Ασθένειες Στραμπουληγμένο πόδι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Katerina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Katerina

PB Member
Εγγραφή
14 Απρ 2006
Μηνύματα
1.061
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλημερα. Εχω ενα προβλημα με μια καναρα, την ειχα βρει στον πατο του κλουβιου να καθεται στην κοιλια της, οταν την πλησιασα ανεβηκε στο κλαδακι, αλλα το ενα της ποδι γλυστρουσε. Την πηγα σε ενα πετ σοπ και μου συνεστησαν μονο μπεταντιν, μιας και δεν εβλεπαν σπασιμο, ουτε πρηξιμο, ουτε πληγη. Εβαλα 3 μερες, αλλα χτες παρατηρησα οτι ειναι κακοδιαθετη, μαλλον ποναει γιατι δεν κανει νευρικες κινησεις οταν την πλησιαζω, δεν ειναι ζωηρη και φωνακλου οπως ηταν και οταν καθεται στο ξυλακι το στηριζει καπωσ σταβα το ποδι της, μαλλον για να εχει ισορροπια. μηπως πιαστηκε καπου και της γυρισε το ποδι, δεν ξερω. Το απογευμα θα την παω σε κτηνιατρο...
 
-Α ρε τι σου είναι αυτά τα... ψιλοτάκουνα,όλο στραμπουλίγματα. 😉
Να την πάς στο γιατρό ( κτηνίατρο; )και να επιμένεις να κοιττάξει το πόδι καλά ψιλά στον μηρό.Αν είχε πιαστεί κάπου το πόδι της στο κλουβί και έμεινε ώρα "κρεμασμένη" πρέπει να δει το πόδι στην άρθρωση(αφου εσύ δεν βλέπεις κάτι εμφανές στο καθαρό μέρος του ποδιού)
 
Καλημέρα Κατερίνα,
την πηγα σε ενα πετ σοπ και μου συνεστησαν μονο μπεταντιν, μιας και δεν εβλεπαν σπασιμο, ουτε πρηξιμο, ουτε πληγη
Καμιά φορά ένα «δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει» είναι προτιμότερο από το να οδηγήσεις κάποιον στο να χάσει τρεις, πιθανόν πολύτιμες ημέρες. Τι ακριβώς να απολυμάνεις με το Bedatine όταν δεν υπάρχει ούτε καν γρατζουνιά;

Είναι σημαντικό να επιμένεις σε αυτό που σου είπε ο mgerom γιατί τις περισσότερες φορές όταν δεν υπάρχουν εμφανή σημάδια τραύματος (πληγές, κατάγματα), το πρόβλημα μπορεί να προέρχεται από εξάρθρωση του γοφού. Εν πάση περιπτώσει η διάγνωση να δουλειά του κτηνιάτρου, απλώς επέστησε του την προσοχή στο συγκεκριμένο σημείο.

Στο μεταξύ, εάν διακρίνεις μεγαλύτερη αδυναμία κινήσεων, κατέβασέ της τροφή και νερό στο πάτωμα και κρατά το κλουβί όσο πιο καθαρό γίνεται χωρίς να την στρεσάρεις.
 
Σ' ευχαριστω πολύ Σταύρο! Ενταξει, θ αεπιμεινω. Ενας φιλος μου ειπε και για πιθανο εγκεφαλικό...😱
παντως αν δεν το επαθε αυτη,θα το παθω εγω🙄
 
Καλημερα
απο το ποδι της κινειται κανονικα τα δαχτυλα και ο"μηρος" της. Δεν κινειται το τμημα αναμεσα σε αυτα, το καλαμι κατα καποιο τροπο. της εβαλα καλαμακι, αλλα δεν ηταν πρακτικο, καθως δεν μπορουσε να το κουνησει καθολου και ηταν αναγκασμενη να ειναι στον πατο του κλουβιου με λυγισμενο ποδι, με αποτελεσμα το καλαμακι να ανεβαινει πανω στο μηρο που δεν εχει προβλημα. Στην ουσια λοιπον, δεν καταφερα τπτ. ετσι της εβγαλα το καλαμακι και την εχω μονο με τροφη και βιταμινες, ανεβαινει στα ξυλακια και στηριζεται περιεργα, στραβωνει το ενα της ποδι.
 
