Γενικά Συμβουλές για αγορά κοκατίλ

manoula78

PB New Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2024
Μηνύματα
5
Καλημέρα σας ονομάζομαι Μαρίνα και έχω αποφασίσει να υιοθετήσω παπαγαλάκι κοκατιλ. Στο forum έχω βρει χρήσιμες συμβουλές για την σωστή επιλογή ενός υγιείς κοκατιλ . Είμαστε όλη η οικογένεια πολύ ενθουσιασμένοι με αυτήν μας την απόφαση. Λόγω του ότι θεωρούμε ότι θα έχουμε ένα ακόμα μέλος στην οικογένεια μας έχουμε αγχωθεί πολύ. Καθώς το ζητούμενο μας είναι να έχουμε ένα ακόμα ευτυχισμένο μέλος στην οικογένεια ψάχνουμε Όλες τις λεπτομέρειες. Θα ήθελα τις συμβουλές σας στα παρακάτω ερωτήματα:
1. Είναι προτιμότερο να πάρω δύο κοκατιλ αρσενικά η υπάρχει η δυνατότητα να συνυπάρξει στο ίδιο κλουβι, τις ώρες που θα λείπουμε από το σπίτι γιατί έχουμε σκοπό να το έχουμε στην παρέα μας, με κάποιο άλλο παπαγαλάκι?( δεν θα επιλέξουμε θηλυκό γιατί δεν έχουμε την οικονομική δυνατότητα να μπορούμε να ανταπεξέλθουμε σε παραπάνω από δύο παπαγαλάκια και δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να εξαφάνιζω τα αυγα και να στεναχωρώ την μανουλα.
2. Μεσα στο κλουβι για να κοιμάται άνετα θα χρειαστεί φωλιά? ( αυτήν την απάντηση όσο και να έψαξα δεν την έχω βρει) και αν ναι τι θα μου προτείνατε?
3. Λόγω ευαισθησίας στο αναπνευστικό από ότι έχω δει συνιστάται καθαριστής αέρα. Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλό και οικονομικό? Επίσης ο αφυγραντηρας και ο ιονιστης βοηθάνε?
ΑΥΤΑ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ
Καλώς σας βρήκα !!! 😀
 
Καλημέρα Μαρίνα και καλώς μας ήρθες!!

Δύο αρσενικά είναι μια χαρά.
Δε βάζουμε διαφορετικά είδη παπαγάλων στο ίδιο κλουβί.
Αν οι ώρες που θα λείπετε δεν θα είναι πολλές θα σου έλεγα να ξεκινήσετε με ένα.

Όχι, δε χρειάζεται φωλιά για τον ύπνο. Ευρύχωρο κλουβί και σωστές πατήθρες και θα είναι μια χαρά .
 
Καλημέρα Βάσια, ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!!! Από ότι έχω διαβάσει online προτείνετε και να βάζω ρόλο χαρτί μέσα στο κλουβι το οποίο θα το αλλάζω καθημερινά... Αυτό που δεν ανέφερα είναι ότι κατόπιν έρευνας αγορας έχω την δυνατότητα να πάρω αγριο κοκατιλ. Ήδη έχω καταλήξει σε μεγάλο κλουβι και έχουμε και αρκετή υπομονή για να το εκπαιδεύσουμε. Ξέρω ότι ενδέχεται, ανάλογα με τον χαρακτήρα του, να περάσει και ένα 3μηνο με 4μηνο για να νιώθει εντελώς άνετα ως μέλος της οικογένειας. Επειδή όμως πιστεύω στο ποσό πανέξυπνα είναι είμαι σίγουρη ότι θα καταλάβει πόση αγάπη θα του έχουμε! Σε σχέση με τον καθαριστή αέρα μήπως γνωρίζεις κάτι?
 
