Φροντίδα Συμβουλές σωστής προετοιμασίας για πτερόρροια

mioannou

PB New Member
Εγγραφή
19 Νοε 2018
Μηνύματα
163
Πόλη
Αθήνα
Μιας και είναι η πρώτη φορά που θα...«περάσω» την δύσκολη διαδικασία της πτερόροιας μαζί με το καναρινάκι μου και μετά την μελέτη των άρθρων, θα ήθελα μερικές συμβουλές για να προετοιμαστώ σωστά και για το τί χρειάζομαι επιπλέον! Επίσης, έχετε να μου προτείνεται κάποια καλή συσκευασμένη αυγοτροφή;
 
Ναι αμέ το είδα το άρθρο... Με βοήθησε πολύ
Το καναρίνι είναι γκλόστερ, αλλά από,τι μου είπαν σε κάποια άλλη συζήτηση εδώ, πρέπει να είναι διασταύρωση με κάποιο άλλο είδος
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ευχαριστώ πολύ! Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο στην φροντίδα του; Να αλλάξω κάτι; Γενικά για να μην τρομάξω, το πουλάκι θα φαίνεται «γυμνό» σε κάποια σημεία καθώς αλλάζει φτέρωμα ή δεν είναι αισθητό;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο στην φροντίδα του;

Καθημερινό μπανάκι να του έχεις. Αφήνεις το μπανάκι για δέκα λεπτά. Εαν θέλει να κάνει, θα κάνει. Εαν όχι αφαιρείς. Όμως να του βάζεις. Και θα του αρέσει και θα το βοηθήσει. :)
Η πτερόροια είναι μια σημαντική διαδικασία για το πουλάκι άλλα με σωστή διατροφή, ηρεμία και χωρίς υπερβολές περνάει ήπια και άνετα.
 
Το καθημερινό μπάνιο είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις για να βοηθήσεις τα πουλιά που βρίσκονται σε πτερόρροια.
Βάλε κάθε πρωί την μπανιέρα και θα μπουν οπότε το έχουν ανάγκη.
Επιπρόσθετα λίγη γλιστρίδα που αφθονεί αυτή την εποχή ακόμη και η φλούδα από πεπόνι θα καλύψει πολλές απ' τις ανάγκες τους.
Ασφαλώς δεν ξεχνάμε τη βασική διατροφή σε αυτή τη δύσκολη περίοδο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Έχετε να μου προτείνετε μια καλή βασική συσκευασμένη τροφή; Σκέφτομαι να αλλάξω αυτή που παίρνω γιατί δεν το έχω ψάξει αρκετά
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σωστά σου παρέθεσε ο Δημήτρης αυτά τα μείγματα.
Υπάρχουν κι άλλα πολύ καλά (όπως κι αυτό που προσφέρω εγώ) αλλά δυστυχώς δεν βγαίνουν σε μικρές συσκευασίες και έτσι για τους εκτροφείς με λίγα πουλιά είναι "άχρηστες".
 
Εγώ στο καναρινάκι μου δίνω την πρώτη που σου παρέθεσε ο Δημήτρης...
Όταν αγοράσεις καινούργια τροφή. Για κάποιο διάστημα στην ταιστρα θα βάζεις και παλιά και νέα τροφή για να τη συνηθίσει και να μην το πειράξει...
 
Καλησπέρα! Εγώ χρησιμοποιώ αυτή: https://petbirds.gr/product/deli-nature-birdelicious-canaries/
Πάρα πολλή καλή τροφή με σωστή αναλογία σπόρων και έξτρα λιχουδιων.
Πολλή αποδεκτή από τα καναρίνια μου, σου την συνιστώ ανεπιφύλακτα 🙂
 
@misalouris, Πράγματι είναι πολύ μεγάλη και υπάρχουν διαφορα προβλήματα... Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια
[automerge]1560265407[/automerge]
@eva vrs, Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή!
[automerge]1560265440[/automerge]
@Γιαννης17, Ευχαριστώ παρα πολύ
 
Back
Top