
Πρώτα από όλα να σου πω να κρατήσεις καραντίνα, δλδ να έχεις το νέο καναρίνι όσο το δυνατό πιο μακρυά από το άλλο που έχεις, να μην μπερδέψεις τα εξαρτήματα (π.χ. Ποτίστρες, ταΐστρες...) του ενός κλουβιού με του άλλου, να καθαρίζεις πρώτα το παλιό καναρίνι και τέλος το νέο, και όλα αυτά για 40 ημέρες. Έτσι θα εξασφαλίσεις ότι ακόμα και κάποια νόσο μεταδοτική να έχει το νέο καναρινάκι, δεν θα την αποκτήσει και το παλαιότερο.
Έπειτα, θα ήθελα να δεις αν αυτό το βραχιολάκι (ροζ) έχει σφηνώσει στο πόδι του πουλιού. Αν ναι, δεν κάνεις τίποτα, πριν συζητήσουμε.
Η ηλικία του ποια είναι; Από πότε το έπαθε αυτό με το πόδι, σου είπαν;
Σε τι περιβάλλον βρισκόταν πριν το πάρεις και η ουρά του λείπει; Κόκκαλο σουπιάς έχει στη διάθεσή της;
 
Ευχαριστώ παρά πολύ εξαρχής που μου απάντησες. Λοιπόν είναι και τα δυο ξεχωριστά σε διαφορετικά μπαλκόνια για να καταλάβεις. Αυτό που έχει το προβληματάκι είναι θηλυκό ενός έτους μου το χάρισε ο ιδιοκτήτης του pet shop που πηγαίνω γιατί το είδα με το ποδαράκι του έτσι και το λυπήθηκα γιατί δεν θα το έπαιρνε κανένας.. Μου είπε ότι αυτό του το έφεραν έτσι και του είπαν ότι είναι έτσι από την γέννηση του ότι δεν είναι αρρώστια δηλαδή.. Το είχαν μαζί με αλλά καναρινακια εκεί εγώ το έβαλα εξαρχής μόνο του με δικά του καινούργια εξαρτήματα. Η ουρά μου είπε λείπει διότι είναι στην αναπαραγωγική περίοδο και της την τσιμπάγανε τα αρσενικά που υπάρχον μέσα στο ίδιο κλουβί.. σουπιοκοκαλο υπάρχει αλλά ξέχασα χθες να πάρω το πιαστρακι που το κρατάει και θα το πάρω σήμερα μόλις σχολάσω! Ααα και επίσης έχει 3 δαχτυλίδια ένα στο πόδι που έχει το προβληματάκι και αλλά 2 στο άλλο πόδι τα οποία έτσι κ αλλιώς θέλω να πάω να τα αφαιρέσω και όχι δεν βλέπω να είναι σφηνωμένο κανένα από τα 3
 
Back
Top