Φροντίδα Συμβουλές για sun conure 3 μηνών

apnoia1981

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2021
Μηνύματα
7
Πόλη
Αγρίνιο
Καλη σας μερα
σε λιγες μερες θα εχω ενα 3 μηνων sun conure
θα το εχω σε μεγαλο κλουβι στο καφε που εχω λογω οτι ειμαι πολλες ωρες εκει.
θα ηθελα τις συμβουλες σας.
ευχαριστω
 
Μέχρι να σου απαντήσουν οι γνώστες του είδους, αυτό που έχω να σου πω είναι ότι θα πρέπει να έχεις εξασφαλίσει πριν πάρεις το πουλάκι, ότι είναι πλήρως απογαλακτισμένο, δλδ, ότι τρώει αυτό που χρειάζεται από μόνο του. Με άλλα λόγια ότι δεν είναι απαραίτητο να του δίνεις εσύ ο ίδιος κρέμα. Σου το επισημαίνω αυτό, διότι τώρα τελευταία είναι αρκετά τα περιστατικά που γνωρίζουμε, κατά τα οποία εκτροφείς δίνουν μικρά πουλάκια που δεν σιτίζονται πλήρως από μόνα τους, με αποτέλεσμα κάποια από αυτά να αδυνατίζουν και να πεθαίνουν.
Καλώς να το δεχτείς!
 
Με το καλο να δεχτεις και το παπαγαλακι που θες! 😍
Αν θες μπορεις να μας αναφέρεις απο που το περιμενεις να σου ερθει να σου πουμε καμια γνωμη.Οτι χρειαστείς ειμαστε στη διαθεση σου:D
 
Καλημέρα Βασίλη και καλώς να δεχτείς το μωρό σου. Προσωπικά πιστεύω ότι θα πρέπει να το πάρεις στο σπίτι σου. Νομίζω ότι το cafe δεν είναι ο πιο ιδανικός χώρος για ένα παπαγάλο. Η μεγάλη φασαρία και η μη τήρηση των ωραρίων ησυχίας , μακροπρόθεσμα θα έχουν αρνητικές συνέπειες στην υγεία του. Καταλαβαίνω ότι σε δεσμεύει η δουλειά σου,και θέλεις να περνάς πολλές ώρες μαζί του, γι'αυτό σου προτείνω να το έχεις στο σπίτι σου στο μεγάλο κλουβί, και όταν έχεις την δυνατότητα να το παίρνεις μαζί σου στο cafe βάζοντας το σε ένα άλλο κλουβί για δύο με τρεις ώρες. Έτσι νομίζω δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.🙂😊
 
@Vada καλα εκανες και την ειπες και σε ευχαριστω πολυ.συγνωμη εαν καταλαβες οτι πειραχτηκα.
ανησυχω για τα κακα του γιατι δεν θελω να το εχω μονιμα στο κλουβι και μην πανω στο παιχνιδι δαγκωσει κανα παιδακι. ο γιος μου ειναι στα 3 χρονων κοντα και θελω να αλληλεπιδρα με το πουλακι με την επιβλεψη μου
 
Εγω πιστευω οτι με το ωράριο που έχεις θα είναι οκ το πουλι, μάλιστα στην δουλειά μου έχω έναν κλειδαριά απέναντι μου που τον φέρνει από το σπίτι και τον έχει μαζί του, Ρινγκνεκ έχει!
Προφανώς τις ώρες που λείπεις θα μένει στο μαγαζί έτσι;
Με αυτό το σκεπτικό το ωράριο σου είναι ωράριο που τηρεί την δραστηριότητα του πουλιου σαν ύπνος- ησυχία!
Το Σκο δουλεύεις ή θα το παιρνεις μαζί σου σπίτι;

Πιστεύω αν κ απαγορεύεται το κάπνισμα να τηρείται, μιας κ ειναι βλαβερό για τα πουλιά (κ τον άνθρωπο)
[automerge]1616699910[/automerge]
@Vada μην το λες ο δικός μου στα 5 παίρνουμε και τράβαγε την ουρα της Τουκη ελαφρά ! Όσο κ να του το λέγαμε το θεωρούσε πλάκα. Εντάξει μην νομίζεις ότι το έκανε συνέχεια, απλά τόσο όσο να τον βλέπει η Τουκη και να της σηκώνεται το πούπουλο! Και ως γνωστόν οι παπαγαλοι έχουν καλό μνημονικο🤣
 
@takis1964 δουλεύω και το ΣΚ απλά μερικές φορές θα τον παίρνω και σπιτι για λίγη ώρα έτσι και αλλιώς μαγαζί είναι στο ισόγειο και το σπιτι στον πρώτο όροφο . Όσο για το κάπνισμα απαγορεύεται αυστηρά μόνο και μόνο επειδή έχω και δυο μωρά παιδάκια!σε ευχαριστω
 
Back
Top