Διατροφή Συμβουλές διατροφής για ζευγάρι καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toykaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

toykaki

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2014
Μηνύματα
268
Πόλη
Αττική
να επιστρεψω στο θεμα μου χαρισαν 2 κοινα ενα αρσενικο και ενα θυληκο τα εχω ξεχωριστα ειναι απο οτι καταλαβα παρα πολυ πειρωμενα στα καγκελα και τα δυο και ειδικα η θυλικια ψαχνετε παρα πολυ 😛 ... Πειτε μου λιγο τωρα για το θεμα διατροφης τι τροφες;χυμα; Εταιριας; Εκτος απο τα λαχανικα που θα τα βαζω περιστασιακα τα αυγα τους αλλα σαν κυρια τροφη τι θα εχω;
 
Να σου ζήσουν!
Έχεις δώσει νήμα στο θηλυκό και έχεις βάλει φωλιά;
Τροφή εννοείται πάντα συσκευασμένη, μάρκα περίμενε τα παιδιά από τα καναρίνια να σου πουν. Αυγό τώρα στην προετοιμασία θα βάζεις τουλάχιστον μέρα παρά μέρα. Σουπιοκόκκαλο οπωσδήποτε στο θηλυκό τουλάχιστον. Κύρια τροφή οι σπόροι.
Διάβασε μερικά θέματα μέχρι να σου απαντήσει κάποιος σχετικός
Αναπαραγωγή καναρινιών και Ζευγαρώστρες
Ζευγάρωμα καναρινιών
Από το αυγό του καναρινιού μέχρι τον απογαλακτισμό των νεοσσών
Πιθανά προβλήματα στην αναπαραγωγή καναρινιών
 
Καλύτερα μην βιαστείς.Άσε την αναπαραγωγή για του χρόνου εγώ θα πρότεινα. Τώρα τα πήρες τα πουλακιά. Να σου ζήσουνε :)
 
να επιστρεψω στο θεμα μου χαρισαν 2 κοινα ενα αρσενικο και ενα θυληκο τα εχω ξεχωριστα ειναι απο οτι καταλαβα παρα πολυ πειρωμενα στα καγκελα και τα δυο και ειδικα η θυλικια ψαχνετε παρα πολυ 😛 ... Πειτε μου λιγο τωρα για το θεμα διατροφης τι τροφες;χυμα; Εταιριας; Εκτος απο τα λαχανικα που θα τα βαζω περιστασιακα τα αυγα τους αλλα σαν κυρια τροφη τι θα εχω;
να τα χαίρεσαι λοιπόν τα καναρινάκια σου,όσο πιο πολύ διαβάσεις τόσο πιο σωστά θα μπορείς να τους φερθείς και πίστεψέ με... Τόσο πιο πολύ θα σε ανταμείψουν κι αυτά με το δικό τους τρόπο!

να τα χαίρεσαι λοιπόν τα καναρινάκια σου,όσο πιο πολύ διαβάσεις τόσο πιο σωστά θα μπορείς να τους φερθείς και πίστεψέ με... Τόσο πιο πολύ θα σε ανταμείψουν κι αυτά με το δικό τους τρόπο!
Όσο για την τροφή: ποτέ χύμα, θα βρεις ένα σωρό αρθρα με προβλήματα λόγω χύμα τροφής, έντομα, ασθένειες κλπ
 
Οποτε καταληγουμε σε καποια μαρκα;αναπαραγωγη σκεφτομαι οχι τωρα. Εσεις τι λετε; Ειναι περσινα τα πουλια να πω και αυτος που μ τα εδωσε μου ειπε οτι ειναι πυρομενα και απο τα λιγα που διαβασα εδω ισχυει.. Δεν ξερω εσεις θα μ πειτε αλλα πρωτα με ενδιαφερει η υγιεινη τους η διατροφη Τους κ σαφως η αναπαραγωγη αλλα μην μπω στα βαθα ακομα.. Τα εχω σε 2 ξεχωριστα κλουβια τωρα κ εχω κ την ζευγαρωστρα αδεια...
 
Αν νομίζεις θα πάει καλά βάλτα για αναπαραγωγή. Δεν στο είπα να σε αποτρέψω :)
 
Οποτε καταληγουμε σε καποια μαρκα;

Κατ'αρχάς όποια μάρκα και να πάρειςθα ειναι πολύ καλύτερη ποιοτικά από τις χύμα.Ανάλογα και με τα οικονομικά που θες να διαθέσεις υπάρχουν πιο φθηνές και πιο ακριβές, μπορείς να πας σε ένα πετ σοπ να σου δείξει από τις ανοιχτές που έχει σε σακιά 20 κιλών για να δεις από τι αποτελείται το μίγμα, τιμή κλπ.
Να προσέξεις να μην έχει μέσα αυτά τα πολύχρωμα μπισκοτάκια είναι γεμάτα ζάχαρη και άχρηστα για τα πουλιά, τα βάζουν για λόγους εξισορόπησης υγρασίας, για όγκο κτλ

