Γενικά Συμβίωση σκύλων με ήμερο παπαγαλάκι στον ίδιο χώρο

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Όπως όλοι έχετε καταλάβει έχω αρχίσει να "ψήνομαι" κι γω και να μπω δειλά δειλά στο χώρο των παπαγάλων. Να γίνω και επισήμως παπαγαλομαμά! :D Μάλλον Μαίο - Ιούνιο ίσως να γίνω!

Με προβληματίζει όμως η συμβίωση ενός ήμερου ελεύθερου στο σπίτι παπαγάλου με 2 σκυλιά. Και πιο πολύ με προβληματίζει η αντίδραση των σκυλιών στη θέα ενός μικρού φτερωτού που πετάει από δω και από κει. Φυσικά όσες φορές έχουν δει τα καναρίνια μου, ειδικά ο μικρός, πάει κοντά στο κλουβί και τα κοιτάει επίμονα σαν κυνηγός! 😛 Η Λίλη ως πιο εκπαιδευμένη και πειθαρχημένη πιστεύω πως δε θα αντιδράσει επιθετικά, αλλά ποτέ δε ξέρεις. Όταν δει ξένα πουλιά στην ταράτσα τα κυνηγάει γαβγίζοντας ας πούμε! Γι αυτό δε ξέρω πως να γνωρίσω το νέο φτερωτό μέλος στα τετράποδα παιδιά μου! Γιατί η αλήθεια είναι πως δε θα ήθελα 1μησι-2 ώρες την ημέρα να είναι τα μικρά κλεισμένα για να πετάει ελεύθερα το παπαγαλάκι στο σπίτι. Ιδανικά θα ήθελα να μην του δίνουν καμία σημασία αν πετάξει ή αν προσγειωθεί στο έδαφος. Αλλά απ την άλλη υπάρχει και το ένστικτο του κυνηγού που έχουν. Γι αυτό και φοβάμαι και σας ρωτάει πως πρέπει να γίνει η γνωριμία πριν πάρω το παπαγαλάκι που μάλλον θα είναι Lovebirdάκι!

Αν είχα παπαγαλάκι και έπαιρνα κουτάβι θα ήταν όλα πιο εύκολα! 😛

Υ. Γ.: Φυσικά όσο το μικρό θα είναι ελεύθερο στο σπίτι θα είμαστε παρόντες! Δεν το συζητώ αυτό! 😛
 
Λίγο δύσκολο πρόβλημα. Εξαρτάται βέβαια πολύ και από τον χαρακτήρα του σκύλου.
Η δική μου η σκύλα έχει κυνηγιάρικο ένστικτο και δεν την αφήνω στο ίδιο δωμάτιο όταν είναι ελεύθεροι οι παπαγάλοι, γιατί και στα κλουβιά τους τρομάζει.
Πάντως ακόμα και ανεκτικό σκυλί αν έχεις, δεν τα αφήνεις μόνα χωρίς την προσοχή σου γιατί μπορεί να συμβούν ατυχήματα από λάθος κίνηση του σκυλιού.
 
... Με προβληματίζει όμως *η συμβίωση ενός ήμερου ελεύθερου στο σπίτι παπαγάλου με 2 σκυλιά. Και πιο πολύ με προβληματίζει η αντίδραση των σκυλιών στη θέα *ενός μικρού φτερωτού που πετάει από δω και από κει. Φυσικά όσες φορές έχουν δει τα καναρίνια μου, ειδικά ο μικρός, πάει κοντά στο κλουβί και τα κοιτάει επίμονα σαν κυνηγός! Η Λίλη ως πιο εκπαιδευμένη και πειθαρχημένη πιστεύω πως δε θα αντιδράσει επιθετικά, **αλλά ποτέ δε ξέρεις. Όταν δει ξένα πουλιά στην ταράτσα τα κυνηγάει γαβγίζοντας ας πούμε! Γι αυτό δε ξέρω πως να γνωρίσω το νέο φτερωτό μέλος στα τετράποδα παιδιά μου! ***Γιατί η αλήθεια είναι πως δε θα ήθελα 1μησι-2 ώρες την ημέρα να είναι τα μικρά κλεισμένα για να πετάει ελεύθερα το παπαγαλάκι στο σπίτι. Ιδανικά θα ήθελα να μην του δίνουν καμία σημασία αν πετάξει ή αν προσγειωθεί στο έδαφος. Αλλά απ την άλλη υπάρχει και το ένστικτο του κυνηγού που έχουν. Γι αυτό και φοβάμαι και σας ρωτάει πως πρέπει να γίνει η γνωριμία πριν πάρω το παπαγαλάκι που μάλλον θα είναι Lovebirdάκι!

****Αν είχα παπαγαλάκι και έπαιρνα κουτάβι θα ήταν όλα πιο εύκολα!

Υ. Γ.: Φυσικά όσο το μικρό θα είναι ελεύθερο στο σπίτι θα είμαστε παρόντες! Δεν το συζητώ αυτό!

Με το καλό να γίνεις παπαγολομαμά Αλίκη!👍
* Ένα πουλάκι να πετάει ελεύθερο στο σπίτι από δω και από εκεί... Ξέχασε το, ακόμα κι αν δεν είχες τα σκυλιά.
Ο χώρος ενός δωματίου θα είναι μια χαρά για το πουλάκι (εκεί που θα βρίσκεσαι δηλ για να είναι και όλα υπό έλεγχο)
**Σίγουρα ποτέ δεν ξέρεις πως θα μπορούσε ν΄αντιδράσει κάποια στιγμή ένα σκυλί...
***Θα πετάει ελεύθερο στο δωμάτιο, του είναι αρκετό, τα σκυλιά μπορούν να βρίσκονται σε άλλο χώρο
****Δεν γνωρίζω τι ηλικία έχουν τα σκυλιά σου, αλλά όσο πιο μεγάλα τόσο καλύτερα συγκρατούνται. Ένα κουτάβι θεωρώ πως θα ήταν πολύ πιο επικίνδυνο.
 
