Φροντίδα Συμβίωση Θηλυκών Καναρινιών

Εγγραφή
22 Σεπ 2017
Μηνύματα
44
Πόλη
Άλιμος
Θα ήθελα να ρωτησω, μπορώ να έχω δυο θηλυκά καναρίνια στο ίδιο κλουβί; Τα έχω τώρα σε ζευγαρωστρα με το τυφλό χώρισμα. Να το αφαιρεσω; Θα μαλώνουν;
 
Θα ήθελα να ρωτησω, μπορώ να έχω δυο θηλυκά καναρίνια στο ίδιο κλουβί; Τα έχω τώρα σε ζευγαρωστρα με το τυφλό χώρισμα. Να το αφαιρεσω; Θα μαλώνουν;
Ασφαλώς και μπορείς να έχεις από δύο μέχρι τέσσερα ή πέντε θηλυκά πουλιά στην ίδια ζευγαρώστρα (ο αριθμός εξαρτάται από το μέγεθος) χωρίς να υπάρχουν σοβαρά προβλήματα μεταξύ τους.
Σίγουρα θα υπάρξουν μάχες κατάταξης...
Δηλαδή μάχες επικράτησης για το ποια θα είναι η αρχηγός, ποια δεύτερη, ποια τρίτη κλπ στην ιεραρχία του κοινοβιου αλλά θεωρητικά δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα.
Υπάρχουν βέβαια σπάνιες περιπτώσεις που οι μάχες αυτές είναι πολύ βίαιες και επίμονες οπότε σε αυτή την περίπτωση το διαχωριστικό επιβάλλεται.
 
Καλημέρα.
Αυτό το θέμα με απασχολεί και εμένα.
Έβαλα 3ης καμάρες μαζί και τις έβλεπα να ανοίγουν τα φτερά και να κροζουν έντονα η μία στην άλλη.
Αυτό γινόταν δύο ημέρες σχεδόν όλη μερα και φοβούμενος από την ένταση τις χώρισα.
 
τις έβλεπα να ανοίγουν τα φτερά και να κροζουν έντονα η μία στην άλλη.
Αυτό γινόταν δύο ημέρες σχεδόν όλη μερα και φοβούμενος από την ένταση τις χώρισα
Για μένα δεν θα πρέπει να επεμβαίνουμε και να χωρίζουμε με το παραμικρό τα πουλιά ενώ δεν διαφαίνεται κάποιος σοβαρός κίνδυνος.
Είναι κακό να μεταφράζουμε τις "κινήσεις" των ζώων και να τις αναγάγουμε σε ανθρώπινες.
Τα ζώα επικοινωνούν σηνήθως με κινήσεις και σήματα που εμείς δεν μπορούμε ακόμη να ερμηνεύσουμε.
Το κούνημα των φτερών σίγουρα δείχνει απειλή... αλλά δε χάθηκε κι ο κόσμος...
Πως άλλωστε θα μπορούσε να επικρατήσει η μία έναντι της άλλης κανάρας;
 
Η μια καναρα είναι πυρωμενη
Αυτή την εποχή δεν θα έπρεπε να είναι πυρωμένη... και ενδόμυχα πιστεύω πως κάνεις λάθος "διάγνωση".
τσιμπάει την ουρά της άλλης
Μέσα στα "παιχνίδια" επικράτησης είναι κι αυτό...
Σπάνια είναι όμως "επικύνδυνο"
Για μένα λάθος...
Αφήνουμε τα πουλιά να αλληλοεπιδρούν και να κρατούν κομμάτια της φύσης τους.
Ρομποτάκια που θα ακολουθούν όσα εμείς θεωρούμε σωστά δεν πρέπει να τα κάνουμε.
 
Να βγάλω τότε το χώρισμα και να είναι μαζί; Έχω ένα αρσενικό και όταν έρθει εποχή θα τις χωρισω για να ζευγαρώσουν σε ξεχωριστά κλουβιά.
 