το ποδι της κινειται κανονικα τα δαχτυλα και ο"μηρος" της. Δεν κινειται το τμημα αναμεσα σε αυτα, το καλαμι κατα καποιο τροπο.
Κατερίνα εάν υπάρχει πρόβλημα στο σημείο που περιγράφεις, κατά πάσα πιθανότητα πρόκειται για κάταγμα. Θα πρέπει να τοποθετηθεί έστω και ένας απλός νάρθηκας στο σημείο με δύο τρεις οδοντογλυφίδες κατά μήκος του ποδιού στο τραυματισμένο σημείο και στη συνέχεια να γίνει σταθερή επίδεση που να επιτρέπει όμως την κυκλοφορία του αίματος. Ο νάρθηκας αυτός θα πρέπει να παραμείνει για τουλάχιστον 15 ημέρες έως ότου αποκατασταθεί το κάταγμα.

Εξακολουθώ να επιμένω ότι πρέπει να πας το πουλί σε κάποιο κτηνίατρο, έστω και αν δεν είναι ειδικευμένος στα πτηνά, αφού η συγκεκριμένη διαδικασία μπορεί και πρέπει να γίνει μόνο από αυτόν.

Διαφορετικά ακόμη και εάν το πουλί ξεπεράσει από μόνο του το πρόβλημα, το πιο πιθανό είναι να «κολλήσει» το κάταγμα στραβά, με όποιες συνέπειες μπορεί να έχει αυτό για την υπόλοιπη ζωή του.
 
Σταύρο, η περιγραφή της συμπεριφοράς του πουλιού,(τρώει, πηδάει στα κλαράκια του)
δέν δείχνει σπάσιμο.Αν ήταν κάτι τέτοιο θα ήταν ακίνητο, φουσκομένο, στον πάτο του κλουβιού. Στον γιατρό και γρήγορα, εκει συμφωνούμε.
 
Ο γιατρος ηταν πολυ ειλικρινης μαζι μου:"εμεις οι κτηνιατροι ασχολουμαστε μονο με παθολογια ζωων" για οτιδηποτε αλλο οσον αφορα το καναρινακι σου θα πρεπει να πας στην πτηνοπαθολογικη...η οποια λειτουργει μονο πρωινα..."
ξενερωσα, αλλα την περιμενα αυτη την απαντηση για να πω την αληθεια.
ευχαριστω πολυ παντως για το ενδιαφερον σας
κατερινα
 
καλημερα! το πουλακι απλα στηριζει το ποδι της, σημερα νομιζω οτι εχει ενα πολυ ελαφρο πρηξιμο -στο καλαμι του-πρεπει να ζοριζεται η ποναει, γιατι οταν παω να την πιασω δε χτυπιεται ιδιαιτερα και εχει ανοιχτο το στομα της.
το τηλ της πτηνοπαθολογικης που μου εδωσαν δεν το σηκωνει κανεις, και μου ειναι λιγο δυσκολο να την παω πρωι γιατι δουλευω στην αλλη ακρη της πολης. τωρα για το πρηξιμο αν βοηθαει μπεταντιν η κατι αλλο... Παντως νομιζω οτι χαθηκε χρονος πολυτιμος και δεν ξερω αν πλεον μπορω να βοηθησω καπως. Στεναχωριεμαι ακομη περισσοτερο γιατι περα απο το σαιτ δεν υπαρχει καποιος υπευθυνος να ασχολειται με τετοια προβληματα σε αυτα τα ζωντανα. κανει ισως καποιο χαπι ανθρωπινο για τα πρηξιματα; και ανα γνωριζετε κατι σε τι αναλογιες;
 