Αν θες ρίξε μια ματιά στα θέματα βάζοντας στην αναζήτηση:
Προτάσεις για συσκευασμένη τροφή
 
Μιας και είναι και τα δύο πυρωμένα και τα δύο από τον ίδιο άνθρωπο (βεβαιώσου ότι δεν είναι αδέλφια) τότε θα σου πρότεινα (μιας και σε βλέπω πρόθυμο να διαβάσεις, να μάθεις και να κάνεις όσα λιγότερα λάθη γίνεται 😉 ) να κάνεις μια μίνι διατροφική προετοιμασία για 15 μέρες και μετά να τα βάλεις μαζί και να αφήσεις τη φύση να κάνει το μεγαλείο της. Αυτές τις 15 μέρες θα πρέπει να δίνεις καθημερινά αυγό ή αυγοτροφή (σπιτική ή συσκευασμένη), και κάθε 3-4 μέρες κάποιο χόρτο ή λαχανικό (μπρόκολο, κουνουπίδι, ζοχός, γλυστρίδα) ή φρούτο (μήλο). Εγώ προσωπικά τους κάνω μια δικιά μου αυγοτροφή που είναι θρεπτική και έχει και βότανα, και μέσα μπορώ να βάλω ότι θέλω να τους δώσω. Ρίξε μια ματιά: Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή αλλά και το σκέτο καλοβρασμένο αυγό την κάνει μια χαρά τη δουλειά του!

Αυτά περί διατροφής. Όσο αφορά το κλουβί θα χρειαστείς μια ζευγαρώστρα, που απ΄ότι κατάλαβα έχεις. Οπότε για μένα μια γέννα μπορείς να την κάνεις.. Μιας και το ζευγάρι είναι περσινό..

Ξέρεις αν έχουν αναζευγαρώσει;
 
δεν το ξερω οχι... λογικα οχι ποτε να προλαβαν; Ειναι γεννημενα περσι το καλοκαιρι το ενα και το αλλο παλι ιδια περιοδο για αιμομιξια σιγουρα οχι μιας και δεν ειναι απο ιδιους γονεις... Τωρα αν και αλλιως γινετε δεν μπορω να το γνωριζω... Θα διαβασω και για την δικια σου αυγοτροφη μιας και θελω το κατι διαφορετικο απο το σκετο αυγο... Μεχρι τελος μαιου ή ιουνιου κραταει η αναπαραγωγικη περιοδος; Ειχα διαβασει αλλα παντα το ξεχναω :)
 
Καλο θα ηταν προτου αρχισουν οι πολλες ζεστες και για να μην εξαντλουνται τα πουλια, για ψειρες και για να ειναι ξεκουραστα για την πτερορροια που ειναι μετα το καλοκαιρι.

Τα πουλακια εχουν χρονισει ή ειναι μικροτερα;
 
λογικα τωρα ναι...

ψειρες κολανε συνεχεια τα πουλια; Ειναι καλο να εχω καποιο φαρμακο που θα μου ριχνετε να ριχνω προεραιτικα η δεν κανει; Και αν σε περιπτωση πιασουν πιο ειναι καλο φαρμακο;
 
Με τις ζεστες νομιζω ευνοειται η αναπτυξη τους.

Ακάρεα και ψείρες στα πουλιά
Προληπτικα μπορεις να ψεκαζεις με chevitren 'η pinex σκονη, και φυσικα σε συνδυασμο με καλο καθαρισμο του κλουβιου και των εξαρτηματων.
 
η Vitakraft ειναι καλη μαρκα για συσκευασμενη τροφη; Επισεις οσο αφορα τα ενισχυτικαμ κελαιδισματος;ισχυουν; Να παιρνουμε καλο ειναι να τα αποφευγουμε. Για πειτε;

επισης οσο αφορα το σπρευ για απολυμανση, πρεπει να τα κανουμε τα κλουβια;δεν το ειδα καπου απλα τυχαια οπως εβλεπα για τροφες κλπ
 
επισεις οσο αφορα τα ενισχυτικαμ κελαιδισματος;ισχυουν; Να παιρνουμε καλο ειναι να τα αποφευγουμε. Για πειτε;
Τα υγιή καναρίνια και κελαηδούν και ζευγαρώνουν. Εάν δεν κάνει κάποιο από τα δύο, κανένα ενισχυτικό δεν μπορεί να τα βοηθήσει, αφού το βασικότερο είναι να θεραπευθεί η ασθένεια. Τα άλλα, θα γίνουν μόνα τους.