Για να σου πω την προσωπικη μου εμπειρια..
Οταν ημουν με τον πρωην μου και ειχε σκυλο, ειχαμε παρει τοτε και ενα ημερο κοκατιλ (τη Νεφελη).
Ειχαμε σκεφτει οτι αφου δεν εχει θεμα με αλλα ζωα θα ηταν μια χαρα.
Ε τελικα τελειως λαθος κινηση...
Το σκυλι καθοταν ολη την ωρα κατω απο το κλουβι και το κοιτουσε σαν μεζε!
Τον πηγαινα βολτα και ηθελε να γυρισει σπιτι γρηγορα για να δει το πουλι.
Επισης τοτε ειχαμε παρει ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ κλουβι αλλα αναγκαστικα το ειχαμε σε ενα μικρο κλουβακι πανω πανω για να μην το φτανει ο σκυλος και κλεινομουνα στο δωματιο με το πουλι για να το αφησω ελευθερο.
Το πουλι το ειχαμε μονο 4 μερες γιατι μετα εγινε το παρακατω σκηνικο...
Μια φορα ανοιξε ο σκυλος την πορτα του δωματιου! Και επιασα κατευθειαν τον παπαγαλο και εκεινος του επιασε την ουρα.. (ολα αυτα σε κλασματα δευτερολεπτων) φυσικα δεν το τραυματισε καθολου αλλα το πουλι επαθε ψυχολογικο.
Το πηρα και το πηγα αρων αρων στους γονεις μου και το εβγαζε η μητερα μου την οποια την ειχε καταδαγκωσει γιατι ειχε φοβηθει με το σκηνικο το καημενουλι..
Το εβαλα γρηγορα αγγελια και το χαρισα μαζι με το κλουβι με την προυποθεση οτι που και που θα ειχα φωτοτραφιες να βλεπω οτι περναει καλα.
Ευτυχως το παιδι την ειχε στα ωπα ωπα και ειχαν γινει κολλητοι.
Οσο θυμαμαι εκεινο το σκηνικο θελω να βαλω τα κλαματα.
Ο σκυλος σκεψου εβλεπε πουλακια εξω και δεν εδινε σημασια και μια φορα ειχε δει ενα περιστερακι μωρο και πηγαινε και το μυριζε με αγαπη...
Οποτε ημασταν σιγουροι οτι δεν θα υπαρχει θεμα... Τελικα ομως... Πραγματικα δεν θα ξαναεκανα τετοιο λαθος ωστε να κινδυνεψει παλι μια ζωουλα...
Τωρα για τα δικα σου δεν ξερω αλλα μου ακουγεται τρομακτικη ιδεα..
 
Αγαπημένα μου κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Μπορώ να πω με αγχώσατε 😀 😛

Πάντως ακόμα και ανεκτικό σκυλί αν έχεις, δεν τα αφήνεις μόνα χωρίς την προσοχή σου γιατί μπορεί να συμβούν ατυχήματα από λάθος κίνηση του σκυλιού.
Καλά αυτό εννοείται! Δε θα το έκανα ποτέ αυτό! 😉

* Ένα πουλάκι να πετάει ελεύθερο στο σπίτι από δω και από εκεί... Ξέχασε το, ακόμα κι αν δεν είχες τα σκυλιά.
Ο χώρος ενός δωματίου θα είναι μια χαρά για το πουλάκι (εκεί που θα βρίσκεσαι δηλ για να είναι και όλα υπό έλεγχο)
Το σπίτι είναι ένας ενιαίος χώρος σαλόνι κουζίνα και το υπνοδωμάτιο. Και σκεφτόμουν να ήταν στο σαλόνι το μικράκι. Σε αυτό το χώρο θα ήταν ελεύθερο. Και φυσικά με όλα τα μέτρα ασφαλείας και εμείς παρόντες! Αλλά και τα μικρά δεν κάνουν ρούπι χωρίς εμάς. Αν είμαστε σε άλλο δωμάτιο εμείς και σε άλλο αυτά απλά κάθονται ξύνουν την πόρτα, κλαίνε και περιμένουν να τους ανοίξουμε.. Μιλάμε για έρωτα! 😛

****Δεν γνωρίζω τι ηλικία έχουν τα σκυλιά σου, αλλά όσο πιο μεγάλα τόσο καλύτερα συγκρατούνται. Ένα κουτάβι θεωρώ πως θα ήταν πολύ πιο επικίνδυνο.
Η μικρή είναι 1,5 και ο μικρός 9 μηνών. Δεν τα λες και μεγάλα! Ούτε συγκρατημένα ειδικά τον μικρό! Δυστυχώς!

Το σκυλι καθοταν ολη την ωρα κατω απο το κλουβι και το κοιτουσε σαν μεζε!
Τον πηγαινα βολτα και ηθελε να γυρισει σπιτι γρηγορα για να δει το πουλι.
Επισης τοτε ειχαμε παρει ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ κλουβι αλλα αναγκαστικα το ειχαμε σε ενα μικρο κλουβακι πανω πανω για να μην το φτανει ο σκυλος και κλεινομουνα στο δωματιο με το πουλι για να το αφησω ελευθερο.
Το πουλι το ειχαμε μονο 4 μερες γιατι μετα εγινε το παρακατω σκηνικο...
Μια φορα ανοιξε ο σκυλος την πορτα του δωματιου! Και επιασα κατευθειαν τον παπαγαλο και εκεινος του επιασε την ουρα.. (ολα αυτα σε κλασματα δευτερολεπτων) φυσικα δεν το τραυματισε καθολου αλλα το πουλι επαθε ψυχολογικο.
Τραγικό! Δε θα ήθελα να το ζήσω! Καλύτερα νομίζω που πήγε αλλού... Τέλος καλό όλα καλά!

