Φροντίδα Συμβιωση θυλικων καναρινιων

malfurionjr

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιουλ 2008
Μηνύματα
44
Πόλη
Κόρινθος
θα ηθελα να ρωτησω σε μια κλουβα(ζευγαρωστρα) του εμποριου με διαστασης 97*47*47 μεχρι ποσα θυλικα μπορουν να συμβιωσουν ολων το χρονο εκτος τησ περιοδου αναπαραγωγης;
 
Αν χρησιμοποιήσεις τον τύπο Α*Β*Γ*30= 0,97χ0,47χ0,47χ30=6,42
Η καλή διαμονή εχει σχέση με την παρουσία 6-7 πουλιών σ'αυτόν τον χώρο.

Υ. Γ Α,Β,Γ εκφρασμένο σε μέτρα. ΤΟ 30 είναι σταθερά.
 
Καλό είναι στον τύπο να λειτουργείς και λίγο αφαιρετικά γιατί κάθε πουλί έχει τις ιδιαιτερότητές του. Αν αφαιρέσεις 1 2 πουλιά θα έχεις πολύ περισσότερη ηρεμία. Γενικά προσπαθούμε να δίνουμε σε κάθε πουλί όσο το δυνατόν περισσότερο χώρο. Κυρίως κατά την πτερρόροια ίσως θα ήταν καλύτερα κάθε πουλί να είναι μόνο του (εγώ τουλάχιστον έτσι τα έχω ή σε μεγάλη κλούβα πτήσης.
 
Δηλαδή στην κλούβα μου που είναι 2 Χ 0,75 Χ 2 μπαίνουν 90 πουλιά ή κάνω κάτι λάθος στον υπολογισμό;
 
Μάκη τότε θέλει πολύ αφαίρεση. Στη συγκεκριμένη κλούβα δεν βάζω πάνω από 20 - 25 πουλιά με τίποτε. Αυτή τη στιγμή έχω μόνο 6 και τα έχω πετύχει να μαλώνουν φαντάσου με 90. Σαν κλούβα πετσοπάδικου θα είναι, το ένα πάνω στο άλλο.
 
Για τα καναρίνια είναι 30 πουλιά στο κυβικό.
Οσα λιγότερα φυσικά τόσο το καλύτερο.
Μάλλον το φοβάσαι λίγο μου φαίνεται.:);Εγώ είχα για δυο μήνες περίπου
30-35 νεαρά λευκά, σε κλούβα που δεν συγκρίνεται με την δικιά σου,
είναι 1,2χ0,45χ1,65 . Δεν είχα κάποιο πρόβλημα.
Βέβαια η προσοχή στην διατροφή τους,
ιδιαίτερα στο νερό, πρέπει να είναι συνεχής.
 
Για δύο μήνες και με νεαρά πουλιά ναι αλλά για όλο το χρόνο; Δεν το φοβάμαι λίγο αλλά πολύ. Φαντάσου μέσα σε μια κλούβα με τέτοιους πληθυσμούς να ξεσπάσει μια αρρώστια. Θα ξεκληρίσει όλα τα πουλιά. Το έχω πάθει στο παρελθόν και γιαυτό προσέχω πλέον. Επίσης παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ποια επιφάνεια έχει κάθε μέγεθος. Η κλούβα μου για παράδειγμα έχει 2μ ύψος. Μόνο την μισή χρησιμοποιούν τα περισσότερα πουλιά. Οπότε πως θα υπολογίσω με τα μέτρα όλης της κλούβας. Υπάρχει και ένας άλλος κανόνας που υπολογίζει τον πληθυσμό με βάση τα κουρνιάσματα. Αλλά δεν θυμάμαι πως ακριβώς!
 
Για δύο μήνες και με νεαρά πουλιά ναι αλλά για όλο το χρόνο;

Καλά, μετά απο την πτερόρροια δεν χωρίζεις αρσενικά, θηλυκά;
Αρσενικά σε μονά,θηλυκά στην κλούβα;
Οσον αφορά την αρρώστια(σοβαρά μεταδοτική), πάντα ισχύει
το όσο λιγότερα τόσο καλύτερα.Αλλά αν το σκεφτεί κανείς
κάτω απο αυτό το πρίσμα για 150-200 πουλιά, θα έπρεπε να έχει 5-6 κλούβες
ίσως και περισσότερες. Δεν θα πείραζε καθόλου βέβαια αν υπήρχαν
οι προυποθέσεις, αλλά βλέπεις και οι χώροι αλλά και η διαχείρηση
δυσκολεύουν την κατάσταση.

Επίσης παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ποια επιφάνεια έχει κάθε μέγεθος. Η κλούβα μου για παράδειγμα έχει 2μ ύψος. Μόνο την μισή χρησιμοποιούν τα περισσότερα πουλιά. Οπότε πως θα υπολογίσω με τα μέτρα όλης της κλούβας.

Εδώ έχεις μεγάλο δίκιο γιατί πάντα μιλάμε
για ζωτικό χώρο και έτσι πρέπει να μετρηθεί(να μετρηθεί ο χώρος που χρεισιμοποιούν κατα κόρον τα πουλιά).
Αν η κλούβα είναι στο έδαφος έχει άλλο ζωτικό χώρο απο μία ίδια, τοποθετημένη σε κάποιο ύψος.
-Γι 'αυτό ακριβώς αυτός ο υπολογισμός
δεν είναι και κανένας "κανόνας απαράβατος"
περισσότερο θάλεγα αποτελεί ένα "μπούσουλα"
για να έχουμε μια πρώτη σκέψη όταν θέλουμε να φτιάξουμε μια κλούβα.
 
Back
Top