καλημερα! Η καναρα μου ηταν πολυ καλυτερα ειχε ζωηρεψει παρα πολυ, κελαηδουσε, ειχε ορεξη για ζευγαρωμα και ειχε πληρως ανακτησει τη σταθεροτητα της, τοσο που νομιζα οτι το ειχε ξεπερασει. Ομως χτες το βραδυ-κοιμαται στο δωματιο μου-την ακουσα 2 φορες που φτερουγιζε δυνατα για να μην πεσει απο τοκλαδι! το πρωι της ηταν πολυ δυσκολο ν καθεται στο κλαδακι και αποφασισε να καθεται στον πατο του κλουβιου. μετεφερα το φαι της αι το νερο κατω. Δεν μπορει καθολου να στηριχτει... Νομιζω τη χανω, οσο κι αν δε θελω να το πιστεψω...
 
Κατερίνα λυπάμαι που «γύρισαν» τα πράγματα ενώ φαινόταν ότι πήγαιναν καλά. Καμιά φορά αυτές οι καταστάσεις προκαλούν τόσο μεγάλο στρες που τα αποτελέσματα του είναι πιο επικίνδυνα από το αρχικό πρόβλημα.
 
Καλημέρα Σταύρο, ετσι ειναι. Το απογευμα που γυρισα σπιτι ηταν παλι καλα-μαλλον φαινεται καλα! Τι να πω ρε συ... Και σημερα "κελαηδαει". Εγω απλα την παρατηρω... Μακαρι να μπορουσα ν ακανω κατι περισσοτερο!
 
καλημερα! Το πουλακι ειναι καλα! Απλα, ενω θα επρεπε, μιας και ειναι "καματερη" δεν εχει ορεξη για ζευγαρωμα... Δε με νιαζει, τουλαχιστον ειναι οκκαι στηριζεται κανονικα, ευτυχως-γιατι ειναι και κουκλα!
 
Κατερίνα κατ΄αρχήν Καλό Πάσχα και να περάσεις καλά. Αν το καναρίνι υποτροπιάσει πάλι και δεν πάει καλά, πράγμα που το απευχόμαι, βγαλε αν μπορεσεις μια φωτο να δούμε ακριβώς το πρόβλημα μήπως και βοηθήσουμε περισσότερο.
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά!
σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σου.
το πουλακι φαινοταν καλά, ηταν ζωηρή, στηριζοταν κανονικά, άλλά μετ απο κάποιο διάστημα άρχισε να είναι κακόκεφη και να φαίνεται αδιάθετη, περνουσε τις περισσότερες ώρες στον πάτο του κλουβιου, εκει καθοταν και κοιμόταν το βράδυκαι πήγαινε στα ξυλάκια μόνο για να φαει και να πιει νερό. Αδυνάτισε απότομα και της άρχισα αγωγή με bayatrill-χτες πέμπτη μέρα αγωγής. Δυστυχώς όμως το πουλάκι το βρήκα νεκρό σήμερα. Για άλλη μια φορά δεν πρόλαβα να κάνω και πολλά...
ευχαριστώ και το σταυρο και τον mgerom και το γιαννη από λερο που ενδιαφέρθηκαν.
 