Μπορώ να πω με προβληματίσατε. Η Λίλη έχει έρθει σε επαφή με τον Άγγελο με τα κάγκελα ανάμεσα και απλά τον μύριζε. Δεν τολμάω να τον βγάλω έξω και να γίνει επαφή γιατί φοβάμαι πως θα αντιδράσει η Λίλη σε ένα απότομο φτερούγισμα του Άγγελου. Δηλαδή να πετάει το λοβάκι και τα μικρά να παίζουν ανενόχλητα δεν παίζει ε; 😛 @Sissy μου το δικό σου το σκυλάκι πως και είναι τόσο αδιάφορο στη θέα των μικρών;
 
...Δηλαδή να πετάει το λοβάκι και τα μικρά να παίζουν ανενόχλητα δεν παίζει ε; 😛 @Sissy μου το δικό σου το σκυλάκι πως και είναι τόσο αδιάφορο στη θέα των μικρών;
... Μπα, δεν το βλέπω να παίζει:D
Αυτό ήθελα να τονίσω... Εγώ που κατάφερα την πλήρη αρμονική συμβίωση μεταξύ σκύλου και πουλιών δεν συνιστώ σε άλλους να προσπαθήσουν κάτι ανάλογο, διότι δεν μπορώ να γνωρίζω ούτε τον χαρακτήρα που διαθέτει ο κάθε σκύλος, αλλά ούτε και τις δυνατότητες του κάθε ιδιοκτήτη στο πως δηλ θα καταφέρει να εκπαιδεύσει ανάλογα τον σκύλο του.
Αλικάκι μου η Τζο (6 χρονών όταν πήρα τον Μάριο) μου είχε-έχει υπερβολική αδυναμία, από τη πρώτη δε μέρα που ήρθε στο σπίτι (ήταν 50 ημερών) ζει σε... Καθεστώς εκπαίδευσης! 😛
 
Αλίκη εκτός όλων των παραπάνω θα πρέπει να συν υπολογίσεις και την ζήλεια! Τα σκυλιά ζηλεύουν απίστευτα ειδικά όταν είναι πολύ δεμένα με το αφεντικό τους! Φαντάζεσαι τι θα γίνει όταν το πουλί έρθει να κάτσει στο χέρι ή στον ώμο σου; Εγώ τις δύο φορές που τόλμησα να βγάλω έξω την Χαρούλα έγινε του κουτρούλη ο γάμος. Ένας σκύλος (καννις) να γαβγίζει σαν τρελός, να πηδάει πάνω στους καναπέδες και να ψάχνει το πουλί παντού. Να φανταστείς ότι επί τρεις μέρες μετά φερμάριζε την τηλεόραση που την είδε τελευταία φορά να κάθεται. Είδαμε και πάθαμε να τον ηρεμίσουμε..
 
Αλίκη εκτός όλων των παραπάνω θα πρέπει να συν υπολογίσεις και την ζήλεια! Τα σκυλιά ζηλεύουν απίστευτα ειδικά όταν είναι πολύ δεμένα με το αφεντικό τους! Φαντάζεσαι τι θα γίνει όταν το πουλί έρθει να κάτσει στο χέρι ή στον ώμο σου; Εγώ τις δύο φορές που τόλμησα να βγάλω έξω την Χαρούλα έγινε του κουτρούλη ο γάμος. Ένας σκύλος (καννις) να γαβγίζει σαν τρελός, να πηδάει πάνω στους καναπέδες και να ψάχνει το πουλί παντού. Να φανταστείς ότι επί τρεις μέρες μετά φερμάριζε την τηλεόραση που την είδε τελευταία φορά να κάθεται. Είδαμε και πάθαμε να τον ηρεμίσουμε..
Σ ευχαριστώ πολύ Νίκο για την απάντησή σου! Οπότε εσύ πως το κάνεις; Αφήνεις το παπαγαλάκι ελεύθερο στο δωμάτιο για 1-2 ώρες και μετά όταν το σκυλί είναι ελεύθερο το παπαγαλάκι είναι στο κλουβί του;
 
Δυστυχώς Αλίκη δεν τα βγάζω από το κλουβί, περιορίζονται στο να ξεμουδιάζουν μέσα στο κλουβί που είναι σχετικά μεγάλο. Τον σκύλο δεν γίνεται να τον κλείσω στο άλλο δωμάτιο γιατί έχει μάθει με ανοικτές πόρτες και όπως και τα δικά σου θα εκνευριστεί και θα κάνει ζημιά. Ίσως μια λύση για σένα να ήταν, εφόσον το πουλί που θα πάρεις θα είναι ήρεμο, και αν υπάρχει κάποιος να βγάζει τα σκυλιά σου βόλτα για καμμιά ώρα, σε εκείνο το διάστημα να βγαίνει ο παπαγάλος να πετάει, και λίγο πριν την επιστροφή των σκυλιών, να τον βάζεις μέσα. Δυστυχώς ούτε αυτό είναι εφικτό σε μένα μιας και ο δικό μας κάνει βόλτα μόνο κανα τέταρτο λόγω μεγέθους και πουλιά δεν είναι ακόμα ήμερα.
 
...Αλλά και τα μικρά δεν κάνουν ρούπι χωρίς εμάς. Αν είμαστε σε άλλο δωμάτιο εμείς και σε άλλο αυτά απλά κάθονται ξύνουν την πόρτα, κλαίνε και περιμένουν να τους ανοίξουμε.. Μιλάμε για έρωτα! 😛
Είμαι της γνώμης πως θα πρέπει να ξεκινήσεις εκπαίδευση στα σκυλιά Αλίκη😉

Τα σκυλιά ζηλεύουν απίστευτα ειδικά όταν είναι πολύ δεμένα με το αφεντικό τους!

