Ασθένειες Συμβουλή για κοκατίλ σε δυσφορία

anatolia

PB Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2014
Μηνύματα
834
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά, καλησπέρα! Συμβουλή, παρακαλώ, για τον Χούλιο που είναι σε δυσφορία, αν σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο.
Ιστορικό: από την προηγούμενη Πέμπτη το πουλί έκανε πως ξερνάει, αλλά δεν έβγαζε τίποτε, σαν να είχε ναυτίες συχνά-πυκνά εντός της μέρας. Συμβουλευτήκαμε ιατρό, πήραμε φάρμακα για ναυτία, βιταμίνες, φάρμακα για στομάχι, τρώγαμε μόνο βραστό κεχρί, λίγο αυγό, μήλο. Τα συμπτώματα συνέχισαν. Πήγαμε ιατρό, μας εξέτασε, είπε πως παίζει να είναι έλκος στον πρόλοβο, συνεχίσαμε την αγωγή, τίποτε πάλι. Επίσης, σήμερα ήρθαν τα πέλλετς του, είπαμε να του αλλάξουμε διατροφή, μήπως ανέπτυξε δυσανεξία στα σπόρια. Το πουλί τρώει και του έρχονται μετά από λίγη ώρα αναγούλες, αλλά δεν ξερνάει. Επίσης, παρατήρησα ότι συνέχεια καθαρίζεται και δίνει μεγάλη βάση στο κεφάλι, το λαιμό και μπροστά στον πρόλοβο. Οι κουτσουλιές του αρχικά ήταν κάπως σκούρες, τώρα μετά από τόσες μέρες πια δεν έχει σχεδόν τίποτε. Σήμερα, αφού επέμενα, η ιατρός μας είπε να πάρουμε λίγη αντιβίωση στο νερό μαζί με τις βιταμίνες. Σήμερα επίσης σκέφτηκα μήπως είναι ακάρεα, πήγα πήρα φάρμακο να του βάλω. Τα πέλλετς του άρεσαν, τσίμπισε αρκετά, όπως και καρβουνάκι σήμερα. Αλλά συνεχίζει να ξύνεται και παρακολουθώ συνέχεια μην αρχίσει πάλι να έχει αναγούλες. Ξέρετε καμία λύση να προτείνετε; Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο ποτέ; Εχω αγανακτήσει πια όλες αυτές τις μέρες!( Η ιατρός μου είπε σήμερα πως μπορεί να είναι μέχρι και πνευμονία, εκεί έπαθα πραγματικά...Αν δεν έχουμε βελτίωση μέχρι αύριο, δεν ξέρω τι θα κάνω, θα τον πάω σηκωτό Θεσσαλονίκη στην Κτηνιατρική του ΑΠΘ.
Αλλά, συνεχίζω να έχω αμφιβολίες... Μήπως το πρόβλημα είναι απλό; Ακάρεα; Και τζάμπα ταλαιπωρούμε το πουλί; Είναι δραστήριος, δεν φουσκώνει, κακαρίζει, όλα όπως συνήθως... (((( Ουφφφφ!(
 
όπως και καρβουνάκι σήμερα.
Ανατολια μου δε ξερω να σου απαντησω για τα υπολοιπα.. αλλα καλο θα ειναι να απομακρυνεις το καρβουνακι αφου δινεις αντιβιωση.
Δεσμευει τη δραση των φαρμακων και δε θα τα αφηνει να λειτουργησουν.
 
Ανατολια μου δε ξερω να σου απαντησω για τα υπολοιπα.. αλλα καλο θα ειναι να απομακρυνεις το καρβουνακι αφου δινεις αντιβιωση.
Δεσμευει τη δραση των φαρμακων και δε θα τα αφηνει να λειτουργησουν.
Βάσια, σε ευχαριστώ, πολύ καλή παρατήρηση! Μέσα στον πανικό μου δεν ξέρω πια τι κάνω η τρελή!(
 
πολυ σωστα σου εγραψε η Βασια για το καρβουνακι! Απο κει και περα μπορεις να μας βαλεις ενα βιντεακι να δουμε ακριβως τι κανει; οι κουτσουλιες του τωρα πως ειναι; Ειναι λογικο να ειναι διαφορετικες και λογω της αντιβιωσης αλλα και της αλλαγης της τροφης!
 
