Γενικά Συμβίωση cockatiel & ring neck

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tania
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Να τα εχω σε διπλανα κλουβια θελω βασικα! Μεχρι να παρω και στην Μιλλη εναν αρσενικο! 🙂
 
Κ σ'αυτη την περιπτωση παντως καλο θα ηταν να τηρησεις την καραντινα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο 😉:)
 
Τα ρινκνεκ τα εχω πανω σε μια βιβλιοθηκη παρεα με τς καρδερινες! Την Μιλλη την εχω ακριβως στον απεναντι τοιχο για να βλεπονται κι ολας ρε παιδι μου! 🙂
 
Αυτό Τάνια μου δεν είναι καραντίνα. Για να θεωρηθεί καραντίνα θα πρέπει να τα έχεις σε χωριστά δωμάτια. :)
 
Χωρις να θελω να σε στεναχωρησω, εισαι αρκετο καιρο μελος εδω, ολοι παντα λενε κ ξαναλενε οτι η καραντινα ειναι απαραιτητη, για το καλο των μικρων μας φιλων κ των παλιων κ των νεων... καλο ειναι να σκεφτομαστε κ λιγο παραπερα, να φροντιζουμε για να μην απογοητευομαστε κ στενοχωριομαστε μετα...

κ εγω το παπαγαλακι μου το ειχα 3 εβδομαδες μονο του σε αλλο δωματιο κ εγω το λυπομουν που ηταν μονο του, αλλα ειχα κ αλλα 7 που τα 6 τα εχω απο... αυγα... κ επρεπε να σκεφτω κ το δικο τους το καλο 😉

δε σημαινει φυσικα οτι κατι θα συμβει επειδη δεν τηρησες την καραντινα, απλα καλο ειναι να προσεχουμε, αλλιως γιατι τις ζηταμε κ τις δινουμε τις συμβουλες:D

καλη συμβιωση ευχομαι:)
 
Ειναι πολυ φιλικοι μεταξυ τους! Αν και τα ρινκνεκ τσακονονται μεταξυ τους! Δεν ειμαι της αποψης να τα κραταμε σε καραντινα! Ευχαριστω για τις συμβουλες αλλα φοβαμαι πως θα προτιμησω αλλο τροπο...
 
Τάνια μου σε καραντίνα πρέπει να βάζουμε τα νεοφερμένα πουλιά, ώστε να διαπιστώσουμε αν έχει κάποια ασθένεια ή κάτι άλλο το οποίο θα μπορούσε να μεταδοθεί και στα υπόλοιπα πτηνά μας.
Σε καμία περίπτωση δεν είναι τιμωρία για το πουλί...άλλωστε δεν κρατάει τόοσο πολύ! 😉
 
den vazoume se ena klouvi poulia pou exoune megali diafora metaksi tous... RingNeck einai poli dinato pouli, mporei na dagosei to kokatilaki sou poli asxima! Mono se diaforetika klouvia kai se apostasi oste na mi epikinonoun anamesa sta kagela... An den thelete komena daxtila ki spasmena ramfoi...
...karantina aparetiti... an den thelete na arostisoun ola ta poulia pou exete idi...

Giati protimate na riskarete tooooso poli? otan tha pathete zimnia tha einai pia arga!
 
Δεν εχω πολλα να αναφερω γιατι απλα δεν εχω στην κατοχη μου κανενα πουλι. Θελω ομωσ παρα πολυ για εμενα και το γιο μου που ειναι 7,5 ετων να αγορασω παπαγαλο ειμαι αναμεσα στον cockatiel
και green η yellow ringnecks. Παρακαλω τους πιο γνωστες του αντικειμενου να μου δωσουν τα φωτα τους. Ευχαριστω εκ των προτερων και ευχομαι σε λιγο καιρο να μπορω να μιλαω μαζι σας σαν κατοχος και εγω καποιου παπαγαλου.
 
Γεια και απο μενα. Διαβασε λιγο αυτα. Θα σε βοηθησουν σε πρωτη φαση να σχηματισεις μια ιδεα. Περιμενε ομως και τα παιδια που εχουν στην κατοχη τους αυτα τα πουλια να σου πουν τη γνωμη τους. https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλοι-ρίνγκνεκ-indian-ringneck-psittacula-krameri.1611/
https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλοι-Κοκατίλ-cockatiel-nymphicus-hollandicus.1431/
https://community.petbirds.gr/threads/Αγορά-παπαγάλου-Ναι-ή-όχι.2676/
 
Γεια σας και απο εμενα!Για να βοηθησω, στην επιλογη παπαγαλου, αν το θελετε για το γιο σας ειναι πιο καταλληλο ενα κοκατιλ! Ειναι πολυ πιο φιλικα και εκπαιδευονται πολυ πιο ευκολα απο τα ρινκνεκ! Θα σας προτινα ρινκνεκ αλλα ο γιος σας ειναι μικρος για αυτα! Δαγκωνουν πολυ αχσημα!
 
Επειδή έχω και τα δύο είδη, είμαι της άποψης πως για αρχή θά 'ταν ότι πρέπει ένα κοκατίλ. Είναι πανέμορφα και γλύκες κι ειδικά αν το πάρετε και μωράκι σίγουρα θα "αποζημιωθείτε". Είναι πολύ ήρεμοι χαρακτήρες και σε κοιτάνε μες τα μάτια σαν παιδάκια. Τα ringneck είναι όμορφα πουλιά, αλλά αρκετά "άγρια" και ποιο δύσκολα για ένα μικρό παιδί. Αν δεν είχατε ποτέ ξανά παπαγάλο, καλύτερα να πάρετε ένα κοκατίλ. Εγγύηση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Tania
Back
Top