Γι΄αυτό έγραψα (πιο πάνω) πως δεν μπορώ να γνωρίζω τον χαρακτήρα-αντίδραση του κάθε σκύλου...η Τζο πχ μου έχει υπερβολική αδυναμία, τόση ώστε αισθάνεται χαρούμενη-τυχερή όταν κάνει αυτό που θέλω (της ''επιβάλω'' ). Όπως έχω αντιληφθεί γενικότερα λίγοι είναι οι ιδιοκτήτες σκύλων που θέτουν σε αυτούς όρια και κανόνες

πχ αρχίστε να παρατηρείτε την αντίδραση που έχει ο σκύλος σας στον κανόνα Ν9

1. Μη ταΐζετε το σκύλο σας, το φαγητό που εσείς τρώτε.
2. Μόνο οι κατώτεροι στην ιεραρχία δίνουν εθελοντικά την τροφή τους.
3. Πάντα ταΐζετε το σκύλο σας αφού έχετε φάει. Τα υψηλά ιεραρχικά μέλη της αγέλης τρώνε πρώτα.
4. Μην αφήνετε το σκύλο σας στο υπνοδωμάτιό σας. Ας παραμείνει η δική σας ιδιωτική “φωλιά”
5. Μην επιτρέπετε στο σκύλο σας να κάθεται στην πολυθρόνα ή στον καναπέ ή ακόμα στην αγκαλιά σας. Τα πιο υψηλά ιεραρχικά μέλη της αγέλης καταλαμβάνουν πάντα υψηλότερα σημεία για να καθίσουν.
6. Βουρτσίζετε το σκύλο σας καθημερινά, ανεξάρτητα από το εάν είναι απαραίτητο ή όχι. Βουρτσίστε το σκύλο σας όπου και όταν θέλετε. Ενισχύει τη θέση σας στην ιεραρχία.
7. Μην επιτρέπετε στο σκύλο σας, να σας δαγκάνει στο παιχνίδι. Πείτε “Μη!” και σταματήστε αμέσως να παίζετε.Αυτό του μαθαίνει να μη χρησιμοποιεί τα δόντια στο παιχνίδι και πολύ περισσότερο του μαθαίνει αυτοσυγκράτηση στην καθημερινή ζωή.
8. Μην επιτρέπετε στο σκύλο σας να απαιτεί την προσοχή σας. Δώστε του προσοχή με δική σας πρωτοβουλία. Φωνάξτε τον να έρθει αυτός σε εσάς και μη πηγαίνετε εσείς προς αυτόν. Τα υψηλότερα ιεραρχικά μέλη της αγέλης “κρατούν χαρακτήρα” απέναντι στην ελεύθερη συμπεριφορά των κατώτερων μελών.
9. Προσπαθήστε να περάσετε πρώτοι από μια πόρτα ή ένα στενό πέρασμα. Τα υψηλότερα ιεραρχικά μέλη της αγέλης περνούν πάντα πρώτα.
10. Αν βρεθεί ο σκύλος σας στο δρόμο σας μην τον παρακάμπτετε. Αναγκάστε τον να σας αφήσει τον δρόμο ελεύθερο. Τα χαμηλότερα ιεραρχικά μέλη της αγέλης πάντα παραμερίζουν μπροστά στα ανώτερα ιεραρχικά μέλη.
Όταν κάνετε βόλτα συχνά αλλάζετε κατεύθυνση χωρίς προειδοποίηση. Με αυτόν τον τρόπο είστε αδιαφιλονίκητα ο αρχηγός της αγέλης και καθορίζετε το ρυθμό και την κατεύθυνση της βόλτας.

πηγή
 
Μπράβο Σίσσυ τα έγραψες πολύ σωστά.
Επίσης Nikos Y που κολλάει το μέγεθος του σκυλου με τη βόλτα;
Όλα τα σκυλια χρειάζονται άσκηση και παιχνιδι..
Να πω ότι είχες κάποια βράχυκεφαλή φυλή που δεν μπορεί να τρέχει πολύ ώρα οκ..
Τεσπα μην τα μπερδεψουμε εδω ειναι πουλοφορουμ αλλα καλύτερα να ασχοληθείς και με το σκυλακι σου (δεν λέω ότι δεν ασχολείσαι, εννοώ με την άσκηση του) γιατί σίγουρα μπορεί να κάνει βόλτα πάνω από ένα τέταρτο.
Φιλικά στα γραφω όλα αυτά :)

Αλίκη μου δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις.
Νομίζω θα φανεί όταν πάρετε το πουλάκι τι διαθέσεις έχουν.
Βέβαια αν δεν το θέλουν τελικά τι θα γίνει;
 
Αλίκη εσυ ξέρεις τα σκυλια σου καλυτερα απο τον καθενα. Αν είναι ζηλιαρηδες εστω και λίγο με άλλα ζωα τοτε σίγουρα θα έχεις θέμα, τουλάχιστον στην αρχή. Εμένα ο Αλέκος ζήλευε τα πάντα εκτος από τον ανθρωπο
 