πολυ σωστα σου εγραψε η Βασια για το καρβουνακι! Απο κει και περα μπορεις να μας βαλεις ενα βιντεακι να δουμε ακριβως τι κανει; οι κουτσουλιες του τωρα πως ειναι; Ειναι λογικο να ειναι διαφορετικες και λογω της αντιβιωσης αλλα και της αλλαγης της τροφης!
Βίντεο δεν έχω, δυστυχώς, αλλά κουνάει το κεφάλι πάνω-κάτω, όπως ακριβώς όταν θέλουν να κάνουν εμετό. Από το μεσημέρι που του έδωσα τα πέλλετς και την αντιβίωση, δεν είδα να το κάνει, συνεχίζω τη στενή παρακολούθηση, ωστόσο. Ευχαριστώ!
 
Το πρωτο φάρμακο το πήρατε μετά από συνεννόηση με το γιατρό και χωρίς να το εξετάσει το πουλάκι;
Σωστά κατάλαβα;
Αφού πήρε το φάρμακο έγινε η επίσκεψη στο γιατρό;
Παρακολουθεις το βάρος του ώστε να δεις τυχόν μείωση του;
Τι ηλικία έχει το πουλάκι και πόσο καιρό το έχεις στη συντροφιά σου;
 
Το πρωτο φάρμακο το πήρατε μετά από συνεννόηση με το γιατρό και χωρίς να το εξετάσει το πουλάκι;
Παρακολουθεις το βάρος του ώστε να δεις τυχόν μείωση του;
Ναι, χωρίς εξέταση, αλλά με τη συμβουλή της ιατρού μας αρχικά, ήταν το Primperan για ναυτίες. Το βάρος δεν το παρακολουθώ, διότι δεν κάθεται να τον ζυγήσω. Ειναι 1,5 ετών και γεννήθηκε σπίτι μας τα προπερασμένα Χριστούγεννα. Σήμερα είναι καλύτερα, διότι του δώσαμε αντιβίωση και πέλλετς αντί της κανονικής τροφής. Επίσης, λίγο αυγό βραστό και μήλο γλυκό για φρούτο.
 
διότι δεν κάθεται να τον ζυγήσω
η @Sissy την Λήδα την έβαζε σε ένα κουτάκι για να την ζυγίσει.
μήπως θα μπορούσες να κάνεις κάτι παρόμοιο με τον Χούλιο;
Περαστικά του :)
 
η @Sissy την Λήδα την έβαζε σε ένα κουτάκι για να την ζυγίσει.
μήπως θα μπορούσες να κάνεις κάτι παρόμοιο με τον Χούλιο;
Περαστικά του :)
Καλή ιδέα, ευχαριστώ! Θα το δοκιμάσω οπωσδήποτε!)
 
Η γιατρός σας έχει γνωσεις πάνω στα εξωτικα πτηνα; Την έχετε βρει από τη λίστα εδώ;
Μου κάνει εντύπωση πως εδωσε φάρμακο και μετά πηγατε για εξέταση και απ ότι κατάλαβα χωρίς εργαστηριακές εξετάσεις.
Μαλιστα διέγνωσε πιθανό έλκος..χωρίς να κατεβάσει κάμερα να δει το προλοβο και σε αναστάτωσε λέγοντας σου και για πνευμονία...
θα σου πρότεινα να παρεις κι αλλη γνωμη, αν εχεις αυτη τη δυνατοτητα..

