Φροντίδα Συμπεριφορά Ζακο όταν βάζω το χέρι μου στο κλουβί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης LuckyZako
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

LuckyZako

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2016
Μηνύματα
33
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας έχω έναν ζακο και όταν βάζω το δαχτυλο μου στα καγκλελα η το χέρι μου μέσα τότε κάτι κάνει στο χέρι μου με τη γλώσσα και το ράμφος του, τι ειναι αυτό;. Να σημειώσω πως δεν έχω καμία εμπερεια με παπαγάλους και μόλις απέκτησα έναν 1ους χρόνου.
 
Από αυτά που θυμάμαι μοιάζει με ερωτικό παιχνίδι.
Θα περιμένω κι εγώ τις απαντήσεις αυτών που γνωρίζουν το είδος για να μάθω και να αποφύγουμε την παραπληροφόρηση.
 
Ευχαριστώ πολύ, ποιο τέχνασμα μπορώ να κάνω για να με εμπιστευτεί πολύ πιο γρήγορα;
 
Να σου ζήσει κατ' αρχήν!
Έχω την εντύπωση πως σ' εμπιστεύεται περισσότερο απ' ό,τι εσύ. Βέβαια δεν μας είπες και λίγα λόγια γι αυτόν.
Ερωτικό δεν θα έλεγα, αφού ακόμα δεν έχει φθάσει σε σεξουαλική ωρίμανση, μάλλον θέλει να σε πλησιάσει.
Διάβασε τα θέματα για τους παπαγάλους, τόσο για την ψυχολογία τους, όσο και για την συνολική τους σωστή φροντίδα και για ό,τι χρειαστείς, ευχαρίστως τα συζητάμε.
Βάλε μας και φωτογραφίες, πες μας λίγα λόγια για το φιλαράκι σου.
 
Έχω βάλει χέρι στο κλουβί και καθησε στο δάκτυλο μου με δαγκώνει πεζοντας και τον χαϊδεύω. Λέτε να δαγκώσει;
 
Το πουλί είναι άγριο; Κάποια στιγμή ενδέχεται να σε δαγκώσει, αλλά αυτό που περιγράφεις δείχνει ότι θέλει την επαφή και το χάδι σου.
 
Για αγριο δεν φαινετε, αλλοστε το μεγαλοσανε στο χέρι νομίζω . Αλλά δεν έχω γνωριστεί μαζί του ακόμα.
 
Αφού δεν έχεις ακόμα γνωριστεί μαζί του, θα πρέπει να του δώσεις χρόνο να σε γνωρίσει, όπως άλλωστε θα πρέπει να κάνεις κι εσύ. 😉
Διάβασε τα θέματα που σου έδωσε πιο πάνω η maria p
 
Αυτό και θα κάνω :) Ευχαριστώ πολύ όλους σας. :)

Αυτό θα γίνει και με τον χρόνο ο ένας θα μαθενει τον άλλο. Ευχαριστώ που με συμβουλευετε και με βοηθάτε. :)
 
Αλλά δεν έχω γνωριστεί μαζί του ακόμα.
Αν το πλησιάσεις σε μεγάλο βάθος χρόνου με υπομονή και χωρίς πίεση νομίζω πως θα έχεις τα προσδοκώμενα αποτελέσματα όπως σωστά προανέφεραν η @Sissy και η @maria p
Ευχαριστώ που με συμβουλευετε και με βοηθάτε. :)
Έτσι λειτουργεί το petbirds εδώ και πολλά χρόνια...
Φυσικά με τη συμμετοχή όλων των μελών του... εύχομαι σύντομα να κάνεις κι εσύ το ίδιο.
 
Να τον χαίρεσαι! 😉

Έχω βάλει χέρι στο κλουβί και καθησε στο δάκτυλο μου με δαγκώνει πεζοντας και τον χαϊδεύω. Λέτε να δαγκώσει;

Μην παίζεις ποτέ μαζί του με τα δάχτυλα αφήνοντάς τον να σε δαγκώνει έστω και για παιχνίδι. Είναι μια συμπεριφορά που πρέπει να αποθαρρύνεις καθώς μπορεί να το μετανιώσεις όταν θα δοκιμάσει για κάποιον λόγο να σε δαγκώσει σοβαρά.
 
Όταν θα πάρω την γνώση τότε νομίζω θα μπορο και εγώ να συμβουλεύω 😉

Κατάλαβα δηλαδή να μην τον αφήνω ούτε για πλάκα να με δαγκώνει; (δεν δαγκονει πιάνει με το ράμφος ).
 
Κατάλαβα δηλαδή να μην τον αφήνω ούτε για πλάκα να με δαγκώνει; (δεν δαγκονει πιάνει με το ράμφος ).
Το πουλί είναι άγριο; Κάποια στιγμή ενδέχεται να σε δαγκώσει, αλλά αυτό που περιγράφεις δείχνει ότι θέλει την επαφή και το χάδι σου.

Κι εγώ αυτό κατάλαβα, άλλο να σε πιάνει κι άλλο να δαγκώνει
 
Πιάνει με το ράμφος και πεζει και κάνει ένα ήχο σαν τικ και γκουπ. Ομος μερικές φορές όταν πεζει με πιάνει με περισσότερη δύναμη και δεν μου αρέσει, για αυτο τραβιεμε αλλά δεν σταματάω να πεζω μαζί του.
 
Μόλις τώρα έκατσε δυο φορές στο δάκτυλο μου και τον ξανααφησα στο κλαδι του :) Αναπτυσετε μια σχέση μεταξύ μας. Καληνύχτα παιδιά :)
 
Back
Top