Φροντίδα Συμβουλές για την διαβίωση και τη συμβίωση των παπαγάλων μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης liaktas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

liaktas

PB New Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2022
Μηνύματα
167
Πόλη
Νεο Φαληρο
Καλησπέρα μετά από 1,5 χρόνο δυστυχώς οι δουλειές και οι υποχρεώσεις δεν με άφηναν να δω τις εξελίξεις στο φόρουμ και στην σελίδα, γεγονός που με άφησαν έκπληκτο σήμερα που ξαναμπήκα μετά από τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Για όσους δεν με ξέρετε ηπνδεν με θυμάστε είμαι ο Τασος και έχω ένα Μονκ πλέον 3,5 ετών την Bella. Σκοπός που ανοίγω το θέμα είναι για μερικές συμβουλές γιατί εδώ και μια εβδομάδα στο σπιτι εκτός από το Μονκ βρέθηκα και με έξι Budgie τα οποία μου τα έδωσε ένας γνωστός γιατί είχε δημιουργήσει πολύ μεγάλη αποικία και δεν ήξερε τι να τα κάνει. Τα είδαν τα παιδιά και ξετρελάθηκαν. Τα έχω σε ξεχωριστό κλουβί και θα ήθελα μερικές συμβουλές για την διαβίωση και συμβίωση, υπόψιν ότι στον χώρο ζει και μια γατούλα η οποία όμως είναι εξοικειωμένη αφού με το Μονκ παίζει επειδή την πήραμε μωρό…
 
Τα έχω σε ξεχωριστό κλουβί και θα ήθελα μερικές συμβουλές για την διαβίωση και συμβίωση,
  1. Καραντίνα, αν είναι δυνατό σε ξεχωριστό δωμάτιο
  2. Αν ο monk βγαίνει έξω, θα έλεγα να μην τον αφήσεις ποτέ να ανέβει ή να βρεθεί κοντά στο κλουβί των μπάντζι. Μπορεί να εμφανίσει επιθετική συμπεριφορά ή και αντίστροφα, τα μπάντζι να του τσιμπήσουν τα πόδια.
  3. Όσον αφορά στη γατούλα, ποτέ στον ίδιο χώρο χωρίς επιτήρηση...υπάρχουν και ένστικτα και γενικά τα ζώα είναι απρόβλεπτα, ειδικότερα τα αιλουροειδή.
 
@ianos ευχαριστώ για την απάντηση, πάνω κάτω σε αυτή την λογική θα πήγαινα, καραντίνα και σιγανή εξοικείωση. Σκέφτομαι σε δεύτερο χρόνο να κλείσω ένα κομμάτι από το μπαλκόνι μου με δίχτυ και να τα αμολήσω ελεύθερα εκεί. Αφού όμως πρώτα εξοικειωθούν μεταξύ τους…
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Σκέφτομαι σε δεύτερο χρόνο να κλείσω ένα κομμάτι από το μπαλκόνι μου με δίχτυ και να τα αμολήσω ελεύθερα εκεί. Αφού όμως πρώτα εξοικειωθούν μεταξύ τους…
Εννοείς τα μπάντζι ή και το monk:
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Τα μπαντζι, έχω αρκετά μεγάλα μπαλκόνια, το ίδιο θα έκανα αν έπαιρνα και το Ζακο που είχα προγραμματίσει αλλά τελικά το ακύρωσα γιατί διαφώνησε το οικογενειακό συμβούλιο (αλλά κάποια στιγμή θα το πάρω)…
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Back
Top