Είμαι της γνώμης πως θα πρέπει να ξεκινήσεις εκπαίδευση στα σκυλιά Αλίκη😉
πχ αρχίστε να παρατηρείτε την αντίδραση που έχει ο σκύλος σας στον κανόνα Ν9
Γενικά η Λίλη είναι πολύ υποτακτική. Αλλά και εγώ έχω δουλέψει πολύ μαζί απ την πρώτη στιγμή που την πήρα στο σπίτι μέχρι και σήμερα. Πάντα περνάω εγώ πρώτη απ την πόρτα, πάντα εγώ μπροστά. Γενικά έχω δώσει πολύ έμφαση στην εκπαίδευση της από κουτάβι. Ντάξει δεν ακολουθώ όλους τους κανόνες μιας και κοιμόμαστε αγκαλιά αλλά 8 στα 10 τα κάνουμε! 😛 Θεωρώ πως στην Λίλη μπορώ να επιβληθώ αλλά επειδή έχουμε τρομερό δέσιμο ζηλεύει αρκετά. Βέβαια εγώ επίτηδες χαϊδεύω ξένα σκυλιά, τους μιλάω γλυκά και δεν της δίνω σημασία, παρόλο που γαβγίζει. Και προσπαθώ να νικήσω τη ζήλεια της. Εκπαίδευση συνεχίζω και της κάνω καθημερνά. Και πειθαρχία και απ όλα. Και όπως είπα πιο πάνω σκέφτομαι να βγάλω εκτός κλουβιού τον Άγγελο και να τον μυρίσει αλλά είναι λίγο φοβητσιάρης και δε θέλω να το ρισκάρω.
Το μεγάλο θέμα θα το έχουμε με τον Μάιλο που ακόμα είναι κουτάβι και πολύ κυριαρχικός. Ειδικά τώρα που περνάει εφηβεία δεν ακούει κανένα! Προχθές στο Φλοίσβο 2 φορές έφυγε και δεν μας άκουγε που τον φωνάζαμε... Περνάει πάντα πρώτος απ την πόρτα και στη βόλτα τρέχει μπροστά μπροστά. Αλλά δεν είναι δικό μου σκυλί, με το αγόρι μου μένει και εκεινού είναι ουσιαστικά. Εμένα με ακούει αλλά όσο να ναι εκπαίδευση στο πόδι δεν μπορεί να γίνει. Και δεν φοβάμαι ότι θα ζηλεύει τόσο. Όσο θα του βγει το ένστικτο του κυνηγού (σας είπα πως κυνηγάει και φερμάρει την Λίλη έτσι; 😛 ) και ειδικά ένα πουλάκι είναι ακόμα πιο ερεθιστικό θήραμα...

Αλίκη μου δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις.
Νομίζω θα φανεί όταν πάρετε το πουλάκι τι διαθέσεις έχουν.
Βέβαια αν δεν το θέλουν τελικά τι θα γίνει;
Μία πολύ καλή λύση είναι αυτό:
Ίσως μια λύση για σένα να ήταν, εφόσον το πουλί που θα πάρεις θα είναι ήρεμο, και αν υπάρχει κάποιος να βγάζει τα σκυλιά σου βόλτα για καμμιά ώρα, σε εκείνο το διάστημα να βγαίνει ο παπαγάλος να πετάει, και λίγο πριν την επιστροφή των σκυλιών, να τον βάζεις μέσα.

Και η άλλη λύση είναι πολύ μεγάλο κλουβί... αλλά γενικά δε θέλω να πάρω παπαγάλο και να είναι μόνιμα σε ένα κλουβί. Αλλιώς γιατί το πήρα; 😛
Ή αν χρειαστεί να περιμένουμε να μεγαλώσουν λίγο σε ηλικία να ωριμάσουν και να ηρεμήσουν. Τόσα χρόνια έκανα υπομονή.. αν είναι για το καλό όλων μπορώ να κάνω και άλλο..

Σίγουρα πριν το πάρουμε θα το σκεφτούμε και θα το συζητήσουμε ξανά πολλές φορές. Και με τα νέα δεδομένα και με αυτά που μου είπατε χρειάζεται επειγόντως meeting! 😛 Αν τελικά το πάρουμε δεν νομίζω να μπορέσω να το αποχωριστώ! Δηλαδή αν το πάρω το κρατάω τελείωσε! Εκτός και αν αντιδράσουν τόσο αρνητικά τα σκυλιά και το πουλάκι υποφέρει! Ε τότε θα το δώσω κάπου αναγκαστικά.. ☹

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας! Πραγματικά με βοηθάτε πολύ και πραγματικά χαίρομαι που άνοιξα θέμα πριν πάρω το μικρό φτερωτό παπαγαλάκι! :D
 
Αλικημου η συμοεριφορα της Λίλη ειναι καπως κυριαρχικη.
Ενα σκυλι οταν ζηλευει το αφεντικο σημαινει οτι νομιζει με καποιο τροπο οτι της ανηκεις.
Αν σε εβλεπε καθαρα αφεντικο της δεν θα ειχε αυτη τη συμπεριφορα γιατι το αφεντικο διαλεγει ποιον θα φερει στο σπιτι και ποιον θα χαιδεψει... Δηλαδη ο σκυλος που ειχαμε εμεις δεν το εκανε απο ζηλεια αλλα απο ενστικτο και δυστυχως δεν τιυ δειξαμε οτι αυτη ησυμπεριφορα δεν ηταν αποτρεπτη.. Προσπαθησα απλα να καλυω το προβλημα, αλλιως ηταν φουλ εκπαιδευμενος σαν ρομποτακι τοσο που τελικα το ειχαμε μετανιωσει.
Αν παντως με το καναρινακι σου δεν δειχνει οτι εχει θεμα, δηλαδη δεν το κοιταει μπροστα απο το κλουβι κλπ τοτε ισως ειναι καλο σημαδι αυτο.
Εμεις δεν θελουμε να γινουνε φιλοι απλα να συνηπαρχουνε χωρις προβκηματα και τραυματισμους.
Ισως αν συνηθισει δηλαδη την παρουσια του παπαγαλου και δεν εχει θεμα τοτε κατι μπορει να γινει.
Επισης οταν φερεις το πουλι σπιτι δωστης και ενα παιχνιδι για να συνδιασει τον ερχομο του με κατι θετικο.
Και οποτε ειναι ησυχη μπροστα στο κλουβι κλπ δινεις κατευθειαν μπισκοτο.
Αν δηλαδη σε γενικες γραμμες ειναι ησυχη και δενεχει θεμα με μικροτερα ζωακια τοτε πιστευω θα μποριυν να συνηπαρξουν στο ιδιο σπιτι.
 