**επίσης συνήθως το πρωτο πραγμα που κάνει ένας γιατρός όταν πάμε ένα ζώο για εξέταση είναι αυτό του ζυγίσματος.
 
Η γιατρός σας έχει γνωσεις πάνω στα εξωτικα πτηνα; Την έχετε βρει από τη λίστα εδώ;
Μου κάνει εντύπωση πως εδωσε φάρμακο και μετά πηγατε για εξέταση και απ ότι κατάλαβα χωρίς εργαστηριακές εξετάσεις.
Μαλιστα διέγνωσε πιθανό έλκος..χωρίς να κατεβάσει κάμερα να δει το προλοβο και σε αναστάτωσε λέγοντας σου και για πνευμονία...
θα σου πρότεινα να παρεις κι αλλη γνωμη, αν εχεις αυτη τη δυνατοτητα..

**επίσης συνήθως το πρωτο πραγμα που κάνει ένας γιατρός όταν πάμε ένα ζώο για εξέταση είναι αυτό του ζυγίσματος.
Σωστές όλες οι παρατηρήσεις. Δυστυχώς, εδώ που είμαστε, είναι η καλύτερη και η μόνη που ξέρει κάτι από παπαγάλους. Μέχρι και ακάρεα είχα σκεφτεί, αγόρασα και φάρμακο, αλλά τα υπόλοιπα πουλάκια δεν κάνουν αυτές τις κινήσεις αναγούλας, οπότε θα περιμένω να περάσουν άλλες 2 μέρες να τελειώσουμε την αντιβίωση και να δούμε πως θα πάει χωρίς φάρμακα. Το καλό είναι, πως παραμένει δραστήριος, τρώει καλά, παίζει και σταμάτησε να αναγουλιάζει. Αν, όμως δω πάλι κάτι ύποπτο μετά την αντιβίωση - ΑΠΘ αμέσως και χωρίς άλλη συζήτηση( Ευχαριστώ πολύ όλους σας, παιδιά!
 
... Μαλιστα διέγνωσε πιθανό έλκος..χωρίς να κατεβάσει κάμερα να δει το προλοβο και σε αναστάτωσε λέγοντας σου και για πνευμονία...

:)Βαγγέλη, συμβαίνει (το κάνει κτηνίατρος) αυτό; δηλ το να κατεβάσει κάμερα, ώστε να ελέγξει τον πρόλοβο;
Γιατί ''μέσα'' είναι, αναφέρθηκε σε...πιθανό έλκος
Πιθανώς μια ακτινογραφία, για ν΄αποκλειστεί η περίπτωση να έχει καταπιεί κάτι (υπάρχει αυτή η πιθανότης;) να βοηθούσε
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δειγμα σαλιου πηρε να εξετασει; Αν οχι εγω θα της ελεγα να παρει δειγμα κ να δει την μικροχλωριδα του και την κοιλια του αν ειναι φυσιολογικη (Ο πτηνιατρος το εκανε απο μονος του για να μην τον ξαναπαω αθηνα ειπα στον κτηνιατρο τι να κανει μονο που μου ειπε τα αποτελεσματα μετα απο 2-3 μερες (καταλαβα πως ή εστειλε τα αποτελεσματα αθηνα ή πηρε τηλ να συμβουλευτει. σε αντιθεση με τον πτηνιατρο που το εξεταζε εκεινη την στιγμη κ μου πε αμεσως τι εχει)
 
Καλησπερα Ανατολια...
Στο απθ εχω παει και εγω τα πουλια μου και δυστυχώς τις κουτσουλιες τις εξετάζουν μονο στο μικροσκόπιο...
Καλο θα ηταν να γινει μια καλλιέργεια στις κουτσουλιες...
Συγνωμη που θα το πω αυτο... Προς Θεου δεν θελω να σε άγχωσω, αλλα αυτη την κίνηση που λες πως κανει το πουλακι... Την εκανε και το παπαγαλάκι μιας φιλης μου το οποιο ειχε τρια διαφορετικά βακτηρια...
Μπορει και να μην εχει κατι σοβαρο το πουλακι σου.στο ευχομαι αυτο.
Αλλα καλου κακου μια καλλιέργεια θα ηταν αρκετή πιστευω για να δειτε τι μπορει να εχει...
Οι κουτσουλιες του πως ειναι;κανει διάρροια;
Για να μην τρέχεις το πουλακι εδω περα... Εγω θα ελεγα να φερεις μονο κουτσουλιες και να τις πας για εξεταση για να μην ταλαιπωριεται...
 