Βρισκόμαστε στα πρόθυρα του χειμώνα.
Είμαστε δηλαδή σε μια εποχή εξαιρετικά δύσκολη για τα πουλιά...
Τα ζευγαρώματα και οι αναπαραγωγικές σκέψεις έχουν 4-5 μήνες χρόνο για να έρθουν στο προσκήνιο...
Αυτό που θα πρέπει να σε/μας απασχολεί είναι το πως θα βγάλουν το χειμώνα... χωρίς απώλειες κι όχι οι σκέψεις για το ζευγάρωμα.
Εντάξει Σπύρο;
 
προσπαθώ να μάθω
Είσαι στον πιο καλά ενημερωμένο χώρο.
Εδώ οι ερωτήσεις γίνονται αφορμή για πολλές συζητήσεις.
Κι αφού είσαι "αρχάριος" θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις σιγά - σιγά το διάβασμα στα σχετικά και πολύτιμα άρθρα του petbirds.
Χωρίς πολύ κόπο θα βρεις σημαντικές πληροφορίες όπως...
  1. Για τη φροντίδα των πουλιών
  2. Για την αναπαραγωγή https://community.petbirds.gr/forums/articles/?prefix_id=95
  3. Για τη διατροφή https://community.petbirds.gr/forums/articles/?prefix_id=101
  4. Για τις ασθένειες https://community.petbirds.gr/forums/articles/?prefix_id=100
Αν έχεις ερωτήσεις... απλά κάνεις νέο θέμα.
 
Τελικα τι εγινε με τις καναρες; Τις εβαλες μαζι; Τα βρηκανε;
Εβγαλα το χωρισμα τα παρακολουθουσα και η αλλη αρχισε παλι να της τσιμπαει την ουρα. Τι κανω;
 
Δωσε τους λιγο χρονο, εκτος και την δεις οτι την απειλει.. Θεωρω πως πρεπει να τις αφησεις λιγο ακομη μαζι και τις παρακολουθεις. Ποση ωρα της το εκανε αυτο; Ποση ωρα τις αφησες μαζι;
 
Δωσε τους λιγο χρονο, εκτος και την δεις οτι την απειλει.. Θεωρω πως πρεπει να τις αφησεις λιγο ακομη μαζι και τις παρακολουθεις. Ποση ωρα της το εκανε αυτο; Ποση ωρα τις αφησες μαζι;
Απο τα τελη αυγουστου που τα πηρα και ηταν μαζι, δεν το εκανε. Τωρα το ξεκινησε. Μηπως λογω του αρσενικου; ο οποιος ειναι χωριστα σε αλλο κλουβι.
 
Σπύρο, μην γράφεις με κεφαλαία γράμματα.
Λες οτι απο τέλη Αυγούστου που τα εχεις δεν τσακώνονταν, αλλά επισης γράφεις οτι τωρα τελευταία έβγαλες το διαχωριστικό. Πιστεύω οτι χρειάζεται διευκρίνιση το παραπάνω. Και λίγα στοιχεία ακόμα:
  1. Ποια η ηλικία των δυο πουλιων; Προφανώς το ενα δεν ειναι φετινό για να γράφεις οτι ειναι πυρωμένο.
  2. Πόσες ταΐστρες ανά μείγμα σπόρων υπάρχουν στο κλουβι; Χρειάζεσαι τουλάχιστον δυο για να βελτιώσεις την κατάσταση
  3. Ποιο το μήκος του κλουβιού;
  4. Αυτό που ειναι πυρωμένο, ειναι και αυτό που ειναι πιο επιθετικό;
  5. Τι συχνότητα παροχής αυγού ή αυγοτροφης εχεις; Βασικα σκέφτομαι να διερευνηθεί η υπόθεση οτι αν προσφέρεις σε μεγαλύτερη συχνότητα αυγοτροφή για ενα διάστημα, θα μειωθούν και οι καυγάδες, αν κι εφόσον πράγματι τα πουλιά ειναι ειτε φετινά και σε φάση ανάπτυξης ειτε πυρωμενα.
 
Είναι 1.5ετων.Ζευγαρωστρα 40 μήκος με 4 ταιστρες,2 με αυγό τροφή, 2 ποτίστρες με νερό. Το αν είναι πυρωμένο μου το είπε κάποιος και αυτό είναι το επιθετικό.
 
Back
Top