Ενα σκυλι οταν ζηλευει το αφεντικο σημαινει οτι νομιζει με καποιο τροπο οτι της ανηκεις.
Δεν έχω γνωρίσει σκυλί να μην ζηλεύει. Το θεωρώ σύμφυτο της προσωπικότητάς τους. Αλλιώς θα ήταν πολύ καταπιεσμένα :)
 
Για να γίνω πιο σαφής εννοώ όταν ένα σκυλί δεν αφήνει το αφεντικό του να χαιδεψει αλλά σκυλια ή να τον πλησιασουν αλλά σκυλια, αυτό δεν είναι επιθυμητή συμπεριφορά και είναι ελλιπής εκπαίδευση :)
Δεν νομίζω ότι ένας σκύλος θα αποφασίσει ποτέ το αφεντικό του θα συνανατραφει με άλλα σκυλια.
Δεν μιαλω για τα σκυλια που δεν τα πάνε καλά με άλλα σκυλια.. Μιλάω καθαρά για τη ζηλεια.
Έχω παρακολουθήσει τα τελευταία 3 χρονια πολλά σεμινάρια και εκπαίδευσεις β.υ, ιπο κλπ και είμαι και φωτογράφος σκύλων.
Το λέω αυτό για να δείξω ότι δεν μιλάω τυχαία αλλά έχω ασχοληθεί πολύ με το "αθλημα" σκύλος και ασχολούμαι ακόμα :)

Πιστευω όπως ακούω τη Λίλη ότι θα το δεχτεί το νέο μέλος, απλά τον μίκρό τον φοβάμαι πρώτο επειδή είναι κουτάβι και δεύτερον επειδή όπως λέει έχει το ένστικτο του κυνηγού εντονο.
Αν όντως όταν βλέπει τα καναρινια τρέχει να τα πιάσει νομίζω ότι και μέσα στο κλουβι θα το κοιτάει σαν μεζέ..
 
Αλικημου η συμοεριφορα της Λίλη ειναι καπως κυριαρχικη.
Πίστεψέ με η Λίλη μόνο κυριαρχική δεν είναι! Μ αφήνει πάντα να προχωράω μπροστά, είναι πάντα δίπλα μου και πιο πίσω και αν εγώ ακινητοποιηθώ σταματάει και εκείνη. Εκδηλώνει κάποιες πιο κυριαρχικές συμπεριφορές (πχ όταν παίζουμε και της τραβάω το παιχνίδι απ το στόμα, που γρυλίζει) αλλά εντάξει μην το κάνουμε και λούτρινο το σκυλάκι! Όπως λες και εσύ ρομποτάκι! Αν θέλω την κάνω αλλά δε θέλω συνέχεια να της επιβάλλομαι! Μ αρέσει τα ζώα να έχουν και προσωπικότητα, εφόσον δεν είναι επικίνδυνα για άλλους ανθρώπους ή για άλλα ζώα.

Ενα σκυλι οταν ζηλευει το αφεντικο σημαινει οτι νομιζει με καποιο τροπο οτι της ανηκεις.
Αν σε εβλεπε καθαρα αφεντικο της δεν θα ειχε αυτη τη συμπεριφορα γιατι το αφεντικο διαλεγει ποιον θα φερει στο σπιτι και ποιον θα χαιδεψει...
Φίλη μου επίτρεψε μου να διαφωνήσω! Η ζήλεια δεν σημαίνει και ότι δεν είμαι το αφεντικό της. Έχουμε την απόλυτη εξάρτηση (αν μας δεις μαζί και το πως κάνει η Λίλη θα καταλάβεις. Με κοιτάει συνέχεια μέσα στα μάτια, και διαλέγει εμένα ακόμα και στη θέα ενός κομματιού μπέικον! 😛 ) και εγώ και εκείνη και όταν χαιδέψω άλλα σκυλιά και μιλήσω πιο γλυκά, θα γαβγίσει, θα τα πλησιάσει και θα μυριστούν. Το γάβγισμα είναι ζήλεια αλλά περισσότερο είναι ενθουσιασμός που είδε σκύλο και θέλει ο νέος της φίλος να ασχοληθεί μαζί της. Ξέρω πως δεν είναι επιτρεπτή αντίδραση το γάβγισμα, έχουμε βρεθεί και με εκπαιδευτή (δεν το έχω αφήσει στην τύχη του δλδ), γι αυτό όποτε γαβγίζει της λέω "ΜΗ!" και τραβάω απότομα το λουρί (τιμωρία) και έχω δει αρκετή βελτίωση. Πλέον δεν γαβγίζει κάθε φορά!

Για να γίνω πιο σαφής εννοώ όταν ένα σκυλί δεν αφήνει το αφεντικό του να χαιδεψει αλλά σκυλια ή να τον πλησιασουν αλλά σκυλια, αυτό δεν είναι επιθυμητή συμπεριφορά και είναι ελλιπής εκπαίδευση :)
Σίγουρα! Γι αυτό και μίλησα με εκπαιδευτή και μου είπε πως το "Σουτ!" που έκανα αρχικά δεν αρκεί! Χρειάζεται και η τιμωρία! Αλλά είναι και γνώριμο στοιχείο των μικρών σκύλων λόγω μεγέθους να έχουν μια ανασφάλεια με το μέγεθος τους και να γαβγίζουν πιο πολύ και πιο συχνά σε σχέση με τα μεγάλα σκυλιά. Αυτό το "αρνητικό" χαρακτηριστικό όντως απαιτεί εκπαίδευση, αλλά δεν σημαίνει πως στη σχέση μας δεν είμαι εγώ το αφεντικό. Σημαίνει φυσιολογική ζήλεια, σημαίνει ενθουσιασμός, σημαίνει υπερδιέγερση και άλλα.. :)
Και επειδή δε θέλω να φανώ ψώνιο, μόνο η Λίλη με θεωρεί αφεντικό της! Ο Μάιλο όχι δεν με θεωρεί 😀

