Αναπαραγωγή Συμπεριφορά ζευγαρόματος

ΝΤΙΝΑ

PB New Member
Εγγραφή
3 Ιαν 2008
Μηνύματα
80
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους! Έχω ένα αρσενικό και ένα θηλυκό καναρίνι. Πριν απο μια εβδομάδα φίλοι του forum μου έδωσαν μερικές πολύ χρήσιμες συμβουλές τις οπόιες ακολουθώ και όλα πάνε μια χαρά. Ήθελα όμως αύριο να κάνω μια επίσκεψη και στον γιατρό, γιατί το θηλυκό έχει κάποιο πρόβλημα με το ποδαράκι του αλλά και για να προμηθευτώ ασβέστιο μια που με τη λήξη της καραντίνας (το θηλυκό είναι καινούριο) θέλω να τα ζευγαρώσω. Το θηλυκό όμως σήμερα έφτιαξε φωλιά. Μήπως τώρα δε κάνει να τα μετακινήσω; Ο γιατρός επιμένει να πάω. Υπάρχει περίπτωση να την τρομάξω και να σταματήσει;
 
  • Like
Αντιδράσεις: zefyri
Τι να πω.. Το πρόβλημα το είχε από το μαγαζί και ο petας μας είπε ότι έχει ένα ασήμαντο τραύμα και θα της περάσει. Παρόλα αυτά, είδα ότι για δυο τρείς ημέρες εξακολούθησε να μαζεύει κάποιες φορές το ποδαράκι της και να στέκεται στο άλλο. Έκλεισα λοιπόν ραντεβού με το γιατρό για αύριο. Αλλά... Το πόδι της πάντως το μαζεύει ακόμη παρόλο που κατα τα άλλα, δεν έχει χάσει τη ζωηράδα της.
 
Η υγεία είναι νομίζω πάνω από όλα τα άλλα. Από τη στιγμή που την είχες καραντίνα δεν ήταν μαζί με τον αρσενικό οπότε τι να χαλάσεις; Τη φωλιά την ξαναφτιάχνει. Αυτό που φοβάσαι ισχύει όταν το πουλί έχει αυγά οπότε φοβάσαι μην τα παρατήσει τώρα δεν υπάρχει κάτι να παρατήσει!
 
κοιτα αν θες την γνώμη μου με την πολυ μικρη εμπειρια που έχω πιθανον το εχει χτυπησει κάπου αλλα το ρισκάρεις; αν την πας αυριο το πουλι θα στρεσαριστει πιθανον και ισως να περάσουνε μέρες παλι μεχρι να ξαναμπει στην διαδικασία για φωλια αλλα καλύτερα είναι να το πας απο την στιγμη που δεν μπορεις εσυ η ιδια να καταλαβεις εαν εχει κατι σοβαρο παρα να την αφησεις εκει και τελικα να παθει κατι. Την επιασες εσυ είδες κατι στο πόδι τις. Αν ναι βγαλε φωτο να το δουνε και οι πιο εμπειροι εδω μεσα να σου πούνε
 
Δύσκολη απόφαση, αλλά εγώ στην θέση σου θα ανέβαλα το ζευγάρωμα, καθώς εκτιμώ πως προέχει η υγεία των μικρών μας φίλων. Να το πας στον κτηνίατρο, πρέπει να μάθεις τι έχει το πουλάκι προκειμένου να το αντιμετωπίσεις, αν δεν είναι κάποια μόνιμη βλάβη και μετά έχεις όλο τον χρόνο για να το ζευγαρώσεις. Να έχεις καλά νέα!
 
Σίγουρα και εγώ δίνω προτεραιότητα στην υγεία της μικρούλας από τη δική μου καψούρα να τα ζευγαρώσω. Άλλωστε η καραντίνα ακόμη καλά κρατεί. Απλά ανησυχώ (λόγω άγνοιας) μήπως και η "ενόχληση" τέτοιες στιγμές, τώρα δηλαδή που θέλουν ολοφάνερα να ζευγαρώσουν, τους προκαλέσει επίσης κάποιο πρόβλημα υγείας. Να φωτογραφίσω το ποδαράκι κωλύομαι, καθότι επειδή τα λυπάμαι,(μη με μαλώσετε) τα πιάνω μόνο σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης...
 
Ξέρει λοιπόν κανείς να μου πει; Υπάρχει περίπτωση να προκαλέσω κάτι στην υγεία τους αν μονίμως τους τη "σπάω", τώρα που θέλουν να ζευγαρώσουν; Τον αρσενικό μου τον έχω ήδη ταλαιπορήσει πολύ (είχα ατυχίες με δύο προηγούμενες κανάρες).
 
Να φωτογραφίσω το ποδαράκι κωλύομαι, καθότι επειδή τα λυπάμαι,(μη με μαλώσετε) τα πιάνω μόνο σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης...
Και γιατί να σε μαλλώσουμε; Πολύ καλά κάνεις και τα πιάνεις μόνο όταν πραγματικά χρειάζεται. Φυσικά λέμε ότι δεν κάνει να στρεσσάρουμε τα πουλιά αλλά εννοείτε πάντα όταν δεν υπάρχει λόγος. Στη δική σου περίπτωση υπάρχει λόγος οπότε μην το σκέφτεσαι καν. Το χειρότερο που μπορεί να πάθουν αυτή τη στιγμή αν λείψει η θηλυκιά για 2 ώρες να πάει στον κτηνίατρο είναι να καθυστερήσουν 1-2 εβδομάδες να ξαναφτιάξουν φωλιά. Κανένα παραπάνω πρόβλημα δεν μπορεί να δημιουργηθεί οπότε μην ανυσηχείς άδικα.
 
να κανω μια ερωτηση ντινα, εχεις τα πουλια ξεχωριστα; λες πως την εχεις σε καραντινα. την φωλια που την εκανε και με τι;

τονι
 
Back
Top