Αναπαραγωγή Συμβουλες για το ζευγαρωμα γκουλντιανς και κοινωνικων σπινων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης irini
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

irini

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαϊ 2009
Μηνύματα
23
Πόλη
Κως
Καλησπερα σας ειμαι η Ειρηνη και ειμαι νεο μελος στην παρεα σας
πριν απολα συγχαρητηρια για το εργο σας
ασχολουμε με καναρινια πολλα χρονια και προσφατα απεκτησα μια μικρη ομαδα γκουλντιανς και 4 κοινωνικους σπινους για τα οποια δεν γνωριζω απολυτως τιποτα και θα εκτιμουσα πολυ την βοηθεια σας.
τα γκουλντιανς ειναι 3 αρσενικα και 2 θηλυκα
τι με συμβουλευετε; να τα βαλω σε ζευγαρια εγω;
η να τα βαλω ολα μαζι και να ταιριαξουν μονα τους;
αν βαλω για παραδειγμα δυο φωλιες θα ενοχλουν το ενα ζευγαρι το αλλο;
οι σπινοι πα;ρατηρωντας τουσ πιστευω ειναι δυο ζευγαρια διοτι βλεπω τα δυο να κελαηδουν (οχι να τιτιβιζουν ) και να χορευουν την ωρα που κελαηδουν χωρις ομως να ειμαι και σιγουρη τα εχω πολυ λιγο διαστημα.
τι να κανω και με αυτα;
να τα βαλω εξαρχης ολα μαζι με δυο φωλιες;
η να τα βαλω ξεχωριστα οπως τα νομιζω και βλεπουμε;
και επισις τι διαστασεις πρεπει να ειναι η φωλιες;
συγνωμη αν σας κουραζω
σας ευχαριστω εκ των προτερων
 
Γεια σου Ειρήνη! Καλως ήρθες στην παρέα μας!
Η καλύτερη λύση για να ζευγαρώσουν είναι κάθε ζευγάρι ξεχωριστά στο κλουβί του.
Σε τι κλουβιά τα έχεις; Πόσο μεγάλα;
Για την επιλογή των ζευγαριών αν δεν σε ενδιαφέρει κάποιο συγκεκριμένο ζευγάρωμα καλό θα ήταν να τα βάλεις μαζί και να προσέξεις ποια θα ταιριάξουν μόνα τους(πχ θα κοιμούνται δίπλα δίπλα το βράδυ)οπότε μετά χωρίζεις κάθε ζευγάρι στο κλουβί του. Καλό είναι να τα βάλεις για ζευγάρωμα από Σεπτέμβρη.
Αυτά που κελαηδούν και χορεύουν είναι σίγουρα αρσενικά.
Ολα αυτά ισχύουν και για τα γκουλντιαν και για τους κοινωνικούς.

Οι καταλληλότερες φωλιές είναι κάτι ψάθινα κλειστά καλαθάκια για τους κοινωνικούς σπίνους(πρώτη φώτο)και ξύλινα κουτιά για τα γκούλντιαν(δεύτερη φώτο). Θα τις βρεις σε πετ σοπ.

Για περισσότερες πληροφορίες ρίξε διάβασμα εδώ στο φόρουμ στην αναπαραγωγή εξωτικών. Ενα καλό θέμα είναι το γεννητούρια Gouldian, πρόσεξε το μήνυμα 37.
 

Συνημμένα

  • DSC00003.webp
    DSC00003.webp
    2 KB · Προβολές: 69
  • nesttype2.webp
    nesttype2.webp
    2,2 KB · Προβολές: 75
καλησπέρα σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές
έχω 3 αρσενικά και δυο θηλυκά gouldians και θα κάνω αυτό που είπες θα τα βάλω όλα μαζί να δω αντιδράσεις πιστεύω θα έχω καλύτερα αποτελέσματα αν διαλέξει το καθένα το ταίρι του αργότερα στην αναπαραγωγή έχω ακούσει ότι αν ταιριάξει το ζευγάρι είναι καλοί γονείς ευχαριστώ και πάλι
 
Back
Top