Γενικά Συγκατοίκηση καναρινιού με καρδερινοκάναρο

psysonic

PB New Member
Εγγραφή
21 Δεκ 2014
Μηνύματα
58
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα... Πριν λιγους μηνες (πρωτοχρονια) μου χαρισαν ενα καρδερινοκαναρο, αγνωστου ηλικιας το πολυ ενος ετους. Εχει δαχτυλιδακι στο ποδι, ανοιχτου τυπου αλλα δεν γνωριζω φυλο και δε μπορω και να το διακρινω. Ενα διαστημα κελαηδουσε αν και οχι πολυ δυνατα, πλεον ομως εχει σταματησει. Πτερορροια δεν εχει ξεκινησει ακομα, ειναι υγιεστατο αλλα οχι τοσο εξημερωμενο.σκεφτηκα να τα βαλω μαζι στη μεγαλη ζευγαρωστρα με το καναρινι μου λογω διακοπων ( τα πηρα μαζι μου και καταλαμβανουν αρκετο χωρο τα κλουβια). Το καρδερονοκαναρο τρωει 2 ειδη τροφων, μια καναρινιου και μια καρδερινας. Θα υπαρχει προβλημα με τις τροφες αν μπουν μαζι;υπαρχει περιπτωση να παθει κατι το καναρινι;
 
Το φύλο του καρδερινοκάναρου είναι άγνωστο.. Το καναρινάκι τι φύλο είναι; Θα σου πρότεινα πριν τα βάλεις μαζί να τα έχεις με χώρισμα στη ζευγαρώστρα, και μετά δοκιμασε τη συγκατοίκηση.

το καρδερονοκαναρο τρωει 2 ειδη τροφων, μια καναρινιου και μια καρδερινας. Θα υπαρχει προβλημα με τις τροφες αν μπουν μαζι;
Όχι! Νομίζω τέτοια υβρίδια πρέπει να τρώνε και απ τα 2 είδη τροφών...

υπαρχει περιπτωση να παθει κατι το καναρινι;
Μόνο αν είναι και τα 2 αρσενικά και αρχίσουν οι τσακωμοί και οι μάχες.. Αν πάλι συμβιώσουν αρμονικά, η ζευγαρώστρα είναι μια χαρά από άποψη χώρου για 2 πουλάκια. Βάλε μόνο 3 πατήθρες (2 ψηλά στις 2 άκρες και μία χαμηλά σοτ κέντρο) να πετάνε και λίγο. Και φυσικά διπλές αυγοθήκες, ποτίστρες και ταίστρες για να μην έχουν ανταγωνισμό! 😉
 
το καναρινακι ειναι αρσενικο και πυρωμενο. Τα εβαλα κοντα και κανουν σαν παλαβα, σαν να θελουν να πλησιαστουν κι αλλο και τιτιβιζουν περιεργα.η μονη μου ανησυχια ειναι αν θα φαει το καναρινακι τροφη καρδερινας... Μη παθει κατι και αν η συμπεριφορα αυτη ειναι φιλικη η εχθρικη.
 
το καρδερονοκαναρο τρωει 2 ειδη τροφων, μια καναρινιου και μια καρδερινας. Θα υπαρχει προβλημα με τις τροφες αν μπουν μαζι;

Γνώμη μου είναι να βάλεις χώρισμα και το κάθε πουλί να ακολουθήσει την διατροφή του. Το καναρίνι θα παχύνει με τους σπόρους της καρδερίνας.

το καναρινακι ειναι αρσενικο και πυρωμενο. Τα εβαλα κοντα και κανουν σαν παλαβα...

Άλλος ένας λόγος που πρέπει να βάλεις χώρισμα.
 
θα τα αφησω οπως ειναι καλυτερα στα κλουβια τους. Ευχαριστώ πολυ για τις απαντησεις. 🙂
 
Δεν νομίζω να υπάρχει διατροφικό θέμα... αλλά ο διαχωρισμός ίσως πρέπει να γίνει.
Ο διαχωρισμός κατά τη γνώμη μου έχει να κάνει κυρίως με τις φωνές που πρέπει να υιοθετηθούν ή όχι από τα δυο είδη...
 
Back
Top