Γενικά Συμβίωση κοκατίλ με άλλο παπαγάλο

Xristina123

PB New Member
Εγγραφή
22 Απρ 2020
Μηνύματα
30
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γειας σας! Έχω ένα κοκατιλ (θηλυκό) και σκέφτομαι να πάρω και έναν άλλο παπαγάλο και θα ήθελα να μην είναι ίδιας ράτσας, έχετε να μου προτείνεται κανένα είδος που να εινα συμβιώσημο με κοκατιλ;

Υ. Γ
Επίσης πριν καιρό είχα πάρει ένα κοκατιλ από πετ σοπ το οποίο ήταν άρρωστο και μας άφησε, οπότε αυτήν την φορά θέλω να πάρω παπαγαλάκι από εκτροφείο.
 
Εχω ακουσει οτι τα κοκατιλ ειναι φιλικα με ολων των ειδων παπαγαλους, ομως δεν μπορεις να τα βαλεις με μεγαλητερα παπαγαλακια οπως μακαο, african grey κτλ. Γιατι ειναι τεραστιοι για αυτα, δηλαδη ενα παραδειγμα ειναι να μπει μαζι με budgie ή αλλα τετοια μικρουλια.
Για εκτροφειο δεν μπορω να σε βοηθησω δυστηχως, ελπιζω να ειναι αρκετα και αυτα που σου ειπα 😀
[automerge]1610027301[/automerge]
Επίσης πριν καιρό είχα πάρει ένα κοκατιλ από πετ σοπ το οποίο ήταν άρρωστο και μας άφησε
Πρεπει να καταλαβενεις αν ειναι αρρωστο ή οχι ενα πουλακι πριν το παρεις, δεν το παιρνεις γιατι σου αρεσει.
Δες εδω:

Αγορά νέων πουλιών

Πριν την αγορά νέων πουλιών χρειάζεται λίγη προσοχή, κοινή λογική και μερικές απλές συμβουλές που θα σας σώσουν από προβλήματα, στεναχώριες και έξοδα. Πριν την αγορά των πουλιών Είτε πρόκειται για πτηνά συντροφιάς, είτε για πτηνά εκτροφής, τα λάθη που γίνονται κατά την αγορά τους κοστίζουν...
petbirds.gr
petbirds.gr
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γενικά τα κοκατιλ είναι φιλικά και ήρεμα σαν χαρακτήρες, σίγουρα θα πρέπει να είναι στο ίδιο μέγεθος περίπου, αλλά πάλι δεν προτείνεται να βάζουμε διαφορετικά είδη στο ίδιο κλουβι, καθώς έχουν άλλες ανάγκες,το καθένα θέλει το δικό του χώρο κτλ. Πολλές φορές πουλάκια του ίδιου είδους δεν συμβιώνουν όποτε σκεφτείτε τι γίνεται σε όσα είναι διαφορετικού είδους. Αν αποφασίσετε να πάρετε νέο πουλάκι διαφορετικού είδους να είστε προετοιμασμένοι ότι κάτι μπορεί να πάει στραβά και να χρειαστεί να μείνει σε διαφορετικό κλουβι από το κοκατιλ σας. Επίσης θα πρέπει να κρατήσετε καραντινα στα παπαγαλάκια τουλάχιστον 40 μέρες, για να βεβαιωθείτε πως είναι καλά στην υγεία τους, και φυσικά να συνηθίσουν ο ένας τον άλλον.
 
Εχω ακουσει οτι τα κοκατιλ ειναι φιλικα με ολων των ειδων παπαγαλους, ομως δεν μπορεις να τα βαλεις με μεγαλητερα παπαγαλακια οπως μακαο, african grey κτλ. Γιατι ειναι τεραστιοι για αυτα, δηλαδη ενα παραδειγμα ειναι να μπει μαζι με budgie ή αλλα τετοια μικρουλια.
Για εκτροφειο δεν μπορω να σε βοηθησω δυστηχως, ελπιζω να ειναι αρκετα και αυτα που σου ειπα 😀
[automerge]1610027301[/automerge]

Πρεπει να καταλαβενεις αν ειναι αρρωστο ή οχι ενα πουλακι πριν το παρεις, δεν το παιρνεις γιατι σου αρεσει.
Δες εδω:

Αγορά νέων πουλιών

Πριν την αγορά νέων πουλιών χρειάζεται λίγη προσοχή, κοινή λογική και μερικές απλές συμβουλές που θα σας σώσουν από προβλήματα, στεναχώριες και έξοδα. Πριν την αγορά των πουλιών Είτε πρόκειται για πτηνά συντροφιάς, είτε για πτηνά εκτροφής, τα λάθη που γίνονται κατά την αγορά τους κοστίζουν...
petbirds.gr
petbirds.gr
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
ΤΟ παπαγαλάκι που είχα πάρει φαινόταν μια χαρά και όταν το πήγα στον κτηνίατρο για Τσεκ απ βρήκαμε το πρόβλημα επίσης δεν το έφερα σε επαφή με το άλλο έτσι ώστε να κολλήσει και εκείνο..
 
@Xristina123 O κανόνας λέει ότι διαφορετικά είδη πουλιών μπαίνουν υποχρεωτικά σε διαφορετικά κλουβιά. Τα διάφορα είδη έχουν διαφορετικές ιδιοσυγκρασίες και λίγο διαφορετικές ανάγκες όπως και διαφορετικούς σωματότυπους. Είναι κακή ιδέα να βάλεις ένα μικροσκοπικό μπάτζι π.χ. με ένα κοκατίλ όσο ειρηνικό κι αν πιστεύεις ότι είναι το κοκατίλ.
 
Back
Top