Λόγω ευαισθησίας στο αναπνευστικό από ότι έχω δει συνιστάται καθαριστής αέρα. Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλό και οικονομικό? Επίσης ο αφυγραντηρας και ο ιονιστης βοηθάνε?
Λυπάμαι για αυτό που θα πω, αλλά εφόσον υπάρχει ευαισθησία στο αναπνευστικό και δεδομένου ότι τα κοκατίλ βγάζουν πούδρα, ίσως θα ήταν καλύτερα να επιλέξετε κάποιο άλλο είδος πτηνού ή να συμβουλευτείτε πρώτα ειδικό γιατρό (πνευμονολόγο ή αλλεργιολόγο, ανάλογα με την πάθηση που σας ταλαιπωρεί). Δυστυχώς δεν γνωρίζω να σας πω ποια είδη παπαγάλων δεν βγάζουν πούδρα.
Σύμφωνα με το παρακάτω
τα είδη που παράγουν τη σκόνη αυτή, σε έντονο βαθμό, είναι τα African Greys, Cockatoos, Cockatiels and Amazons that produce this powder are called powder down birds. Πιο κάτω στο link αναφέρεται σε φίλτρα HEPA, τα οποία συγκρατούν τέτοια σωματίδια από το περιβάλλον.
Από ότι έχω διαβάσει online προτείνετε και να βάζω ρόλο χαρτί μέσα στο κλουβι το οποίο θα το αλλάζω καθημερινά...
μπορείς, αν έχεις χρόνο να διαβάσεις το παρακάτω θέμα
Ήδη έχω καταλήξει σε μεγάλο κλουβι
Πες μας ποιο κλουβί είναι αυτό (επιτρέπεται να αναφερθείς σε μάρκες, μοντέλα ή και να βάλεις φωτό) και ποιες είναι οι διαστάσεις του, καθώς και ποιο είναι το διάκενο, δλδ η απόσταση μεταξύ δύο διαδοχικών κάγκελων του κλουβιού.
έχω την δυνατότητα να πάρω αγριο κοκατιλ
έχουμε και αρκετή υπομονή για να το εκπαιδεύσουμε. Ξέρω ότι ενδέχεται, ανάλογα με τον χαρακτήρα του, να περάσει και ένα 3μηνο με 4μηνο για να νιώθει εντελώς άνετα ως μέλος της οικογένειας.
Αν τελικά πάρετε ένα μικρό σε ηλικία πουλί, αφού φυσικά έχει απογαλακτιστεί, οι πιθανότητες να εξοικειωθείτε μαζί του, με τις κατάλληλες κινήσεις, θα είναι τεράστιες.
 
Λόγω ευαισθησίας στο αναπνευστικό από ότι έχω δει συνιστάται καθαριστής αέρα
Ρίξε μια ματιά σε αυτό το Θεμα , θα βοηθήσει...
προτείνετε και να βάζω ρόλο χαρτί μέσα στο κλουβι το οποίο θα το αλλάζω καθημερινά
Επίσης ένα καλό άρθρο,που τα έχει όλα μαζεμένα και νοικοκυρεμένα, είναι Αυτό
Θα σου λύσει όλες τις απορίες .
 
Λυπάμαι για αυτό που θα πω, αλλά εφόσον υπάρχει ευαισθησία στο αναπνευστικό και δεδομένου ότι τα κοκατίλ βγάζουν πούδρα, ίσως θα ήταν καλύτερα να επιλέξετε κάποιο άλλο είδος πτηνού ή να συμβουλευτείτε πρώτα ειδικό γιατρό (πνευμονολόγο ή αλλεργιολόγο, ανάλογα με την πάθηση που σας ταλαιπωρεί). Δυστυχώς δεν γνωρίζω να σας πω ποια είδη παπαγάλων δεν βγάζουν πούδρα.
Σύμφωνα με το παρακάτω
τα είδη που παράγουν τη σκόνη αυτή, σε έντονο βαθμό, είναι τα African Greys, Cockatoos, Cockatiels and Amazons that produce this powder are called powder down birds. Πιο κάτω στο link αναφέρεται σε φίλτρα HEPA, τα οποία συγκρατούν τέτοια σωματίδια από το περιβάλλον.

