Διατροφή Συζήτηση για τις βιταμίνες

Geokilkis

PB Member
Εγγραφή
23 Μαϊ 2021
Μηνύματα
472
Πόλη
Κιλκίς
Καλησπέρα σε όλους.

Επειδή σε λίγο αρχίζει η προετοιμασία των πουλιών για την αναπαραγωγική περίοδο θα ήθελα να συζητήσουμε σχετικά με τα συμπληρώματα διατροφής.

Αρκετά από τα ζευγαρακια μου μπήκανε στη διαδικασία αναπαραγωγής, χωρίς να το περιμένω και να τα προετοιμάσω οπότε κατέφυγα στα συμπληρώματα διατροφής της evia parrots.
Μέχρι στιγμής δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα και τα ζευγαρακια μου είχαν πλήρη γέννα με 6 αυγουλάκια το καθένα.

Όμως επειδή εχθρός του καλού λένε πως είναι το καλύτερο θα ήθελα να συζητήσουμε σχετικά με τα συμπληρώματα, τις εταιρείες και την εφαρμογή αυτών...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Προσωπικά είμαι ενάντια στα οποιαδήποτε χημικά σκευάσματα και προσπαθώ να μη τα χρησιμοποιώ. Δίνω μόνο συμπλήρωμα ασβεστίου σε σταγόνες στα αναπαραγωγικά ζευγάρια μετά το πρώτο αυγό. Και αυτό περισσότερο από δική μου ανασφάλεια καθώς δεν είχα ποτέ κάποιο περιστατικό δυστοκίας.
 
Αν η συζήτηση είναι σε επίπεδο brand,τότε προσωπικά θα πήγαινα σε κάτι πιο γνωστό και δοκιμασμένο με πλήρες documentation.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι brands τύπου evia parrots και landmark βρίσκονται αρκετά πίσω από τον ανταγωνισμό.
 
Για αυτό ακριβώς άνοιξα το θέμα γιατί σίγουρα θα ενδιαφέρει περισσότερα άτομα.
έχω μερικές ερωτήσεις:
-ποια εταιρεία χρησιμοποιεί ο καθένας;
-σε ποια μορφή (σκόνη ή υγρό)
-ποια μέθοδο προτιμά (πχ στο νερό ή στην αυγοτροφη)
-με ποια συχνότητα τα προσφέρει, είτε κατά την αναπαραγωγή είτε στη συντήρηση (αν προσφέρει)

Και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία.

Γιατί όπως συμβαίνει με τα περισσότερα... η εμπειρία σε συνδυασμό με τη γνώση έχουν το καλύτερο αποτέλεσμα..
(Δεν ξεχνάω το θέμα της αυγοτροφης, στο οποίο μεν θεώρησα ότι πήρα καλή αλλά υπάρχει καλύτερη -easyyem- )
 
Back
Top