Ασθένειες Στραβό ράμφος σε ζακό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mixalhs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mixalhs

PB New Member
Εγγραφή
9 Νοε 2008
Μηνύματα
3
Πόλη
Αγία Βαρβάρα
paidia kalispera apo ti blepetai eimai kainourgios.loipon exo ena zako kai mia mera eixame figei oloi apo to spiti kai otan girisame eida oti to kato ramfos eixe strabosei.to afisa giti nomiza oti tha ftiaxei.oso pigene kai strabone.to piga ston kiniatro kai to troxise kai eipe na tou to pigeno kathe mina na to troxizei lla ayto sinexeizei kai bgeni kai to kainourgio stayro.ama kserei kapoios as mou pei.
 
Μιχαλη μου φαινεται προσωπικα αρκετα περιεργο να "στραβωσε" το ραμφος απο τη μια στιγμη στην αλλη και να μην επανερχεται. Μηπως μετατοπιστηκε η κατω γναθος;

Eπισης το στραβο ραμφος απ'οτι εχω διαβασει μπορει να ειναι το αποτελεσμα κακης διατροφης απο διατροφη μονο με σπορους η ακομη και να υποδεικνυει καποια ασθενεια στο συκωτι.

Εγω θα σου προτεινα να του κανεις μια βιοχημικη εξεταση αιματος σε εναν καταλληλο πτηνιατρο.
 
Kαλώς όρισες Mιχάλη στο PetBird, σου έκανε εξετάσεις ο γιατρός που τρόχισε το ράμφος όπως προτείνει ο Φοίβος; Επιπλέον θέλω να ρωτήσω, στην αρχή ήταν κανονικό ή προϋπήρχε και δεν το είχες προσέξει; Εννοείς ότι κατά την απουσία σας μπορεί να κτύπησε, να αυτοτραυματίσθηκε, ή να προήλθε από άλλη αιτία; Τι διέγνωσε ο γιατρός για το κάτω ράμφος που επιμένει να αναπτύσσεται στραβό; Σε παρακαλούμε ενημέρωσέ μας, εύχομαι να πάνε όλα καλά με την περίπτωσή του.
 
Μιχαλη εγω θα ηθελα μια διευκρινιση... Το ραμφος στραβωσε κυριολεκτικα η εσπασε; Αν εσπασε επιπροσθετα με τα προηγουμενα που σου εγραψα παιζει ρολο και η ελλειψη ασβεστιου. Ειναι απαραιτητο να εχουν ολοι οι παπαγαλοι στο κλουβι τους μια πετρα με μεταλλικα στοιχεια.
 
Back
Top