Γενικά Συμβουλές για απόκτηση καναρινιού φωνής

kdionisios

PB New Member
Εγγραφή
16 Αυγ 2009
Μηνύματα
50
Πόλη
Καλλιθέα
Σκεφτομαι να αποκτησω ενα καναρινι φωνης.
Θα μπορουσατε να μου προτεινετε καποιο ειδος που ειναι σχετικα ευκολο στην συντηρηση του (γιατι ειμαι αρχαριος) και να κελαιδαει ωραια;

Επισης θελω να ρωτησω αν μπορει να ζησει στο μπαλκονι το χειμωνα και αν ναι, κατω απο ποιες προυποθεσεις.

Ευχαριστω εκ των προτερων.
 
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.
Ειδικα αυτο το post με τις μελωδιες ειναι πολυ χρησιμο.
Μου αρεσε ιδιαιτερα η μελωδια του Timbrantos!
Η συγκεκριμενη ρατσα απαιτει ιδιαιτερες γνωσεις ή ειναι ευκολη στη συντηρηση της;
Δεν με απασχολει η αναπαραγωγη.
Θελω ενα καναρινι με ωραια φωνη-μελωδια γιατι μου αρεσει πολυ να το ακουω οταν κελαιδαει.

Τωρα σχετικα με την διαμονη στο μπαλκονι κατα τη διαρκεια του χειμωνα;
Ειναι εφικτο αυτο; Και αν ναι, τι πρεπει να προσεξω;
 
Είναι εύκολα στην διαχείρησή τους αλλά και πολύ ανθεκτικά στις μεταβολές της θερμοκρασίας.
Βέβαια μια καλή τροφή και ένα φωτεινό, υπήνεμο μπαλκόνι είναι απαραίτητα.
 
Πολυ ωραια.
Και που βρισκουμε ενα καναρινι αυτης της ρατσας;
Υπαρχει καποιος συλλογος ή καποιος καταλογος με τηλεφωνα εκτροφεων καναρινιων timbrantos?
 
ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΙΜΠΡΑΔΟΣ ΕΛ. ΣΥ. ΤΙ ΟΔΟΣ ΠΑΣΧΑΛΙΑΣ -ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ 2291078350 6946408576 (Δημήτρης Κουλικούρδης)
 
Ειδικα αυτο το post με τις μελωδιες ειναι πολυ χρησιμο.
Θα σου πρότεινα επίσης αν έχεις τη δυνατότητα, να ακούσεις ζωντανά και να δεις με τα μάτια σου τον τρόπο με τον οποίο τραγουδούν τα πουλιά της κάθε ράτσας. Μπορεί να σε εντυπωσιάσουν κάποια πράγματα μόνο ακούγοντας και βλέποντας τα πουλιά ζωντανά και όχι ακούγοντας ένα ηχογραφημένο απόσπασμα. Η επιλογή βασίζεται καθαρά σε υποκειμενικά κριτήρια και θα πρέπει να είσαι σίγουρος για αυτήν. Οι εκθέσεις που ξεκινούν από το Νοέμβριο, είναι μια καλή ευκαιρία για να αποφασίσεις ποιο είδος καναρινιών φωνής εκφράζει καλύτερα το γούστο σου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Πολυ λογικο μου ακουγεται!
Απλα ρωταω και τους πιο εμπειρους γιατι ειναι επισης σημαντικο να παρω για αρχη μια "ευκολη" ρατσα.
Φανταζομαι θα υπαρχουν σχετικες ανακοινωσεις για εκθεσεις εδω στο φορουμ?
 
Απλα ρωταω και τους πιο εμπειρους γιατι ειναι επισης σημαντικο να παρω για αρχη μια "ευκολη" ρατσα.
Οι ράτσες καναρινιών φωνής δεν έχουν ιδιαίτερες δυσκολίες όσον αφορά τη φροντίδα, αναπαραγωγή και συντήρησή τους. Οι δυσκολίες στην εκτροφή τους εντοπίζονται στην επιλογή γεννητόρων για τη βελτίωση της φωνής των πουλιών που θα έχεις στο κοπάδι σου. Αυτή βέβαια είναι μια δυσκολία που υπάρχει στην εκτροφή κάθε είδους καναρινιών και όχι μόνο φωνής. Μια άλλη δυσκολία που αφορά στα καναρίνια φωνής είναι η εκπαίδευση τους. Όλα αυτά βέβαια μαθαίνονται με τον καιρό.
Φανταζομαι θα υπαρχουν σχετικες ανακοινωσεις για εκθεσεις εδω στο φορουμ?
Να παρακολουθείς το φόρουμ Εκθέσεις - Διαγωνισμοί – Κριτήρια στο Διάφορα Θέματα Σχετικά με τα Πουλιά PB , θα υπάρξουν ανακοινώσεις. :)
 
Ποιες ειναι η φυσιολογικες τιμες για καποιο timbrado?
 
Back
Top