μπορείς, αν έχεις χρόνο να διαβάσεις το παρακάτω θέμα

Πες μας ποιο κλουβί είναι αυτό (επιτρέπεται να αναφερθείς σε μάρκες, μοντέλα ή και να βάλεις φωτό) και ποιες είναι οι διαστάσεις του, καθώς και ποιο είναι το διάκενο, δλδ η απόσταση μεταξύ δύο διαδοχικών κάγκελων του κλουβιού.


Αν τελικά πάρετε ένα μικρό σε ηλικία πουλί, αφού φυσικά έχει απογαλακτιστεί, οι πιθανότητες να εξοικειωθείτε μαζί του, με τις κατάλληλες κινήσεις, θα είναι τεράστιες.
Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!! Αρχικά να διευκρινησω ότι δεν έχουμε εμείς κάποιο αναπνευστικό πρόβλημα αλλά αναφερόμουν στο κοκατιλ 😀
Τελικά θα πάρουμε ένα αρσενικό και το κλουβι που επέλεξα είναι το παρακατω:
FDFS-1788x1788w.webpFDFS-1788x1788w.webp
Ρίξε μια ματιά σε αυτό το Θεμα , θα βοηθήσει...

Επίσης ένα καλό άρθρο,που τα έχει όλα μαζεμένα και νοικοκυρεμένα, είναι Αυτό
Θα σου λύσει όλες τις απορίες .
Πολύ καλό άρθρο το αποθήκευσα 😘
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!! Αρχικά να διευκρινησω ότι δεν έχουμε εμείς κάποιο αναπνευστικό πρόβλημα αλλά αναφερόμουν στο κοκατιλ 😀
Τελικά θα πάρουμε ένα αρσενικό και το κλουβι που επέλεξα είναι το παρακατω:
View attachment 97379View attachment 97380

Πολύ καλό άρθρο το αποθήκευσα 😘
Οι διαστάσεις του κλουβιού ποιες είναι;
Γενικά πάντως, θεωρώ ότι καλύτερα θα ήταν να πάρετε ένα κλουβί στο οποίο με άνεση να μπορούν να ζουν δύο κοκατίλ.
Πάντοτε στα κλουβιά ισχύει ...το μεγαλύτερο είναι και καλύτερο...
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: MARY58
Οι διαστάσεις του κλουβιού ποιες είναι;
Γενικά πάντως, θεωρώ ότι καλύτερα θα ήταν να πάρετε ένα κλουβί στο οποίο με άνεση να μπορούν να ζουν δύο κοκατίλ.
Πάντοτε στα κλουβιά ισχύει ...το μεγαλύτερο είναι και καλύτερο...
Καλησπέρα έχω καταλήξει ότι θα πάρω ένα κοκατίλ και οι διαστάσεις του κλουβιού είναι

47x47x66CM​

😀
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Το κλουβί μου φαίνεται οριακά μικρό....αλλά ας περιμένουμε να πουν και άλλα μέλη που έχουν το συγκεκριμένο είδος τη γνώμη τους.
 
Καλο ειναι σαν μεγεθος το κλουβι.Προσωπικα θα επελεγα θυλικο.Αν παρεις αρσενικο θα χρειαστει σιγουρα κατα της 21:00 να σκεπαζεις το κλουβι αλλιως θα σε ακουνε οι γειτονες.Ειδικα αν εξοικειωθει μαζι σου γινεται ασταματητο.Η λυση ειναι το σκοταδι και ηρεμεις.
 
Δεν πειράζει αν είναι πολυλογας θα έχει να κάνει με 3 θηλυκά εμένα και τις κόρες μου μάλλον μέχρι το βράδυ θα είναι off από τα παιχνίδια και τις γλυκές χαχαχα🤣. Αν υποθέσουμε ότι έχει ακόμα αντοχές έχω μεριμνήσει και για αυτό βέβαια από ότι είδα στο σκοτάδι ενδέχεται να έχουμε κρίσης πανικού. Οπότε θα έχουμε και ένα μικρό φωτακι για τον κύριο...
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Back
Top