Αν θα πρέπει να τα αποφεύγουμε ανησυχόντας μήπως κάνουμε κακό τότε όχι, όταν δεν γίνεται κατάχρηση δεν βλάπτουν.

Είναι σχεδόν όπως και στους ανθρώπους... και Βιάγκρα να του δώσεις του ετοιμοθάνατου, δεν... κελαηδάει.
 
Οποτε καταληγουμε σε καποια μαρκα;αναπαραγωγη σκεφτομαι οχι τωρα. Εσεις τι λετε; Ειναι περσινα τα πουλια να πω και αυτος που μ τα εδωσε μου ειπε οτι ειναι πυρομενα και απο τα λιγα που διαβασα εδω ισχυει.. Δεν ξερω εσεις θα μ πειτε αλλα πρωτα με ενδιαφερει η υγιεινη τους η διατροφη Τους κ σαφως η αναπαραγωγη αλλα μην μπω στα βαθα ακομα.. Τα εχω σε 2 ξεχωριστα κλουβια τωρα κ εχω κ την ζευγαρωστρα αδεια...
Υποψιάζομαι πως θα ήθελες να τα ζευγαρώσεις... και απλώς στέκεσαι διστακτικά μια και φοβάσαι...
Έτσι είναι ή κάνω λάθος;
Πως σκοπεύεις να συνεχίσεις με το ζευγάρι καναρινιών;
 
Οσο αφορα για τις τροφες απλα για να δω ποια ειναι η καλυτερη κ αν θα πρεπει να τα βαζω κατι προσθετο μεσα που απο τα λεγομενα σας δεν ειναι σωστο να γινει κατι τετοιο.
Σαφως και θελω να τα ζευγαρωσω αλλα δεν ξερω αν ειναι καταλληλη η περιοδος και γενικα ειμαι αρχαριος, γι αυτο κ αι σας ρωταω πρωτου κανω τα βηματα για να κανω οσο το δυνατο λιγοτερα λαθη. Σιγουρα στην πραξη ειναι πιο δυσκολα.
 
Οσο αφορα για τις τροφες απλα για να δω ποια ειναι η καλυτερη κ αν θα πρεπει να τα βαζω κατι προσθετο μεσα που απο τα λεγομενα σας δεν ειναι σωστο να γινει κατι τετοιο.
Σαφως και θελω να τα ζευγαρωσω αλλα δεν ξερω αν ειναι καταλληλη η περιοδος και γενικα ειμαι αρχαριος, γι αυτο κ αι σας ρωταω πρωτου κανω τα βηματα για να κανω οσο το δυνατο λιγοτερα λαθη. Σιγουρα στην πραξη ειναι πιο δυσκολα.
@toykaki εγώ θα σου απαντήσω στο 1ο σκέλος της ερώτησης που αφορά στην τροφή, για την αναπαραγωγή περίμενε από τους πιό έμπειρους. Λοιπόν όπω ςείπα και στην απάντηση #7 εσύ θα πρέπει να αποφασίσεις βλέποντάς τις από κοντά.Από μόνη της η μάρκα πχ Vitakraft που αναφέρεις δε λέει πάντα κάτι. Είναι γνωστή αλλά υπάρχουν πολλές εκδόσεις, μία που δοκίμασα εγώ στα δικά μου παρόλο που είχε 3 ευρώ και κάτι η συσκευασία του κιλού,ήταν γεμάτη πολύχρωμα κομματάκια φρούτων που δεν τα ακουμπούν καθόλου. Σου συνιστώ να πάρεις μισό κιλό από μία-δύο-τρεις γνωστές μάρκες που θα σου προτείνει το petsop (αφού πρώτα διαβάσεις τα αρθρα του PBirds)για να δεις πια προτιμούν τα πουλάκια σου.Αφού καταλήξεις δεν θα χρειαστεί να ψάξεις ξανά.
Οσο για το συμπλήρωμα, αν είναι πλήρες μίγμα (που είναι σχεδόν όλες οι επώνυμες)δε χρειάζεται να βάλεις συμπλήρωμα μέσα
 
μαλιστα ωραια τα λες... Οσο αφορα το σουπιοκοκκαλο, ειναι πιο καλο απο κατι αλλα που εχουν ασβεστιο σαν καρδια κατι διαφορα σχηματα που ειναι για την μυτη
 
οσο αφορα το σουπιοκοκκαλο, ειναι πιο καλο απο κατι αλλα που εχουν ασβεστιο σαν καρδια κατι διαφορα σχηματα που ειναι για την μυτη
Το σουπιοκόκκαλο γνωρίζουμε ότι είναι σοβαρή πηγή ασβεστίου. Για τις καρδούλες δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς περιέχουν και αν μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες του πτηνού εν όψει της ωοτοκίας.
 
Back
Top