Φροντίδα Συμβίωση 10 budgie σε κλούβα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NIKOSTZ
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

NIKOSTZ

PB New Member
Εγγραφή
30 Σεπ 2013
Μηνύματα
22
Καλησπέρα σε όλους

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας και να ζητήσω την γνώμη σας και τις απόψεις σας...

Έχω πρόσφατα αγοράσει μια κλούβα Ύψος 1,92 - Μήκος 0,90 - Πλάτος 0,60
Μέσα υπάρχουν 10 Budgies (5 αρσενικά και 4 Θηλυκά + 1 ακόμα που μαλλον είναι θηλυκό)

Έχουν αρχίσει και δημιουργούνται οι πρώτες φιλίες και τα ζευγαράκια ΑΛΛΑ
το θέμα είναι ότι είναι μαζί 2 θηλυκά και 2 αρσενικά;
Είναι λογικό;

Έπίσης αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση
είναι ότι ένας αρσενικός μάλλον άκακος έχει βρει τον μπελά του από όλα τα υπόλοιπα και ίδιως από μια θηλυκιά που δεν τον αφήνει σε χλωρό κλαρί- συνέχεια στο κυνήγι...

Φιλικά
Νίκος
 
Καλησπέρα σε όλους

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας και να ζητήσω την γνώμη σας και τις απόψεις σας...

Έχω πρόσφατα αγοράσει μια κλούβα Ύψος 1,92 - Μήκος 0,90 - Πλάτος 0,60
Μέσα υπάρχουν 10 Budgies (5 αρσενικά και 4 Θηλυκά + 1 ακόμα που μαλλον είναι θηλυκό)

Οι διαστασεις ειναι μικρες για 5 ζευγαρια. Καλυτερα κατα τη γνωμη μου θα ηταν να τα μειωνες. Γιατι πηρες τοσα πουλια;

Έχουν αρχίσει και δημιουργούνται οι πρώτες φιλίες και τα ζευγαράκια ΑΛΛΑ
το θέμα είναι ότι είναι μαζί 2 θηλυκά και 2 αρσενικά;
Είναι λογικό;
Περι ορεξεως... κολοκυθοπιτα που λενε 🙄 Αν αυτα τα βρισκουν αφησε τα ησυχα οπως τα βρουν. :D

Έπίσης αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση
είναι ότι ένας αρσενικός μάλλον άκακος έχει βρει τον μπελά του από όλα τα υπόλοιπα και ίδιως από μια θηλυκιά που δεν τον αφήνει σε χλωρό κλαρί- συνέχεια στο κυνήγι...

Φιλικά
Νίκος

Αυτο να το προσεξεις και αν δεις οτι κινδυνευει να τραυματιστει σοβαρα να τον βγαλεις απο εκει μεσα. 😉
 
Οι διαστασεις ειναι μικρες για 5 ζευγαρια. Καλυτερα κατα τη γνωμη μου θα ηταν να τα μειωνες. Γιατι πηρες τοσα πουλια;

Αν εξαιρέσεις την αναπαραγωγική περίοδο νομίζω ότι είναι οκ από πλευράς χώρου και ίσως παίρνει κι άλλα;

Περι ορεξεως... κολοκυθοπιτα που λενε 🙄 Αν αυτα τα βρισκουν αφησε τα ησυχα οπως τα βρουν. :D

Οκ απλά μου φαίνεται αρκετά παράξενο...

