Φροντίδα Συμβίωση με ακόμη ένα cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης DaniGK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

DaniGK

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουν 2008
Μηνύματα
51
Πόλη
Λάρισα
Καλημέρα. Έχω ένα cockatiel το οποιο δεν του αρέσει τίποτα. Το μονο που κάνει είναι να τρώει. Του πήρα ποσα παιχνίδια ρε παιδιά και ούτε που τα έχει αγγίξει. Έτσι σκέφτομαι να πάρο ένα ακόμη cockatiel για να κάνουνε πάρε.Αλλα δεν ξέρω άμα μπορούνε να συμβιώσουνε μαζί. Να λάβουμε υπόψιν όμως ότι ο δικός μου παπαγάλος είναι σε μια ηλικία 22 χρόνον και είναι πολύ ιδιότροπος και λιγάκι επιθετικός.🙄
 
Βασίλη το κοκατιλ σου ειναι μεγαλο σε ηλικια. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μην το αναστατωσεις με την παρουσια ενος καινουριου πουλιου. Ειναι κτητικα με το κλουβι τους ακομα και σε μικροτερη ηλικια, ποσο μαλλον στα 22! Αν θελεις να παρεις καινουριο κοκατιλ μπορεις να το βαλεις σε διαφορετικο κλουβι. Μπορουν να κανουν παρεα και απο αποσταση.
Οσο για τα παιχνιδια, πολλα κοκατιλ δεν παιζουν. Εξαρταται απο τον χαρακτηρα τους.
 
παραξενω πιστευω πως αν το ελεγες πιο παλια σε ηλικια το κοκατιλ σου 2-3 χρονων περιπου θα λυνοταν το προβλημα. Του αφιερωνεις χρονο;δειξτου στοργη! Καλη επιτυχια!
 
Του αφιερώνω όσο χρόνο μπορώ και πιστεύω πως τώρα τελευταία έχουμε έρθει πιο κοντά.
 
Back
Top