Έχω παρακολουθήσει τα τελευταία 3 χρονια πολλά σεμινάρια και εκπαίδευσεις β.υ, ιπο κλπ και είμαι και φωτογράφος σκύλων.
Το λέω αυτό για να δείξω ότι δεν μιλάω τυχαία αλλά έχω ασχοληθεί πολύ με το "αθλημα" σκύλος και ασχολούμαι ακόμα :)
Ούτε τώρα θέλω να φανώ ψωνάρα, ούτε να υποτιμήσω τις γνώσεις σου αλλά από τα 7 μου μέχρι και τώρα έχω δικά μου σκυλιά (δεν υπάρχει καλύτερη εμπειρία από αυτό!). Και τα σεμινάρια καλά είναι και τα βιβλία καλά είναι (μία βιβλιοθήκη με βιβλία για εκπαίδευση σκύλων έχω) και τα DVD και οι εκπομπές αλλά όσα και να διαβάσεις, όσα σεμινάρια και να παρακολουθήσεις, όσα και να ακούσεις, αν δεν έχεις δικό σου σκυλί να ασχολείσαι μαζί του καθημερινά με πειθαρχία και εκπαίδευση δεν μαθαίνεις. Και επειδή λόγω υιοθεσιών που κάνω σε κουτάβια που βρίσκω, έχουν περάσει αρκετά κουτάβια από τα χέρια μου, μου δίνεται έτσι λοιπόν η ευκαιρία να ψυχολογώ καλύτερα τη συμπεριφορά των σκύλων. Γι αυτό θεωρώ πως όσον αφορά την εκπαίδευση των σκύλων είμαι σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο εμπειρίας και γνώσεων. Αλλά μόνο στα μικρόσωμα! Να το τονίσω αυτό! Η εμπειρία μου και η αλληλεπίδραση που είχα και έχω με τα μεγαλόσωμα σκυλιά είναι πολύ λιγότερη! Και θεωρώ πως υπάρχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ μικρόσωμων και μεγαλόσωμων σκύλων όσον αφορά την εκπαίδευση και την πειθαρχία. Εν πάσει περιπτώσει, όταν μιλάω για σκυλιά είμαι πολύ αμπλαούμπλας! Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως με την μικρή Λίλη δουλεύω μαζί της με πειθαρχία και εκπαίδευση απ την μέρα που την πήρα στο σπίτι. Παρόλο που τα βιβλία μου τα έχω διαβάσει χιλιάδες φορές, όλο το διάστημα που η μικρή ήταν κουτάβι, τα βιβλία ήταν συνεχώς ανοιχτά και τα ξαναδιάβαζα συνεχώς! Την ξέρω καλύτερα και από την παλάμη μου! Γι αυτό και επιμένω πως η Λίλη δεν είναι κυριαρχικό σκυλί. Έχει χαμηλή ενέργεια και μπορώ αν θέλω να την έχω στα 2 πόδια για μισή ώρα που λέει ο λόγος! 😛 Και όλο αυτό το κατεβατό για να υποστηρίξω πως η ζήλεια δεν είναι συνυφασμένη με το ποιον θεωρεί αφεντικό του το σκυλί. Και ένα ξένο σκυλί να ασχοληθεί με τον Μάιλο η δική μου θα ζηλέψει! Δεν είναι θέμα ενέργειας και κυριαρχικότητας.. είναι θέμα προσωπικότητας σκύλου! 😉

Στο θέμα μας τώρα..
Αν παντως με το καναρινακι σου δεν δειχνει οτι εχει θεμα, δηλαδη δεν το κοιταει μπροστα απο το κλουβι κλπ τοτε ισως ειναι καλο σημαδι αυτο.
Εμεις δεν θελουμε να γινουνε φιλοι απλα να συνηπαρχουνε χωρις προβκηματα και τραυματισμους.
Ισως αν συνηθισει δηλαδη την παρουσια του παπαγαλου και δεν εχει θεμα τοτε κατι μπορει να γινει.
Επισης οταν φερεις το πουλι σπιτι δωστης και ενα παιχνιδι για να συνδιασει τον ερχομο του με κατι θετικο.
Και οποτε ειναι ησυχη μπροστα στο κλουβι κλπ δινεις κατευθειαν μπισκοτο.
Αν δηλαδη σε γενικες γραμμες ειναι ησυχη και δενεχει θεμα με μικροτερα ζωακια τοτε πιστευω θα μποριυν να συνηπαρξουν στο ιδιο σπιτι.
Πιστευω όπως ακούω τη Λίλη ότι θα το δεχτεί το νέο μέλος, απλά τον μίκρό τον φοβάμαι πρώτο επειδή είναι κουτάβι και δεύτερον επειδή όπως λέει έχει το ένστικτο του κυνηγού εντονο.
Αν όντως όταν βλέπει τα καναρινια τρέχει να τα πιάσει νομίζω ότι και μέσα στο κλουβι θα το κοιτάει σαν μεζέ..
Σ αυτό συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Βασικά σε όλα συμφωνώ εκτός του ότι η ζήλεια δείχνει και κυριαρχικότητα. 😉 Τέλος πάντως! Κι γω πιστεύω αν το έχω το μικρό παπαγαλάκι σπίτι μου με την Λίλη, επειδή ξέρω το χαρακτήρα και την προσωπικότητα της Λίλης, πιστεύω ότι μπορώ να το δουλέψω μαζί της και να το αποδεχτεί! Στα κλουβιά των πουλιών πάει μόνο γιατί μυρίζει το βραστό αυγό για το οποίο τρελαίνεται! Και φυσικά στόχος δεν είναι να παίζουν αλλά να συνυπάρχουν ακριβώς όπως τα λες! Και το κολπάκι με το μπισκότο έξυπνο σ ευχαριστώ! :D Τώρα όσον αφορά τον Μάιλο και αν το παπαγαλάκι είναι σπίτι τους, πραγματικά δε ξέρω πως μπορεί να αντιδράσει. Ίσως σιγά σιγά το συνηθίσει, απλά δεν υπάρχει περίπτωση να είναι ελεύθερο το παπαγαλάκι και ο Μαίλο στο ίδιο δωμάτιο! Γι αυτό είμαστε βέβαιοι και σύμφωνοι όλοι! 😀
 
