Φροντίδα Συμβουλές για το καναρίνι που πρόκειται να πάρω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Touiti2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Touiti2

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2022
Μηνύματα
142
Πόλη
Ελλάδα
Γεια σας φίλοι και φίλες! Είμαι καινούρια εδώ! Ελπίζω να είστε όλοι καλά! Θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε συμβουλές για την σωστή φροντίδα καναρινιών. Θα πάω να το πάρω με νέο κλουβακι σε λίγες ώρες! Ξέρω τα βασικά όπως ότι να του αλλάζω την άμμο για τις ακαθαρσίες 1-2 φορές την εβδομάδα να του αλλάζω τροφή μέρα παρά μέρα και νερό νομίζω όταν τελειώνει αλλά να είναι αποστειρωμενο? Αν δεν είναι θα υπάρξει πρόβλημα? Την αυγοτροφη πότε να του την ξεκινήσω? Του έχω βάλει και λιχουδια μέσα και κόκκαλο σουπιάς κούνια και 2 κλαδάκια...Να του δώσω κατι σαν συμπλήρωμα διατροφής?Του έχω πάρει την τροφή RIO για καναρίνια..Είμαι πολύ χαρούμενη αλλά και αγχωμενη γιατί θέλω να του χαρίσω μια νέα ζωή
 
νερό νομίζω όταν τελειώνει αλλά να είναι αποστειρωμενο?
Με το καλό να δεχτείς το καναρινι σου. Νερό να αλλάζεις καθημερινά
Του έχω πάρει την τροφή RIO για καναρίνια
καλό θα ειναι αν το καναρινι έχει συνηθίσει σε διαφορετικό μείγμα σπόρων, από εκει που θα το πάρεις να σου δώσουν κ λίγη τροφή από αυτή που ήδη τρώει ώστε να ειναι σταδιακή η αλλαγη της τροφής του
[automerge]1642433961[/automerge]
Ξέχασα να σου συμπληρώσω πως δεν χρειάζεται αποστειρωμένο νερό
 
Καλησπέρα.
νερό νομίζω όταν τελειώνει
Φρέσκο νερό κάθε μέρα (από την βρύση - ότι πίνεις και εσύ)
Την αυγοτροφη πότε να του την ξεκινήσω?
Άμεσα, 1 φορά την εβδομάδα αρκεί αυτήν την περίοδο.
να του αλλάζω την άμμο για τις ακαθαρσίες 1-2 φορές την εβδομάδα
Μπορείς να καθαρίζεις τα πολλά πολλά με ένα φαρασάκι και σκουπάκι κουζίνας και να αλλάζεις την άμμο πιο αραιά.
Η κούνια δεν είναι απαραίτητη, μειώνει τον χώρο του πετάγματος, 2 πατήθρες ψηλά και μια χαμηλά είναι αρκετές για να μπορεί να πετάει από κλαδί σε κλαδί.
Να του δώσω κατι σαν συμπλήρωμα διατροφής?
Δεν υπάρχει λόγος, να δίνεις πάντα επώνυμους συσκευασμένους σπόρους, επώνυμη συσκευασμένη αυγοτροφή (μακριά από διαφανή σακουλάκια χωρίς στοιχεία) ή βραστό αυγό.
Μπορείς να δίνεις λαχανικά τακτικά, όπως Μπρόκολο, σπανάκι, άγρια και πολλά άλλα, και φρούτα πιο αραιά.
Του έχω πάρει την τροφή RIO για καναρίνια.
Να παρακολουθήσεις αν του αρέσει και αν την τρώει, υπάρχουν αρκετές καλές τροφές στην συσκευασία του 1kgr.
 
