Αναπαραγωγή Συμπεριφοράς κανάρας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης emantsik
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

emantsik

PB New Member
Εγγραφή
26 Οκτ 2007
Μηνύματα
28
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους,
οι νεοσσοί είναι αισίως στην 6η μέρα σήμερα, φαίνεται ότι ταίζονται κανονικά (περισσότερο απότι έχω παρατηρήσει από τον πατέρα) ενώ η μητέρα μέχρι και σήμερα ήταν σχεδόν όλη την μέρα στην φωλιά. Σημερα παρατήρησα ότι βγήκε περισσότερη ώρα εκτός της φωλιάς ενώ το βράδυ μάλλον θα διανυκτερεύσει εκτός (στο "κλαδάκι" δίπλα στην φωλιά). Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό να μείνει από την 6η μέρα εκτός φωλιάς. Να σας αναφέρω ότι το κλουβί βρίσκεται εντός εσωτερικού χώρου ενώ φροντίζω να τους έχω κάποιο φωτισμό μέχρι περίπου στις 10 το βράδυ.
 
Kalimera sou ne ine fisiologiko gia to thliko na meni mexri tin 6 mera stinfolia , afto den simeni oti dentaizi tous neosous to kani pou se stigmes isos den tin blepis , episis an exis ke to arseniko mesa aftos se poles periptosis tin boitai ite taizontas to thiliko i taizontas tous neosous
 
Φίλε gozi, καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.Απότι φαίνεται οι νεοσσοί για την ώρα τουλάχιστον ταϊζονται κανονικά (νομίζω ότι δεν έχει και τόσο σημασία αν περισσότερο ρόλο σε αυτό έχει το αρσενικό ή το θηλυκό).Αυτό που θα ήθελα από την εμπειρεία σας είναι μέχρι ποια ημέρα μπορεί η κανάρα να κάθεται στην φωλιά χωρίς να υπάρχει κίνδυνος από τους νεοσσούς.Αν κάθεται για πολλές ημέρες πρέπει με κάποιο τρόπο να απομακρύνεται; Τέλος πότε πρέπει να μπαίνει φωλιά για την δεύτερη γέννα;
 
φιλε μου εγω προσωπικα απο την ωρα που οι νεοση γινουν 18 με 20 ημερων βαζω δευτερη φωλια και καινουρια τριχα για να μη μαδιση τα μικρα μεχρι να ζευγαρωση και να γενησει τα μικρα θα ειναι ετοιμα για να βγουνε εξω μονα τουs φιλικα σακιs_40:)
 
Αν κάθεται για πολλές ημέρες πρέπει με κάποιο τρόπο να απομακρύνεται;
-

-ΜΗΝ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ. Η κανάρα κάνει σωστά την "δουλειά"της.
Νομίζω οτι ανησυχείς σε λάθος κατεύθυνση.
Οταν ΔΕΝ κάθεται στην φωλιά μέχρι να πάνε οι νεοσσοί δύο εβδομάδων
τότε έχουμε πρόβλημα. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να "παγώσουν" την νύχτα
οι νεοσσοί. Η κανάρα πρέπει σ' αυτήν την φάση να βγαίνει απο φωλιά σπάνια.
Αργότερα και όσο τα νεαρά πουλάκια αποκτούν πιό πλούσιο πτέρωμα
οι απουσίες απο την φωλιά γίνονται τακτικότερες και τέλος γύρο στίς 20 μέρες
δεν ξαναμπένει πιά, αρχίζοντας να ενδιαφέρεται περισσότερο για το κτύσιμο
νέας, εάν μάλιστα υπάρχει και το αρσενικό στον ίδιο χώρο και έχει
αναλάβει κατά μεγάλο μέρος το τάισμα.
 
Back
Top