Γενικά Συγκατοίκηση cockatiels

maggie.troublemaker

PB New Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2014
Μηνύματα
9
Πόλη
Νάξος
Σημερα ηρθε το νεο μας κοκατιλ ο αρσενικος' πρωτη επαφη της δικιας μου με αλλο παπαγαλο. Εχει παθει πανικο ομως κ συνεχεια τον τσιμπαει κ ειναι αγριεμενη. Να τους αφησω μεσα θα ηρεμησουν η θα πρεπει να τα εχω χωρια; Ο αρσενικος ο κακομοιρης την φοβατε. Τι να κανω; ☹
 
Για πολλούς λόγους δεν βάζουμε δύο πουλιά κατ' ευθείαν μαζί στο ίδιο κλουβί. Πρώτ' απ' όλα το νεοφερμένο πουλάκι έπρεπε να μείνει καραντίνα 40 μέρες.
Μετά την καραντίνα έπρεπε να αρχίσεις την προσπάθεια γνωριμίας των δύο πουλιών, βάζοντας τα δύο κλουβιά στο ίδιο δωμάτιο αλλά σε απόσταση μεταξύ τους, την οποία σταδιακά θα μείωνες έως ότου φτάσεις να έχεις τα δύο κλουβιά κολλητά. Έτσι όταν θα τα ένωνες το πιθανότερο ήδη θα είχαν γίνει τουλάχιστον φίλοι.
Να τα χωρίσεις άμεσα τα πουλιά σε διαφορετικά κλουβιά γιατί έτσι εκτός των άλλων θα καθυστερήσει η εξομάλυνση της σχέσης τους ίσως και δεν θα συμφιλιωθούν ποτέ.
 
τα εβαλα χωρια σημερα βεβαια. τα εχω διπλα τα κλουβια αλλα δεν δειχνει κανενασ ενδιαφερων για τον αλλο... η δικη μου επειδη εχει μαθει μαζι μασ δεν κανει με αλλο πουλι κ βασικα δεν νομιζω οτι προκειται να κανει κ ποτε..
τι να κανω για να συνηθησουν μεταξυ τουσ?
 
Αν μπορείς βάλτα λίγο πιο μακρυά μεταξύ τους, ν' ακούν μόνο τις φωνές τους προς το παρόν και να μην βλέπονται. Αν το θηλυκό είναι "αντικοινωνικό" δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Τουλάχιστον με την γνωριμία να υπάρξει κάποια ανοχή. Αν είναι το άλλο αρσενικό ίσως το δει με άλλο μάτι όταν χτυπήσει το βιολογικό της ρολόϊ .
 
Παρακαλούμε μην γράφετε greeklish
Είναι μικρά ακόμα είναι μόνο 6 μηνών οπότε ακόμα δεν έχουν για ζευγάρωμα πιστεύω.
Είχα διαβάσει για 18 μηνών ότι είναι κατάλληλο. Δεν ξέρω, επίσης ήθελα να ρωτήσω ισχύει ότι τα θηλυκά δεν μιλάνε;
 
Να είναι μικρά ακόμα για ζευγαρώματα. Ισχύει η ηλικία των 18 μηνών και άνω. Ισχύει επίσης ότι τα θηλυκά έχουν λιγότερες δυνατότητες μίμησης από τα αρσενικά.
 
φοβαμε πωσ δεν θα γινει ποτε κοινωνικη επειδη εμαθε μαζι μου. Θα αναγκαστω να παρω αλλο θηλυκο...😵
 
υπομονη! ασε το χρονο να διξει τη θα γινει δεν μπορουμε να επεμβουμε σε ολα:) ασε να γνωριστουν... Να μεγαλωσουν... και ολα θα γινουν 😉
 
Back
Top