Φροντίδα Συμβουλές για φροντίδα και εκπαίδευση budgie

GeorgeKous

PB New Member
Εγγραφή
30 Απρ 2017
Μηνύματα
52
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα! Όπως ίσως γνωρίζετε έχω 2 budgie αμφότερα ταϊσμένα στο χέρι. Ζούνε σε ξεχωριστό κλουβί και έχουν μόνο "ακουστική" επαφή. Η συμπεριφορά τους είναι σε γενικές γραμμές φιλική. Και τα δύο τρώνε από το χέρι μας αλλά το ένα (Ερνέστο) είναι ακόμα διστακτικό όταν βάζουμε το χέρι χωρίς τροφή (δεν το πιέζουμε να έρθει απλώς το δοκιμάζουμε). Επίσης στο κλουβί αυτού που είναι πιο φιλικό σε εμάς υπήρχε τοποθετημένος ένα καθρέπτης. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. Να βγάλουμε τον καθρέπτη;
2. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ώστε να με εμπιστευτεί περισσότερο ο Ερνέστο;
3. Πότε μπορούμε να τα βγάλουμε από το κλουβί;
4. Είναι καλό να έχουν οπτική επαφή; Και αν διακοπεί αυτή υπάρχει περίπτωση να "μελαγχολήσουν";

Ευχαριστώ!
 
Ζούνε σε ξεχωριστό κλουβί και έχουν μόνο "ακουστική" επαφή
Αυτό συμβαίνει προσωρινά γιατί είναι σε φάση προσαρμογής και γνωριμίας ή συντρέχει άλλη ανάγκη; Επειδή γράφεις:
Είναι καλό να έχουν οπτική επαφή; Και αν διακοπεί αυτή υπάρχει περίπτωση να "μελαγχολήσουν";
Ναι, αν κάνουν παρέα και αυτό διακοπεί, θα υπάρξει περίοδος μελαγχολίας και για τα δύο και στρες αποχωρισμού.
1. Να βγάλουμε τον καθρέπτη;
Ναι, να τον βγάλετε, γενικά θεωρείται στρεσσογόνο αντικείμενο που παραπλανά το πουλί με το είδωλό του.
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ώστε να με εμπιστευτεί περισσότερο ο Ερνέστο;
Επιμονή και υπομονή. Συνέχισε με την ανταμοιβή με λιχουδιές. Δεν έχουν όλα την ίδια προσωπικότητα, μερικά αργούν περισσότερο.
Πότε μπορούμε να τα βγάλουμε από το κλουβί;
Μπορείτε και άμεσα, φτάνει όταν γίνει αυτό για πρώτη φορά να έχετε αρκετό χρόνο στη διάθεσή σας, ώστε να γίνει ομαλά η επιστροφή τους αν αντιστέκονται.
 
Ζούνε σε ξεχωριστό κλουβί, διότι διάβασα ότι όταν είναι μαζί με το είδους τους δένονται με αυτό και αγνοούν τον άνθρωπο. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
 
όταν είναι μαζί με το είδους τους δένονται με αυτό και αγνοούν τον άνθρωπο.
Όχι απαραίτητα και όχι εντελώς. Εξαρτάται από την φιλική σας σχέση και κυρίως τη ρουτίνα του προγράμματός τους. Όχι άλλοτε πολύωρη ενασχόληση και άλλες μέρες καθόλου.
 
Update ως προς τη συμπεριφορά του Ερνέστο. Τρώει από το χέρι μου και κάποιες φορές με δαγκώνει ελαφρώς και άλλοτε με "γλείφει". Επίσης ορισμένες φορές σταματά να τρώει από το χέρι μου και πετάει στην ταιστρα του. Όσο και αν προσπάθησα να το κάνω να έρθει, δεν τα κατάφερα. Μόλις βάζω την τροφή στην ταιστρα τρώει κανονικά. Αυτά!
 
Σιγά-σιγά θα αρχίσει να έρχεται μην απογοητεύεσαι :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top