χαχα εμείς πρέπει να πάμε για καφέ, μπορώ να μιλάω για σκυλια ώρες 😛

Λοιπόν (δεν το λέω για εσένα απλά μιας και το έφερε η κουβεντα) οποίος έχει μεγαλώσει πολλά σκυλια δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχει ψάχτει.
Ξερω άπειρα παραδείγματα με άτομα που είχαν όλη τους τη ζωή σκυλια και τα ταιζανε ότι να ναι και τα είχαν φουλ αν εκπαιδευτα και συνήθως μόνα σε μια αυλή για να είναι "φυλακές" και γενικώς καμια γνώση.
Επίσης δεν έχω κάνει μόνο σεμινάρια και βιβλία αλλά είμαι συνέχεια μέσα στα εκπαιδευτήριά που τα βλέπω όλα στην πράξη και πριν χωρίσω τα έκανα και πράξη στον σκύλο μας.
Είναι γνώμη των εκπαιδευτων αυτό που έγραψα περί ζηλειας.
Επίσης να πω ότι στο μυαλό μου είχα την Λίλη για μεγαλοσωμο σκυλί.
Από την στιγμή που είναι μικρόσωμο εννοείται και αλλάζει το πράγμα.
Όντως τα μικρά το έχουν πολύ το γαυγισμα.

Όπως ακούω τη σχέση σου με την σκυλα σου πραγματικά δεν πιστεύω ότι θα έχει πρόβλημα.
Σε περίπτωση που έχει είναι κάτι που αντιμετώπιζεται.
Τώρα όσον αφορά το Μάιλο αν όταν το λοβακι είναι έξω εκείνος είναι για παιχνίδι τότε το θέμα λύθηκε ως προς την έξοδο από το κλουβι.
Το θέμα είναι τι θα γίνει αν έχει το θέμα και όταν το πουλί είναι μέσα στο κλουβι..
Νομίζω μόνο σπίτι σου θα μπορέσεις να πάρεις όταν έρθει η ώρα.
Εκτός αν σίγουρεψετε ότι δεν θα έχει θέμα ο μικρος.
Αχ καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου για το νέο μέλος και μπράβο που κάνεις τόσο υπομονή.
Βέβαια έχετε και τα σκυλια για ασχολια που μπορείς να κάνεις τόσα πράγματα μαζί τους.
Να τους μάθεις φρισμπυ, ατζιλιτυ κλπ :)
Όλα αυτά τα γράφω φιλικά. Το λέω γιατί ο γραπτος λόγος φαίνεται ξέρος και άσχημος.
 
χαχα εμείς πρέπει να πάμε για καφέ, μπορώ να μιλάω για σκυλια ώρες 😛
Ναι ναι ναι ναι :D

Λοιπόν (δεν το λέω για εσένα απλά μιας και το έφερε η κουβεντα) οποίος έχει μεγαλώσει πολλά σκυλια δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχει ψάχτει.
Ξερω άπειρα παραδείγματα με άτομα που είχαν όλη τους τη ζωή σκυλια και τα ταιζανε ότι να ναι και τα είχαν φουλ αν εκπαιδευτα και συνήθως μόνα σε μια αυλή για να είναι "φυλακές" και γενικώς καμια γνώση.
Συμφωνώ απόλυτα! Οι περισσότεροι δυστυχώς έχουν σκυλιά και δύσκολες ράτσες και δεν έχουν ιδέα από εκπαίδευση και πειθαρχία και μετά από 7-8 χρόνια το σκυλί έχει μετατραπεί σε ένα τέρας που δαγκώνει (γιατί τρελάθηκε ή το έπιασε λύσσα -> κλασσική δικαιολογία όλων!) και τελικά το πάνε για ευθανασία! Τώρα αυτό που σας λέω είναι αληθινή ιστορία με ένα ακίτα! Για μένα τραγικό και για όλα φταίνε οι ιδιοκτήτες!

Επίσης δεν έχω κάνει μόνο σεμινάρια και βιβλία αλλά είμαι συνέχεια μέσα στα εκπαιδευτήριά που τα βλέπω όλα στην πράξη και πριν χωρίσω τα έκανα και πράξη στον σκύλο μας.
Ε πάρε καλέ και κανένα σκυλάκι αδεσποτάκι να σώσεις μια ψυχούλα! Είναι κρίμα τόσες γνώσεις να πάνε χαμένες! 😉

Επίσης να πω ότι στο μυαλό μου είχα την Λίλη για μεγαλοσωμο σκυλί.
Από την στιγμή που είναι μικρόσωμο εννοείται και αλλάζει το πράγμα.
Όντως τα μικρά το έχουν πολύ το γαυγισμα.
Ναι δυστυχώς... λίγο να φοβηθεί λίγο να νιώσει ανασφάλεια λόγω μεγέθους αρχίζει να φωνάζει... ή προσπαθεί να μιλήσει δε ξέρω! 😛

Το θέμα είναι τι θα γίνει αν έχει το θέμα και όταν το πουλί είναι μέσα στο κλουβι..
Αυτό είναι όντως ένα θέμα... Αν και πιστεύω πως αν το συνηθίσει δε θα ασχολείται καν μαζί του!

Αχ καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου για το νέο μέλος και μπράβο που κάνεις τόσο υπομονή.
Έχω έχω πολύ αλλά δε ξέρω αν είναι καλή ιδέα. Γιατί μόνο εγώ το θέλω τόσο πολύ... και όπως λές έχουμε και τα σκυλάκια που μας γεμίζουν τον ελεύθερο χρόνο και δε ξέρω αν ακόμα είναι καλή περίοδος για ένα γλυκύτατο λοβάκι! Ίσως να γίνει το όνειρο μου πραγματικότητα σε λίγα χρόνια θα δούμε.. ακόμα είμαστε στη συζήτηση!

Σε λίγες ωρες θα μου φέρουν απο την φιλοζωική σκυλακι για φιλοξενεια για να δουμε..
Τέλεια! Η σκέψη να το κρατήσετε υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού σου; 😉
 

Σχετικά θέματα

Back
Top