Γενικά Συμβουλες για να αφησω τα καναρινια μου ελευθερα στο σπιτι

Εγγραφή
1 Απρ 2009
Μηνύματα
409
Πόλη
Αμπελόκηποι
καλησπερα σας,
εχω κανει μια σοβαρη σκεψη να αρχισω να αφηνω τα πουλια μου ελευθερα μεστο σπιτι.. Επειδη δεν ξερω τιποτα θελω να σας κανω καποιες ερωτησεις..
ποτε πρεπει να τα αφηνω..1)ποσες ωρες τη μερα;καθε μερα;
2)πως να τα αποτρεψω απτο ενδεχομενο σοκ που θα παθουν καθως θα ειναι για πρωτη φορα σε μεγαλο χωρο ενοω αφου δεν ξερουν να πετανε μηπως θα κουτουλανε στα επιπλα;3) εχω γυρω στα 20 καναρινια και 7 σκαρισμενους νεοσους... Να τα αφησω και τα 27 μαζι ελευθερα μες στο δωματιο μαζι με τα μικρα η τα αφηνω κατα τμηματα πχ 10-10;4)πως θα τα πιασω μετα; Τον πιο ευκολο τροπο για να μην τρομαξουν;5)στο δωματιο που προκειται να τα αφησω εχει εναν καναπε και εναν καταψυκτη και το καλοριφερ.. Μηπως ειναι λιγα να προσθεσω κατι ακομα να χουν πιο πολλα μερη να καθονται;6)φαγητο νερο να τους βαζω σενα πιατακι κατω στο πατωμα;7)πειραζει ναμαι και εγω μεσα στο χωρο;
συγνμωμη αν σας κουρασα, αν δεν βαρεθηκατε να διαβαζεται δωστε μου τα φωτα σας. 🙂
 
αστα καλυτερα ολα μαζι να εχουν παρεα να μην πληξουν
 
- Αν έχεις την δυνατότητα να τα βγάζεις κάθε μέρα, κάντο.
- Αν τα κλουβιά τα έχεις στον χώρο όπου θα τα βγάλεις τότε θα τον έχουν μάθει και θα μπορούν να κινηθούν σε αυτόν. Φυσικά όταν θα τα αφήνεις ελεύθερα θα πρέπει να έχεις κλείσει ήδη τα παράθυρα, τις κουρτίνες, τις πόρτες και να έχεις απομακρύνει φαγητά, ροφήματα ή αντικείμενα τα οποία μπορούν να βλάψουν τα πουλιά.
- Τα πουλιά τα έχεις όλα μαζί; Αν όχι, εγώ θα σου πρότεινα να τα βγάζεις σε δόσεις, ώστε να μπορείς να τα προσέχεις κιόλας... μήπως πάθουν κάτι ή τσακωθούν κ. Ο. Κ.
- Αν κουραστούν ή αν πεινάσουν θα μπουν μόνα τους στο κλουβί. Αν δεν μπαίνουν με τίποτα μπορείς να κλείσεις τα φώτα και να τα πιάσεις προσεκτικά και γρήγορα με μια πετσέτα.
- Δεν πειράζει να είσαι στον χώρο, απλά να μην κάνεις κάτι το οποίο μπορεί να τρομάξει τα πουλιά.
 
...Αν δεν μπαίνουν με τίποτα μπορείς να κλείσεις τα φώτα και να τα πιάσεις προσεκτικά και γρήγορα με μια πετσέτα..
.
σωστα ολα τ αλλα αναστασια μου
αλλα αυτο με τα φωτα κ την πετσετα με βρισκει διαφωνη 😎

εκτος του οτι μαλλον..."τραυμαρικη εμπειρια" ειναι για τα πουλια,
μπορει να χτυπησουν στα σκοτεινα [στην προσπαθεια να διαφυγουν -αν τρομαξουν]
[το χω παθει]
συνταγη επιτυχιας για να τα ξαναβαλεις στο κλουβι δεν νομιζω οτι υπαρχει
ή,... Οχι γενικη τουλαχιστον

ο καθενας με υπομονη κ προσοχη πρεπει να βρει εναν τροπο να βαλει παλι μεσα τα πουλια στα κλουβια, εφ οσον δεν εχουν μπει απο μονα τους.

στα δικα μου, εχω παρατηρησει οτι "υπακούουν" στις συνηθειες μας :)
εννοειται οτι τις εχουμε υιοθετησει με την παροδο του χρονου.
(δειχνοντας πραγματα εγω σ αυτα... Κ αυτα σε εμενα) 😉
 
Back
Top