Αυτο να το προσεξεις και αν δεις οτι κινδυνευει να τραυματιστει σοβαρα να τον βγαλεις απο εκει μεσα. 😉

Όχι δεν είναι τόσο σοβαρό
Απλά προσπαθώ να καταλάβω λίγο αν υπάρχει ιεραρχία...
Δηλαδή ένα άλλο αρσενικό που δεν του ''βγαίνει'' κανένα άλλο..
το προηγούμενο αρσενικό που το κυνηγάει το θηκυκό είναι το μόνο που ουσιαστικά προβάλλει " αντίσταση"

Φιλικά
Νίκος
 
Αν εξαιρέσεις την αναπαραγωγική περίοδο νομίζω ότι είναι οκ από πλευράς χώρου και ίσως παίρνει κι άλλα;

Κατα τη γνωμη μου οχι. Υψος εχει αρκετο η κλουβα σου αλλα στα μπατζι δεν εξυπηρετει ιδιαιτερα καθως ειναι πουλια που πετουν αρκετα και συνηθως βολευονται καλυτερα στα επιμηκη κλουβια για να εχουν χωρο να πετουν κατα μηκος. Σαφως και μια εξωτερικη κλουβα θα πρεπει να εχει και καμποσο υψος αλλα θεωρω οτι η σικια σου υστερει λιγο στις αλλες διαστασεις. Γιατι να εξαιρεσουμε την αναπαραγωγικη περιοδο; Δεν σκοπευεις να τα εχεις εκει ολα μαζι και τοτε;


Οκ απλά μου φαίνεται αρκετά παράξενο...
Δεν ειναι ομως. Σε αρκετα ειδη πουλιων εχει παρατηρηθει και αναμεσα σε αυτα ειναι και οι παπαγαλοι. Πραγματικα αν τα βρουν κι ειναι ευτυχισμενα χωρις καυγαδες αυτο δεν πρεπει να σε προβληματισει.



Όχι δεν είναι τόσο σοβαρό
Απλά προσπαθώ να καταλάβω λίγο αν υπάρχει ιεραρχία...
Δηλαδή ένα άλλο αρσενικό που δεν του ''βγαίνει'' κανένα άλλο..
το προηγούμενο αρσενικό που το κυνηγάει το θηκυκό είναι το μόνο που ουσιαστικά προβάλλει " αντίσταση"

Θεωρω πως κατι υπαρχει. Μεχρι προσφατως ειχα ξανα-αναθεωρησει αποψη επ'αυτου αλλα το ακουσα ξεκαθαρα σε ενα καινουριο ντοκυμαντερ που επεσε στα χερια μου με αγριους παπαγαλους. Ομως εχει διαφορα η ελευθερη δημιουργια σμηνους απο την εξαναγκασμενη.
 
γεια σου, η αλήθεια είναι ότι υστερεί κάπως σε μήκος η κλούβα σου. τα βασικά στα είπε ο Ανέστης. τα Budgies έχουν κι αυτά το καθένα την προσωπικότητά του. επίσης κάνουν φιλίες και συμμαχίες εκτός από αναπαραγωγικά ζευγάρια. Οι αψιμαχίες δεν είναι γενικά επικίνδυνες, φρόντισε όμως να έχεις τροφή σε διάφορα σημεία της κλούβας γιατί ενδέχεται κάποιο αν είναι πιο φοβικό να στερείται την τροφή λόγω της επιθετικότητας των άλλων. Πάντως αν προκύψουν γέννες, θα έχεις σίγουρα πρόβλημα χώρου. Να τα χαίρεσαι!
 
Κατα τη γνωμη μου οχι. Υψος εχει αρκετο η κλουβα σου αλλα στα μπατζι δεν εξυπηρετει ιδιαιτερα καθως ειναι πουλια που πετουν αρκετα και συνηθως βολευονται καλυτερα στα επιμηκη κλουβια για να εχουν χωρο να πετουν κατα μηκος. Σαφως και μια εξωτερικη κλουβα θα πρεπει να εχει και καμποσο υψος αλλα θεωρω οτι η σικια σου υστερει λιγο στις αλλες διαστασεις. Γιατι να εξαιρεσουμε την αναπαραγωγικη περιοδο; Δεν σκοπευεις να τα εχεις εκει ολα μαζι και τοτε;