@kom Ευχαριστώ πολυυυυ! Από φιλικό σπίτι το πείρα έχουν πολλά!
καλό θα ειναι αν το καναρινι έχει συνηθίσει σε διαφορετικό μείγμα σπόρων, από εκει που θα το πάρεις να σου δώσουν κ λίγη τροφή από αυτή που ήδη τρώει ώστε να ειναι σταδιακή η αλλαγη της τροφής του
Μου είπαν δεν υπάρχει θέμα τι να πω!? Χαχαχα πάντως η νέα του τροφή του αρέσει πάρα πολύ!
[automerge]1642447825[/automerge]
Ναι, μειώνει τον χώρο πτήσης.
Σχετικά με αυτο..Όταν τον κοίταξα να δω τι κάνει ήταν πάνω στην κούνια και έκανε πέρα δώθε και φαινόταν να του αρέσει...Είναι πάρα πολύ ζωηρός χαχαχα σκαρφαλώνει και πετάει παντού...Από ότι μου είπαν ήταν σε μικρό κλουβακι μαζί με ένα άλλο αρσενικό και δεν είχε καθόλου χώρο και τώρα είναι ένα μεσαίο προς μεγάλο κλουβακι και φαίνεται να το απολαμβάνει
[automerge]1642447959[/automerge]
Με το καλό να δεχτείς το καναρινι σου. Νερό να αλλάζεις καθημερινά
Είναι 200 ml η ποτίστρα δεν την γεμίζω όλη νομίζω ότι είναι υπερβολή δεν ξέρω
 
Τελευταία επεξεργασία:
Επίσης λιχουδιές τυπου παστέλι σε στικ δεν χρειάζεται , παχαινει και δεν βοηθάει πουθενά, την τροφή θα την αλλάζεις μόνο όταν τελειώνει από τις ταΐστρες (μια φορά στις 5 μέρες περίπου ανάλογα και πόσο τρώει βέβαια) απλά καθημερινά θα φυσας τα τσόφλια μέσα από αυτές για να μένουν μόνο τα γεμάτα σπόρια,αν αλλάζεις συχνά θα τρώει αυτούς που προτιμά και συνήθως είναι οι λιπαροι σπόροι με αποτέλεσμα να παχύνει χωρίς λόγο, λαχανικά και καλά βρασμένο αυγουλάκι και είσαι τζέτ!
 
@Akanthillis Πέντε ημέρες δεν είναι πολλές; Εγώ έχω budgies βέβαια, αλλά την αλλάζω κάθε δύο μέρες. Κι αυτό αφού την φυσάω από τα τσόφλια και προσθέτω και λίγο γιατί μου φωνάζουν, επιδεικτικά κιόλας.
 
Είναι 200 ml η ποτίστρα δεν την γεμίζω όλη νομίζω ότι είναι υπερβολή δεν ξέρω
Ανεξάρτητα από το μέγεθος της ποτίστρας το νερό πρέπει να αλλάζει καθημερινά για να παραμένει καθαρό και να μην γίνεται εστία μικροβίων.
 
@marapo εμένα η καρδερίνα είναι ολιγοφαγη 5 μέρες μέσο όρο θέλει,το καναρίνι θέλει ανά 3-4 μέρες γι'αυτό διευκρίνισα ανάλογα το πόσο τρώει, εφόσον φυσάει τις ταΐστρες θα είναι και σε θέση να δει και να κρίνει αν θέλει συμπλήρωμα ή όχι 😅
 
Πέρα από όλα αυτά που πολυ σωστα ανέφεραν τα παιδιά παραπάνω περι καλη ποιότητας σπόρων αυγοτροφης για την παροχή φρέσκου νερού καθημερινα ,και τα λαχανικά πρέπει ν επισημάνω και την σημαντικοτητας της ύπαρξης φρούτων στη διατροφή τους.Ενα κομμάτι ωριμου μήλου 1-2 φορες 4η βδοαδα εχει να προσφέρει παρα πολλα στον οργανισμό του όπως και αλλα φρούτα βέβαια. Να επισημανθούν και τα διάφορα οφέλη από τα πρωινά μπάνια που επιβάλλεται να κάνει. Καλξ σας συμβιωση λοιπον!
 
Back
Top