Παιδιά, ευχαριστώ πολύ-πολύ για τις συμβουλές σας! Είναι όλες χρήσιμες και σωστές. Του άνοιξε το ράμφος, έλεγξε ουρανίσκο, τον έπιασε σε πρόλοβο, πλευρά, κοιλιά, στον πωπό, τον ψιλάφισε καλά από παντού. Τα βρήκε όλα νορμάλ. Για την εξέταση σάλιου και κουτσουλιών θα την ρωτήσω αύριο οπωσδήποτε. Τώρα που τρώει πέλλετς τα κακά του έσφυξαν, είναι φυσιολογικά μπορώ να πω. Δίνω μήλο, πιπεριά πράσινη και σήμερα λίγο μαρούλι, γατί έτσι συνήθησε από μωρό, να τρώει τέτοια κάθε μέρα. Η συμπεριφορά του από χθες κανονική επίσης, παίζει με τα παιχνίδια του, πέταξε και λίγο (την κοπάνισε από το κλουβί ο μπαγάσας την ώρα που άλλαζα ποτίστρα! όλα μια χαρά. Να δούμε, βέβαια, τη συνέχεια, γιατί τώρα τον κρατάει και η αντιβίωση...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δίνω μήλο, πιπεριά πράσινη και σήμερα λίγο μαρούλι,
Ανατολία μου την αντιβίωση τη δίνεις μέσα στο νερό?
Αν ναι μήπως να τα σταματούσες αυτά μέχρι να τελειώσει η αντιβίωση;
Έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε νερό και έτσι δε θα πίνει την προβλεπόμενη ποσότητα απο την ποτίστρα.
 
Ανατολία μου την αντιβίωση τη δίνεις μέσα στο νερό?
Αν ναι μήπως να τα σταματούσες αυτά μέχρι να τελειώσει η αντιβίωση;
Έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε νερό και έτσι δε θα πίνει την προβλεπόμενη ποσότητα απο την ποτίστρα.
Βάσια, το μήλο είναι σύσταση της ιατρού, τα άλλα τα έδωσα σε πολύ μικρές ποσότητες. Εξάλλου και τα πέλλετ είναι χωρίς καθόλου υγρό και τα κακά του σφύξανε πολύ. Τον παρατηρώ 24/7, βλέπω, πίνει αρκετό νερό) Ευχαριστώ!)
 
. Να δούμε, βέβαια, τη συνέχεια, γιατί τώρα τον κρατάει και η αντιβίωση...
Μετα την αντιβιωση να του δωσεις να πιει προβιοτικο η καποια πολυβιταμινα για να παρει τα πανω του...
Αν εχεις στο κλουβι σουπιοκοκκαλλο η καποιο αλλο συμπλήρωμα να το βγαλεις γιατι αλλιως δεν θα κανει καλη δουλεια το φαρμακο...
Να πω κιολας δημοσίως για να ξερουν και τα παιδια για οσους δε γνωριζουν... Οτι εφόσον πινει αντιβίωση η εξεταση κουτσουλιων δεν μπορει να δειξει κατι... Πρέπει να περασει καποιο διαστημα και μετα...
 
Αν εχεις στο κλουβι σουπιοκοκκαλλο η καποιο αλλο συμπλήρωμα να το βγαλεις γιατι αλλιως δεν θα κανει καλη δουλεια το φαρμακο...
Ναι, το σουπιοκόκκαλο το βγάλαμε, όπως και όλα τα άλλα. έχει μόνο τα πέλλετ, το νερό με το φάρμακο, μια κούνια, ένα παιχνίδι από χαρτί και πέτρα για το ράμφος-ασβέστιο.
 
Ναι, το σουπιοκόκκαλο το βγάλαμε, όπως και όλα τα άλλα. έχει μόνο τα πέλλετ, το νερό με το φάρμακο, μια κούνια, ένα παιχνίδι από χαρτί και πέτρα για το ράμφος-ασβέστιο.
Βγαλε και την πετρα. 🙂
 
Back
Top