Katerina καλημέρα και χρόνια σου πολλά. Δυστυχώς το να χάνεις ένα πουλί και μάλιστα με τέτοιο τρόπο δεν είναι και το πιο ευχάριστω. Όμως είμαι όμως σίγουρος ότι έκανες ότι μπορούσες. Πιθανόν το πουλάκι κατά την γνώμη μου χωρίς να είμαι ειδικός είχε πάθει κάποιο κάταγμα. Γι αυτό και πρήστηκε. Ένα κάταγμα σε πουλί επιφέρει αφόρητους πόνους με συνέπεια το πουλί να χάνει την διάθεση και κατα συνέπεια την όρεξή του.Αποτέλεσμα από αυτό είναι στο τέλος ο θάνατος. Πιστεύω βέβαια και στην θέληση του πουλιού στο να ζήσει. Έχω παραδείγματα από πουλιά που με κομμένο πόδι λόγω δαχτυλυδιού μετά από 2 με 3 ημέρες ήταν μία χαρά. Θα μπορούσες αν δεν το έκανες να χορηγήσει ντεπόν σιρόπι στο πουλί απλά για να σταματήσεις για λίγο τον πόνο του. Το χρησιμοποιώ αρκετές φορές και έχει καλά αποτελέσματα. Όμως αυτά τα δυσάρεστα γεγονότα είναι μεσα στην ζωή και από αυτά μαθαίνουμε και γινόμαστε πιο δυνατοί αλλάκαι σοφότεροι και προσεχτικότεροι.
 
To αντιβιοτικο Baytril ειναι ενα παρα πολυ δυνατο φαρμακο!
Οπως εχει πει ενας φιλος ειναι σαν να ριχνεις ατομικη βομβα στο πουλι! Ειδικα ενα αρρωστο εξασθενημενο πουλι το κανει χειροτερα αντι καλυτερα. Σκοτωνει ολα τα καλα βακτηρια και ετσι κανει ζημια και δεν ωφελει! Ισως επρεπε αν επεμενες σε αυτο το φαρμακο να το εδινες για 3 μερες και μετα πολυβιταμινες!
Επισης οταν ειναι καιρο αρρωστο το πουλι αδυνατιζει και δεν εχει δυναμη να σπασει ολους τους σπορους και αρκειται στους πιο μαλακους και ετσι εχει θιγμενη διατροφη!
Καλο ειναι σε αυτη την περιπτωση να σπαμε λιπαρους σπορους στο multi (καναβουρι) και να του δινουμε!
Λυπαμαι που το εχασες και ελπιζω να εχεις ολα τα υπολοιπα πουλακια με αριστη υγεια!

ΥΣ Ισίδωρε το ντεπον σιροπι σε τι δοσολογια το δινεις στο νερο και σε ποιες περιπτωσεις; Ευχαριστω!
 
Το depon περιέχει σαν δραστική ουσία την παρακεταμόλη που έχει ισχυρή αναλγητική και αντιπυρετική δράση. Το depon ανακουφίζει γρήγορα και αποτελεσματικά από τους πόνους την αδιαθεσία και τον πυρετό επειδή αποροφάται γρήγορα και αποτελεσματικά από το γαστρεντερικό σωλήνα. Το depon δρα κατασταλτικά στο κεντρικό νευρικό σύστημα με αποκλεισμό των κέντρων του πόνου παρέχοντας γρήγορη ανακούφιση. Το depon είναι ένα αποτελεσματικό αναλγητικό - αντιπυρετικό για καταστάσεις όπως πονοκέφαλος πυρετός πονόδοντος νευραλγίες μυαλγίες πόνοι αρθρώσεων. Εγώ το χρησιμοποιώ σε περιπτώσεις που έχω κάποιο κάταγμα στραμπούληγμα ή βλέπω το πουλί ότι γενικά δεν είναι καλά. Δεν το χρησιμοποιώ σε περιπτώσεις βλάβης του συκωτιού και του στομάχου.Βέβαια το depon δεν το χρησιμοποιώ για να θεραπεύσω αλλά για να επιβραδύνω μία κατάσταση και να ανακουφίσω από τον πόνο. Έτσι και το πουλί αισθάνεται καλύτερα αλλά και τρώει.Βάζω 4-5 σταγόνες γεμίζοντας στο μισό μια μικρή ποτίστρα και αφού έχω αφήσει το πουλί για δύο ώρες χωρίς νερό.Βάρβαρο θα μου πεις αλλά έτσι εξασφαλίζω ότι έστω και λίγο θα πιεί νερό.Αν και πάλι δεν πιεί του το χορηγώ με ένεση από το στόμα.
 
Back
Top