Φροντίδα Συμβουλές για τον καύσωνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης adef
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

adef

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουν 2007
Μηνύματα
71
Πόλη
Αθήνα
Αγαπητοί Φίλοι,

Ως νέος συνάδελφος στην ιστοσελίδα θέλω να σας χαιρετήσω και να σας συγχαρώ για την προπάθεια που αντανακλά την αγάπη σας για τους φτερωτούς μας φίλους. Θα ήθελα να σας ρωτήσω για καποιες απλές συμβουλές τι θα πρέπει να προσέχουμε ιδιαίτερα τώρα με τις αποπνικτικές συνθήκες καύσωνα που επικρατούν έτσι ώστε να παράσχουμε πιο άνετες συνθήκες διαβίωσης στα πουλιά μας.

Ποιες είναι οι max συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας στις οποίες μπορεί να ανατπεξέλθει ο οργανισμός τους χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα;

Ευχαριστώ Πολύ
 
-Με αφορμή την ερώτησή σου, γράφω την χθεσινή "εμπειρία".
Εχω 2 κλούβες πτήσεων εξωτερικές, που τοποθετώ τούς νεοσσούς των 30 ημερών και πλέον.
-Στίς 13.00 χθές, έβαλα απο δύο μπανάκια στην κάθε μιά, άλλαξα τα νερά και έβαλα
αρκετό μήλο και στις δύο.
-Στίς 16.30 πηγαίνοντας να δώ την κατάσταση γενικότερα μια και η θερμοκρασία είχε περάσει τους 40 βαθμούς, βρήκα 5 πουλάκια (40 ημερών περίπου)στην μιά και 2 πουλιά (60-65 ημερών) στην άλλη νεκρά!
- Δεν θα συγχωρίσω τον εαυτό μου, που υπερεκτίμησα την πείρα και την υποτιθέμενη εμπειρία μουκαι καταδίκασα σε τέτοιο θάνατο αυτές τις ψυχές.
- Εύχομαι κανείς να μην βρεθεί αντιμέτωπος σε τέτοιο "θέαμα". Ημουν "ανατρυχιασμένος"
με 40τόσους βαθμούς αρκετή ώρα. Ευτυχώς κατάφερα και έσωσα τελικά 25-30 πουλια ακόμη,ΕΥΤΥΧΩΣ.

-Μέχρι χθές αν με ρώταγες θα σου έλεγα ότι οι αντοχές των πουλιών είναι μεγάλες,
αρκει να μη τα βλέπει απευθείας ο ήλιος,(να είναι καλά σκιασμένα) αλλά φένεται οτι δέν είναι έτσι ακριβώς. Επείσης η υγρασία πέζει και αυτή σπουδαίο ρόλο στην ζωή των φίλων μας.
 
Μια από τις χειρότερες μέρες η σημερινή και για εμένα.
:2: :2: :2: :2:
Εγώ δεν έχασα πούλια αλλά ψάρια.
Είχα (γιατί δεν έχω πλέον) ένα ενυδρείο με περίπου 20 αφρικάνικες κιχλίδες ηλικίας από 6 χρόνων μέχρι μερικών ημερών.
Σήμερα το πρωί τις βρήκα όλες νεκρές προφανώς η θερμοκρασία των 40 βαθμός δεν ήταν ανεκτή.
:2: :2: :2: :2:
Δεν μπορείτε να φανταστείτε πως νιώθω.
 
Πραγματικα πολυ λυπηρη η απωλεια σας... Ολοι μπορουμε να ερθουμε στην θεση σας, γιατι ολοι λιγο πολυ εχουμε νιωσει την θλιψη της απωλειας των αγαπημενων μας φιλων...Ας ελπισουμε το δικο σας παθημα να γινει μαθημα για ολους μας☹ Δυστυχως σε μερικα πραγματα μαλλον δεν υπαρχουν συνταγες.
 
