Αναπαραγωγή Συμπεριφορά νεοσσών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης emantsik
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

emantsik

PB New Member
Εγγραφή
26 Οκτ 2007
Μηνύματα
28
Πόλη
Ηράκλειο
Οι νεοσσοί έχουν φτάσει αισίως στην 23η ημέρα, οπότε πλέον έχουν βγει από την φωλιά και πετάνε μέσα στο κλουβί, χωρίς όμως να μπορούν να φάνε ακόμη μόνοι τους. Ταίζονται όμως κανονικά από τους γονείς ιδιαίτερα από τον πατέρα. Την 18η ημέρα έβαλα δεύτερη φωλιά (εξωτερική) και ήδη έχω 2 αυγά από την δεύτερη γέννα, τα οποία τα έχω αντικαταστήσει με πλαστικά. Στην ζευγαρώστρα δηλ. Αυτήν την στιγμή είναι το ζευγάρι, οι νεοσσοί (2) και οι δύο φωλιές.Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι ο ένας νεοσσός έχει ιδιαίτερη αδυναμία φαίνεται στην μητέρα του οπότε πάει και κάθεται μέσα στην φωλιά της ακόμη και πάνω στα αυγά (τα πλαστικά) χωρίς αυτό να φαίνεται να την ενοχλεί ιδιαίτερα.Αυτό που σκέπτομαι να κάνω και θα ήθελα την γνώμη σας είναι αύριο ή το Σάββατο οπότε λογικά θα έχει κάνει και το τελευταίο αυγό να χωρίσω την ζευγαρώστρα και να βάλω ξεχωριστά τα μικρά από τους γονείς ελπίζοντας να τα ταίζουν μέσα από το διαχωριστικό προκειμένουν να μην ενοχλούν την μητέρα όσο αυτή θα κλωσάει. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια τακτική που ακολουθείται για να μάθουν οι νεοσσοί να τρώνε μόνοι τους.
Σας ευχαριστώ πολύ
 
Αν δεν φτιάχνεις αυγοτροφή με -ρασκ-, αρκει βρασμένο αυγό
και μήλο. Θα τους δείς οτι θα τρώνε και μόνοι τους.
-Βέβαια θα τους έχεις τους σπόρους όλους κανονικά, διότι
η συμπεριφορά τους, σε σχέση με την κατανάλωση τροφής αλλάζει
σ' αυτήν την ηλικία καθημερινά.
 
και βρασε ενα αυγουλακι πολυ καλα {15 λεπτα περιπου χωρις να μαυρισει ο κροκος, αν μαυρισει πετα το και φτιαξε αλλο}και βαλτο μεσα στο κλουβι. Οπως τρωει ο πατερας θα θελουν να δοκιμασουν και αυτα οποτε θα αρχισουν να τρωνε
 
Back
Top