Ασθένειες Συμπεριφορά καταστροφής φτερών-μερικές σημειώσεις

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jamieo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jamieo

PB Member
Εγγραφή
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.512
Πόλη
Cordova, USA
Ήμουν ακούει να δείξει 22 του "Wings and Things" για petliferadio.com σήμερα. Το θέμα της συζήτησης ήταν η καταστροφή των φτερών συμπεριφορά παπαγάλοι. Είναι ένα πρόβλημα με κάποια πτηνά. Οι βγάλτε τα φτερά ή τα φτερά τους ακρωτηριάσουν. Η αιτία αυτής της συμπεριφοράς είναι δύσκολο να διαγνωστούν. Το πρόβλημα αυτό είναι δύσκολο να διορθωθεί. Αλλά αυτό μπορεί να διορθωθεί. Ακολουθούν ορισμένες πιθανές αιτίες:

1. Ιατρικά Θέματα-βλέπε τον κτηνίατρο για εξέταση και αν σας παπαγάλος αρχίζει να καταστρέψει τα φτερά του.
Πιθανά θέματα:
μολυσματικών ασθενειών
αλλεργία (τρόφιμα, αρώματα, κλπ)
αναπαραγωγική συμπεριφορά - ορισμένα πτηνά θα τραβάτε φτερά όταν αυγά ή αρχίσει ένθεσης.
τοξίνες - ψευδαργύρου δηλητηρίαση μπορεί να προκαλέσει αυτή η συμπεριφορά σε ορισμένες πτηνών
giardia ή άλλες εσωτερικές παράσιτο
φτερά ψείρες / ακάρεα
υπερθυρεοειδισμός - πρόβλημα με το θυρεοειδή αδένα
δερματική λοίμωξη
διατροφικών προβλημάτων χαμηλό ασβέστιο, χαμηλή βιταμίνη D
συστηματική νόσο
ακατάλληλη πτέρυγα ισοβύθισμα

2. Η έλλειψη ψυχαγωγίας-αυτό είναι μια κοινή αιτία. Ευτυχώς το πρόβλημα αυτό είναι εύκολο να επιλυθούν.

3. Στρες / Άγχος - αυτό μπορεί να προκλήθηκε από τις συνθήκες διαβίωσης, lonliness, φόβος, κλπ.

Για να διορθώσετε αυτό το ζήτημα, δοκιμάστε κάποια από αυτά τα πράγματα:
αναζήτησης τροφής ευκαιρίες να αυξήσει το πουλί παιχνίδια κατασκευασμένα από ξύλο και χαρτί ότι το πουλί μπορεί να καταστρέψει, να ανταλλάσσουν τα παιχνίδια συχνά

ανακατευθύνετε τη συμπεριφορά αποσπά από το πουλί. Αν τον δω αρχίζει να καταστρέψει τα φτερά του. Περιμένετε για να διακόψετε ή να σταματήσει για την ημέρα. Στη συνέχεια, ενώ θα είναι ήρεμη, προσφέρει μια θεραπεία ή ένα νέο παιχνίδι. Με τον καιρό, αυτό μπορεί να διδάξει το πουλί που είναι ήρεμη, αν θα πρέπει να επιβραβεύονται. Θετική ενίσχυση μπορούν να βοηθήσουν με πολλά προβλήματα. Η κύρια ιδέα είναι να επιβραβεύσει την καλή συμπεριφορά.

Επιτρέψτε συχνές ευκαιρίες για κολύμβηση. Αυτό ενθαρρύνει φιλόκομψος καλή συμπεριφορά.

Κοιτάξτε τη διατροφή των πουλιών. Φρόντισε να γίνεται από όλες τις διατροφή που χρειάζεται για να είναι υγιείς.

Πάρτε το πουλί έξω από κλουβί να δώσει το πουλί καθαρό αέρα και τον ήλιο. Φρόντισε να είναι ασφαλής από τα αρπακτικά ζώα. Επίσης βεβαιωθείτε ότι μπορεί να πάρετε κάποια σκιά. Δεν θέλετε να πάρετε το πουλί πολύ ζεστό.

Δεν υπάρχει πάντα μία αιτία για αυτή τη συμπεριφορά. Επίσης, δεν υπάρχει πάντα μία θεραπεία. Νομίζω ότι πολλές από αυτές τις ιδέες είναι καλό για όλους τους παπαγάλους.
 
Πιστεύω επίσης ότι οι δραστηριότητες εμπλουτισμού αναζήτησης τροφής και είναι σημαντικές για finches και καναρίνια. Να θυμάστε ότι οι δραστηριότητες αυτές αποτελούν ένα πολύ χρόνο για τα άγρια πτηνά. Πτηνών σε αιχμαλωσία θα πρέπει να έχουν τις ίδιες ευκαιρίες.
 
Πιστεύω επίσης ότι οι δραστηριότητες εμπλουτισμού αναζήτησης τροφής και είναι σημαντικές για finches και καναρίνια. Να θυμάστε ότι οι δραστηριότητες αυτές αποτελούν ένα πολύ χρόνο για τα άγρια πτηνά. Πτηνών σε αιχμαλωσία θα πρέπει να έχουν τις ίδιες ευκαιρίες.

Έχεις δίκιο γιατί θυμήθηκα τώρα τις παρουσιάσεις της qmichelle όπου τα πουλιά σχεδόν όλη την ημέρα την περνούν ψάχνοντας για τροφή.
 
Έχεις δίκιο γιατί θυμήθηκα τώρα τις παρουσιάσεις της qmichelle όπου τα πουλιά σχεδόν όλη την ημέρα την περνούν ψάχνοντας για τροφή.

Ναι, αυτό είναι αλήθεια. Ευχαριστώ που μου υπενθυμίζοντάς του ότι η παρουσίαση.
Και τα δύο κορίτσια μου gouldian είχε προβλήματα με τα φτερά. Ήταν που προκαλούνται από το στρες. Τίποτα δεν βοήθησε στη διατροφή τους το πρόβλημα. Ωστόσο, όταν μετακόμισε σε ένα νέο κλουβί, που έγινε πιο ήρεμη. Τώρα έχουν regrown τα φτερά.
 
Πάντως από ότι ξέρω είναι πολύ δύσκολες αυτές οι καταστάσεις όταν τα πουλιά βγάζουν τα φτερά τους.😱
 
Back
Top