Μακάρι να υπήρχε μεγαλύτερη.. αλλά δεν βρήκα
Σκεφτομαι κάποιες άλλες λύσεις για να μεγαλώσει το μήκος...
Κατά την αναπαραγωγική περίοδο η κλούβα μπορεί να χωριστεί στα 2 άρα 2 ζευγάρια ανα επίπεδο
και 1 σε ξεχωριστό κλουβί- Θα δω όμως στην πορεία


Δεν ειναι ομως. Σε αρκετα ειδη πουλιων εχει παρατηρηθει και αναμεσα σε αυτα ειναι και οι παπαγαλοι. Πραγματικα αν τα βρουν κι ειναι ευτυχισμενα χωρις καυγαδες αυτο δεν πρεπει να σε προβληματισει.

ΟΚ πάω πάσο

Θεωρω πως κατι υπαρχει. Μεχρι προσφατως ειχα ξανα-αναθεωρησει αποψη επ'αυτου αλλα το ακουσα ξεκαθαρα σε ενα καινουριο ντοκυμαντερ που επεσε στα χερια μου με αγριους παπαγαλους. Ομως εχει διαφορα η ελευθερη δημιουργια σμηνους απο την εξαναγκασμενη.

Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς;

Φιλικά
Νίκος
 
Επειδή μάλλον οι διαστάσεις ήταν μικρές έγινε επέκταση...

Συνολικό Μήκος - Περίπου 2 μέτρα
Συνολικό Πλάτος - Περίπου 55 cm
Συνολικό Ύψος από έδαφος - 1,92 cm


Φιλικά
Νίκος
 
καλημέρα! Μπράβο υπέροχη θα έγινε! Που την έχεις; Σε εξωτερικό χώρο; βάλε μας όταν μπορέσεις καμιά φωτογραφία να θαυμάσουμε :)
 
καλημέρα! Μπράβο υπέροχη θα έγινε! Που την έχεις; Σε εξωτερικό χώρο; βάλε μας όταν μπορέσεις καμιά φωτογραφία να θαυμάσουμε :)


Ναι σε εξωτερικό χώρο
Σε μπαλκόνι, προστατευμένη από βροχή, ρεύματα και γάτες

Θα βάλω σύντομα

Φιλικά
Νίκος
 
Να λοιπόν και οι φωτό...

Περιμένω εντυπώσεις σχόλια!

ped.webp

hv5x.jpg

ur1l.webp

Φιλικά
Νίκος
 
πολύ άνετα είναι, είναι δύο κλούβες και τις ένωσες σε μία; Πάντως είναι πολύ ωραία! τα φαγάκια που είναι στα χαμηλά έχεις φροντίσει να μην είναι σε σημείο που κάθονται ώστε να μην τα κουτσουλούν; Επίσης από δεξιά προστατεύονται από αρπακτικά και κρύο; να σου ζήσουν!
 
πολύ άνετα είναι, είναι δύο κλούβες και τις ένωσες σε μία; Πάντως είναι πολύ ωραία! τα φαγάκια που είναι στα χαμηλά έχεις φροντίσει να μην είναι σε σημείο που κάθονται ώστε να μην τα κουτσουλούν; Επίσης από δεξιά προστατεύονται από αρπακτικά και κρύο; να σου ζήσουν!

Ναι 2 ξεχωριστες ενωμένες και ενιαίες
Δεν υπ'αρχουν πατήθρες από πάνω
Δεξιά βάζω ναύλον αλλά έχω σκοπό να κόψω πλεξιγκλας γύρω γύρω

Φιλικά
Νίκος
 
Πολυ εξυπνο αυτο που σκεφτηκες! Θα μπορουσα κι γω να το κανω! Σ ευχαριστουμε για την ιδεα! Ειναι πολυ ανετα! Και μπραβο σου γι αυτο! Την ανοιξη θα τα χωρισεις; τι σκεφτεσαι να κανεις; 10 Budgie εχεις μεσα; Μαλωνουν καθολου ή υπαρχει ειρηνη;
 