εγω εχω καθιεροσει εκτος απο το μπανακι και καταβρεγμα με ενα ψεκαστηρι γιατι οσο και σε σκιερο μερος και να ειναι η ζεστη ειναι ζεστη!
φιλε xtou οι αφρικανες δεν θελουν πολυ ζεστο νερο ησα ησα θελουν δροσερο απο 25 με 20 αν ανεβει πολυ πανω η θερμοκρασια δεν αντεχουν στο λεω γιατι εχω και εγω αφρικανες και το εχω ψαξει πολυ παρα πολυ το μονο που μπωρουσες να κανεις ειναι να πετας παγους μεσα η σηχνες αλαγες νερου η ακομα καλητερα να προσαρμοζες στο καπακι ενα ανεμηστιρακι απο υπολογιστη το οποιο κραταρει σταθερα την θερμοκρασεια στους 24 με 25
 
ο καυσωνας πραγματι δεν ειναι καλος συμβουλος ουτε για τα ζωα ουτε κ για τους ανθρωπους ασφαλως!😱
mgerom k xtou λυπαμαι για τις απωλειες!☹
δυστυχως τα ενυδρεια εχουν προβλημα με αυτες τις συνθηκες!☹
 
Φίλε, muthos ασχολούμαι με τα ενυδρεία ίσως και 10 χρόνια.
Οι αφρικανές είναι από τα ποιο ανεκτικά ψαριά.

Όλα αυτά που λες γινόντουσαν κανονικά, μετά από τόση πείρα. Οπως καταλαβαίνεις κάτι τέτοιου σου σπάει το ηθικό όταν μάλιστα δεν είχα χάσει ψάρι για πάνω από 2 χρόνια. Δεν είναι εύκολο να συγχωρέσεις τον εαυτό σου αλλά όσο περνάει ο καιρός το χωνεύεις.
Πάντως δεν ξεχνάς ποτέ μια άσκημη εικόνα.
 
Θα μου επιτρεψεται (αν και το forum δεν ειναι ενυδρειακου περιεχομενου) να πω το να ριξουμε παγο σε ενα
ενυδρειο δεν ειναι οτι καλυτερο, γιατι η αποτομη πτωση της θερμοκρασιας προς τα κατω θα εχει ισως θανατηφορα
αποτελεσματα.
 
Αγαπητέ φίλε Μάκη,

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου και ελπίζω να ξεπεράσεις σύντομα τις δυσάρεστο αυτό ψυχολογικό σοκ.

Πάντως εμένα τα καναρίνια μου παρότι τους βάζω μπάνιο στα κλουβια δεν δείχνουν να το προτιμούν.

Κάνουν μπάνιο κάτι μέρες άσχετες κατά τις οποίες η θερμοκρασία δεν είναι ιδιαίτερα υψηλή.

Φροντίζω να τους αλλάζω το νερό (ποτίστρες) συχνά αυτές τις δύσκολες μέρες και το μεσημέρι μετά τις 12:00 τα βάζω μέσα στην δροσιά του aircondition (27 C)

Το απογευματάκι (19:00) πάλι έξω.

Λίγο καρπουζάκι στο γεύμα τους το τιμούν δεόντως θα έλεγα.

Έχω ακούσει οτι ο ψεκασμός τους με νερό τα στρεσσάρει.

Ισχύει αυτό?
 
Θα μου επιτρεψεται (αν και το forum δεν ειναι ενυδρειακου περιεχομενου) να πω το να ριξουμε παγο σε ενα
ενυδρειο δεν ειναι οτι καλυτερο, γιατι η αποτομη πτωση της θερμοκρασιας προς τα κατω θα εχει ισως θανατηφορα
αποτελεσματα.

:agree
 
Φίλε stav, μακάρι ο πάγος να έριχνε έτσι απλά την θερμοκρασία τις περισσότερες φορές δεν κάνει τίποτα και λογικό είναι.

Τα καναρίνια παντός το βράδυ κοιμούνται με το κεφάλι τους έξω από τα φτερά και γερμένο προς τα κάτω δείγμα ότι ακόμα και το βράδυ η θερμοκρασία είναι υπερβολική
 
Back
Top