Γενικά Συμμετοχή καναρινιού με δακτυλίδι άλλης χώρας σε διαγωνισμούς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης 8520
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

8520

PB Member
Εγγραφή
25 Απρ 2008
Μηνύματα
673
Πόλη
Σέρρες
Αν αγοράσω ένα καναρίνι με δακτυλίδι άλλης χώρας μπορώ να συμμετέχω σε διαγωνισμούς στην Ελλάδα.
 
Πρέπει να είναι ελληνικής εκτροφής και γεννημένο την χρονιά που γίνοντε οι διαγωνισμοί - εκθέσεις (σε μερικούς συλλόγους θα πρέπει να είσαι και μέλος)
 
Αν αγοράσω ένα καναρίνι με δακτυλίδι άλλης χώρας μπορώ να συμμετέχω σε διαγωνισμούς στην Ελλάδα.
Στους διαγωνισμούς συμμετέχεις με δικά σου πουλιά. Αυτό πιστοποιήται από το δαχτυλίδι. Δεν συμμετέχεις με αγορασμένα πουλιά. Για τα καναρίνια πρέπει να είναι χρονιάρικα (δηλ. Πουλιά με δαχτυλίδι 2008), για τα ευρωπαικά δασών μέχρι και 2 χρονών (πουλιά 2007 και 2008)
Σε ορισμένους συλλόγους μπορείς να πας και πουλιά που έχεις αγοράσει κλπ και δεν είναι δικά σου για να κριθούν ώστε να γνωρίζεις ορισμένα χαρακτηριστικά αυτών των πουλιών. Αυτά τα πουλιά δεν συμμετέχουν στις βραβεύσεις και ονομάζονται "εκτός συναγωνισμού" ή "εκτος διαγωνισμού".
 
-Αν θυμάμαι καλά, πέρισυ σε ενημερωτική για την έκθεση
συγκέντρωση της ΑΛΟΠ, μπήκε η ερώτηση. Θα διακυνδηνεύσω,
γιατί δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, οτι δεν επιτρέπεται να κατέβει
τετράδα με ξένα δακτυλίδια, μιας και με αυτήν κρήνεται ουσιαστικά ο εκτροφέας και η δουλειά του,
αλλά επιτρέπεται η συμμετοχή στα μονά, που εκεί κρήνεται ατομικά το κάθε πουλί.
 
Σωστά θυμάσαι Μάκη, ασχέτως αν τελικά δεν κατέβηκε κανένα πουλί από άλλο ιδιοκτήτη και άλλον εκτροφέα.
Η μία θέση - που ήταν αποδεκτή στο διαγωνισμό - ήταν ότι αν ο εκτροφέας είχε δώσει ή πουλήσει ένα πουλί του σε εμένα, είχα κάθε δικαίωμα να το κατεβάσω στο διαγωνισμό και να καρπωθώ στην ουσία, το βραβείο, σε περίπτωση βράβευσης του πουλιού, πάντα. Αλλά είχε να κάνει και με το ότι εγώ ο ιδιοκτήτης, είδα κάτι πολύ καλό στο πουλί και γι αυτό το πήρα, ενώ ο εκτροφέας του δεν το είχε διαγνώσει και κατά συνέπεια, "κακό της κεφαλής του". Με την καλή έννοια.
Η άλλη θέση ήταν ότι σε καμμία των περιπτώσεων δεν μπορεί να γίνει αυτό, εκτός και εάν το πήρα, και το κατέβασα τελικά στο διαγωνισμό και βραβεύτηκε, και όχι εκτός συναγωνισμού, τότε θα έπρεπε να πάρει το βραβείο απαρέκλειτα, ο εκτροφέας του, ασχέτως αν είχε δωθεί σε μένα το πουλί πρίν το διαγωνισμό.

Όπως προανέφερα, ίσχυσε το πρώτο, δεν κατέβηκε τελικά πουλί, από κανέναν χωρίς να είναι δικό του, αλλά κατά την προσωπική μου άποψη πάντα, θα ήθελα να κατέβει έστω και με λανθάνουσα εκτροφο-ιδιοκτησιακή κατάσταση, κάποιο έτσι ώστε να έχει να κάνει καθαρά με τη βράβευση του πουλιού αυτού καθ΄αυτού, που μπορεί να το αξίζει, και όχι με το ποιός το εξέθρεψε ή το κατέχει τώρα.
Από κεί και πέρα αν ήμουν εγώ ο ιδιοκτήτης, θα έδινα το βραβείο στον εκτροφέα, γιατί αυτός το άξιζε, με πολύ ζήλεια βέβαια, που απορρέει από τον συναγωνισμό και μόνο και με στόχο να τον ξεπεράσω του χρόνου, αλλά θα είχα διπλή ή τριπλή χαρά γιατί μπορεί να μην έχω το βραβείο του πουλιού, θα είχα όμως την "φίσα" της βαθμολογίας του και σίγουρα το ίδιο το πουλί στην κατοχή μου!
Αν και πάλι το να προσδοκάμε από ένα πουλί πρωταθλητή και μόνο να μας δώσει πρωταθλητές απογόνους από μόνο του, χωρίς να έχουμε ένα άριστο κοπάδι, δεν υπάρχει πιθανότητα μεγαλύτερη του 1-3%.
Υ. Γ. Θα αναφέρω σε άλλο Θέμα που θα ανοίξω κάποια στιγμή, επισταμένα την άποψή μου περί Διαγωνισμών, τι γίνεται εκεί, τι υποβόσκει ότι μπορεί να γίνεται, προτάσεις μου, κλπ.
Μία μόνο αναφορά σε θέση που υποστηρίζω, άν και εκτός θέματος. Ο σωστός διαγωνισμός είναι ο ΑΝΟΙΚΤΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ, και όχι ο εντός των μελών του εκάστοτε συλλόγου, ακόμα κι αν έχει πολλά μα πάρα πολλά μέλη.
 
σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας αν και τελικά η απορία δυστυχώς παρέμεινε😕
 
-Το τραβήξαμε κάπως το θέμα είναι αλήθεια, σε ποιό εξειδικευμένο
επίπεδο, μας συγχωρείς. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να πάρεις μέρος σε
διαγωνισμό Ελληνικού συλλόγου, με πουλάκι που έχει εισαχθεί
απο άλλη χώρα.
 
Αν εννοείς ότι παρέμεινε, αυτό,
Αρχική Δημοσίευση από 8520
Αν αγοράσω ένα καναρίνι με δακτυλίδι άλλης χώρας μπορώ να συμμετέχω σε διαγωνισμούς στην Ελλάδα.
η απάντηση είναι εδώ από τον Σάκη.
Στους διαγωνισμούς συμμετέχεις με δικά σου πουλιά. Αυτό πιστοποιήται από το δαχτυλίδι. Δεν συμμετέχεις με αγορασμένα πουλιά. Για τα καναρίνια πρέπει να είναι χρονιάρικα (δηλ. Πουλιά με δαχτυλίδι 2008), για τα ευρωπαικά δασών μέχρι και 2 χρονών (πουλιά 2007 και 2008)
 
φίλε γιωργο βρήκα πουλιά από Βουλγαρία με δακτυλίδι 2008 και ήταν φοβερά για αυτό έκανα την ερώτηση.
 
Back
Top