Γενικά Συμβιωση καναρινιου με ζεμπρακι

Annoula2610

PB New Member
Εγγραφή
4 Νοε 2015
Μηνύματα
30
Πόλη
Ρέθυμνο
Καλησπερα, εχω ενα ζευγαρι ζεμπρακια τα οποια εχουν γεννησει τρεις νεοσσους και βρισκομαι στη διαδικασια να βρω ιδιοκτητες να τα δωσω.. Μια φιλη που ενδιαφερεται να της δωσω ενα εχει και ενα αρσενικο καναρινι και με ρωτησε αν γινεται να παρει ζεμπρακι και να τα βαλει μαζι με το καναρινι στο ιδιο κλουβι. Γινεται κατι τετοιο, και αν ναι τι φυλο να προτιμησω;
 
Σε καμία περίπτωση να μην συμβεί αυτό. Είναι διαφορετικά ειδη πουλιών με διαφορετικές διατροφικές ανάγκες και διαφορετικές συνθήκες διαμονής. Άλλη τροφή τρώει το καναρίνι, άλλη το ζεμπρακι. Τα ζεμπρακια κοιμούνται σε φωλιτσες, είναι πουλιά που ζουν σε ομοειδή ομάδες σε αντίθεση με τα καναρίνια που είναι μοναχικά πουλιά. Μια τέτοια συμβίωση μονο κακό μπορεί να κάνει. Αν θέλει ζεμπρακια ας πάρει άλλο κλουβί με την αντίστοιχη τροφή.
 
Ευχαριστω πολυ, θα ξερω να της πω τωρα.. Να ρωτησω κατι ακομη, τους αλλους δυο νεοσσους που μου μενουν τους θελει μια κοπελα και τους δυο μαζι.. Μπορω να τα βαλω μαζι μονο αν ειναι ιδιου φυλου; Αν ειναι δυο αρσενικα π.χ. Θα υπαρχει προβλημα, γιατι ειχα διαβασει οτι τα αρσενικα ειναι λιγο επιθετικα μεταξυ τους..
 
Κανένα πρόβλημα αν είναι και τα δύο αρσενικά. Το πρόβλημα είναι αν είναι διαφορετικού φύλου και αδέρφια. Επιθετικότητα συνήθως μπορεί να παρουσιαστεί αν είναι πυρωμένα και υπάρχει θηλυκό κοντά τους. Σε αυτή την περίπτωση τα χωρίζουμε εφόσον κρίνουμε ότι είναι απαραίτητο.
 
Τα ζεμπρακια είναι κοινωνικά πουλιά που ζουν σε ομάδες.. Μπορούν να συζησουν 2-3-4 του ίδιου φυλλου μαζί με μικρή πιθανότητα να υπάρξουν καποιοι μικροί διαπληκτισμοι μεταξύ τους. Το πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί με αδέρφια διαφορετικού φυλλου την περίοδο της αναπαραγωγής.
 
Είναι πολύ διαφορετικά πουλια. Κατά τι γνώμη μου δεν πάει να τα έχουμε μαζί. Τουλάχιστον αρχίζοντας από απλά πράγματα...
- έχουν διαφορετικές ανάγκες από φαγητό.
- Έχουν διαφορετικές χαρακτήρες και συνήθειες.
- Η φωνή του καναρινιού σίγουρα θα χαλάσει από τα πίου-πίου της ζέμπρας.

Άσχετο, αλλα τελευταία όλο κι πιο πολύ πιστεύω πως σε μικρά κλουβιά (μέχρι 1 μέτρου τουλάχιστον) δεν πρέπει να κρατάμε ΟΥΤΕ διαφορετικά είδη παραδείσιων...
 
Άσχετο, αλλα τελευταία όλο κι πιο πολύ πιστεύω πως σε μικρά κλουβιά (μέχρι 1 μέτρου τουλάχιστον) δεν πρέπει να κρατάμε ΟΥΤΕ διαφορετικά είδη παραδείσιων...
Αν μπορείς Πωλίνα μου ανάλυσε το λίγο αυτό... Είναι πολύ ενδιαφέρον.. εσύ έχεις την εμπειρία να μας το εξηγήσεις με επιχειρήματα!
 
Back
Top