Πολύ ωραία είναι. Μπράβο!
Αλήθεια, δεν θα υπάρχει πρόβλημα με το κρύο τον χειμώνα;

Κοίτα τα πουλιά έμπαιναν σταδιακά από Σεπτέμβρη μέσα στην κλούβα
Μέχρι και πριν μια εβδομάδα είχε 25 βαθμούς κια ήταν σούπερ

Τώρα για το κρύο...
Το σημείο που είναι αν δεις και τισ φωτό είναι προφυλαγμένο από ρεύματα και βροχή
Τους βάζω κάθε βράδυ νάυλον γύρω γύρω αφήνοντας ένα μικρό κενό στην μέση
και κουβερτούλα από πάνω!

Είναι στα άμεσα σχέδαια να ντυθεί η κλούβα γύρω γύρω με πλεξιγκλας ή πολυκαρμπονικό
σε κομμάτια που να αφαιρούνται..

Νομίζω ότι δεν θα έχω θέμα με το κρύο - άλλωστε πόσο κρύο να κάνει πια στην Αθήνα

Φιλικά
Νίκος
 
Πολυ εξυπνο αυτο που σκεφτηκες! Θα μπορουσα κι γω να το κανω! Σ ευχαριστουμε για την ιδεα! Ειναι πολυ ανετα! Και μπραβο σου γι αυτο! Την ανοιξη θα τα χωρισεις; τι σκεφτεσαι να κανεις; 10 Budgie εχεις μεσα; Μαλωνουν καθολου ή υπαρχει ειρηνη;


Στην αρχή τα πράγματα ήταν χειρότερα...
Σε κάθε νέα είσοδα πουλιού γίνοταν ένας ψιλοχαμός

ΑΛΛΑ
τώρα τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα και δεν υπάρχει η ένταση των πρώτων ημερώ
Έχουν σχηματιστεί και κάποιοα ζευγαράκια

΄Φιλικά
Νίκος
 
Εξαιρετικη η κλουβα σου! Μπράβο! Να θυμασαι οτι γενικά τα Budgie είναι κοινωνικά πουλιά, αλλα οπωσδήποτε χρειάζεται χρόνος για να ενταχθει ομαλα καθε νεο μέλος στο σμήνος.
Ελπίζω να τηρησες την καραντίνα γιατί κινδυνεύεις να χάσεις το κοπάδι σου απο την μια στιγμη στην άλλη.
Να εχεις κατα νου την Άνοιξη πλέον να τοποθετήσεις τις φωλιές για να μην έχεις απώλειες στους νεοσσούς λογω της μη σταθερης θερμοκρασίας τον χειμωνα!
Ευχομαι να σου πανε ολα καλά! Εδω θα ειμαστε να μας ενημερωνεις για την πορεία τους!
 
Εξαιρετικη η κλουβα σου! Μπράβο! Να θυμασαι οτι γενικά τα Budgie είναι κοινωνικά πουλιά, αλλα οπωσδήποτε χρειάζεται χρόνος για να ενταχθει ομαλα καθε νεο μέλος στο σμήνος.
Ελπίζω να τηρησες την καραντίνα γιατί κινδυνεύεις να χάσεις το κοπάδι σου απο την μια στιγμη στην άλλη.
Να εχεις κατα νου την Άνοιξη πλέον να τοποθετήσεις τις φωλιές για να μην έχεις απώλειες στους νεοσσούς λογω της μη σταθερης θερμοκρασίας τον χειμωνα!
Ευχομαι να σου πανε ολα καλά! Εδω θα ειμαστε να μας ενημερωνεις για την πορεία τους!

Καραντίνα τηρηθηκε αλλά όχι 40 ημερών...
Μάρτη θα μπουν οι φωλιές... αν μπουν τελικά;
5 έως 7 ημέρες δυστυχώς!

Φιλικά
Νίκος
 
Back
Top