Γενικά Συμπεριφορά των budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eleanna

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2016
Μηνύματα
442
Πόλη
Πειραιάς
Καλημέρα σε όλους! Πριν ένα μήνα περίπου πήραμε ένα ζευγαράκι budgie και παρατηρώντας τα θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις γιατί χρειάζομαι την βοήθειά σας, καθώς είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαστε με παπαγαλάκια.
Παρατήρησα πως πετάνε το ένα γύρω από το άλλο και σαν να μαλώνουν, όμως μετά κάθονται στο κλαρί και τρίβουν τις μυτούλες τους, καθαρίζουν τα φτερά τους κλπ. Δεν δείχνουν να μη συμπαθεί το ένα το άλλο. Επίσης, είναι σχετικά ήσυχα χωρίς πολλές φωνές, κάθονται το ένα δίπλα στο άλλο και μας παρατηρούν. Συνήθως τα παπαγαλάκια δεν είναι ζωηρότατα;
Η θηλυκή, τώρα τελευταία κάθεται συνεχώς πάνω στην αυγοθήκη σαν να είναι φωλιά, και μέσα στην ημέρα και το βράδυ όταν κοιμάται. Μήπως πρέπει κάτι να κάνω; Πως θα ξέρω αν έχουν ζευγαρώσει έτσι ώστε να τα προσέξω κατάλληλα; Στο forum διάβασα πως κοντά στον Μάρτιο ζευγαρώνουν. Τι πρέπει να παρατηρήσω τις ώρες που είμαι σπίτι; Πρέπει να πάρω φωλιά και αν ναι τι είδους;
Και πάλι σας ευχαριστώ, αναμένω τις συμβουλές σας! 😛🙄👍
 
Να σου ζήσουν Ελεάννα μου!
Κατ' αρχήν βάλε μας φωτογραφία να τα δούμε και αν δούμε αν είναι όντως ζευγάρι.
Ζωηρά είναι ως προς μια μουρμούρα που κάνουν μεταξύ και ένα διαρκές ξσσσσ, έναν λίγο εκνευριστικό ήχο :)
Δεν είναι ανησυχητικό που κάθεται στην αυγοθήκη, αρκετά πουλιά ιδίως θηλυκά ξεκουράζονται έτσι. Γι αυτό λέμε να υπάρχει και κάποιο πλατώ στο κλουβί. Βάλε στο σημείο μια άδεια αυγοθήκη και την γεμάτη αλλού.
Ζευγαρώνουν όλο τον χρόνο εκτός του καλοκαιριού, με αρχή το φθινόπωρο αλλά και τώρα ακόμα εντάξει. Πρέπει όμως να μας πεις λίγα λόγια περί της διατροφής τους και τηνηλικία τους να δούμε αν γίνεται να ζευγαρώσουν.
 
Να σου ζήσουν Ελεάννα μου!'
Κατ' αρχήν βάλε μας φωτογραφία να τα δούμε και αν δούμε αν είναι όντως ζευγάρι.
Ζωηρά είναι ως προς μια μουρμούρα που κάνουν μεταξύ και ένα διαρκές ξσσσσ, έναν λίγο εκνευριστικό ήχο :)
Δεν είναι ανησυχητικό που κάθεται στην αυγοθήκη, αρκετά πουλιά ιδίως θηλυκά ξεκουράζονται έτσι. Γι αυτό λέμε να υπάρχει και κάποιο πλατώ στο κλουβί. Βάλε στο σημείο μια άδεια αυγοθήκη και την γεμάτη αλλού.
Ζευγαρώνουν όλο τον χρόνο εκτός του καλοκαιριού, με αρχή το φθινόπωρο αλλά και τώρα ακόμα εντάξει. Πρέπει όμως να μας πεις λίγα λόγια περί της διατροφής τους και τηνηλικία τους να δούμε αν γίνεται να ζευγαρώσουν.
Καλημέρα Μαρία μου! Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Κατ' αρχάς την αυγοθήκη την είχε πετάξει κάτω σήμερα και καθότανε μέσα όπως θα δεις στην φωτο. Τους έχω ξύλινες πατήθρες και σκαλίτσα για να παίζουν αλλά δεν το βλέπω😛 Για τροφή τους πήρα την Manitoba την απλή, δεν θυμάμαι ποια, την οποία δεν έτρωγαν και τελικά κατέληξα στην Manitoba best premium που τους αρέσει. Τους βάζω βιταμίνες Manitoba pate carnival που την τρώνε επίσης. Αυγό δεν έχουν ακουμπήσει μέχρι στιγμής ούτε και μήλο. Δεν με νοιάζει αν θα ζευγαρώσουν, με την καλή έννοια πάντα, γιατί δεν θέλω να ταλαιπωρούνται, για να έχουν παρέα πήρα δύο. Σου ανεβάζω φωτο να τα δεις. Το ανοιχτόχρωμο είναι ο Τσάρλυ και το γαλάζιο που κάθεται στην αυγοθήκη είναι η Μπλου (ελπίζω😛)
 

Συνημμένα

  • 16809206_1279076175493259_25529703_n.webp
    16809206_1279076175493259_25529703_n.webp
    47,2 KB · Προβολές: 28
  • 16790732_1279076245493252_1811271734_n.webp
    16790732_1279076245493252_1811271734_n.webp
    48,5 KB · Προβολές: 22
Έχεις δύο πανέμορφα πουλάκια να σου ζήσουν!
Το ανοιχτόχρωμο είναι ο Τσάρλυ και το γαλάζιο που κάθεται στην αυγοθήκη είναι η Μπλου (ελπίζω😛)
Ναι, έτσι είναι :)
Μόλις θα ανοίξει ο καιρός και τώρα όταν είναι ζεστά τα πρωινά, να τα βγάζεις κατευθείαν στις ακτίνες του ήλιου.
Αγόρασε χλωρή ρίγανη να τους δίνεις και δενδρολίβανο, ξηρό ή καλύτερα χλωρό.
Έτσι που κάθεται η μικρή δεν μπορώ να καταλάβω, είναι λίγο χοντρούλα ή έτσι φαίνεται;
Από τον χαλινό φαίνεται ότι εξέρχεται ή εισέρχεται σε οίστρο. Θα δείξει. Αν γίνει όλος καφέ, μπαίνει στην φάση.
Επειδή τα θηλυκά έχουν τακτικά ορμονικά προβλήματα, φρόντισε πολύ τις εναλλακτικές προληπτικές θεραπείες και τον ήλιο.
Εστιάζω σ' αυτό λόγω της διάθεσής της να ξεκουράζει την κοιλιά της. Όχι πως δεν μπορεί να είναι απλά ένα καπρίτσιο αλλά μπορεί να δείχνει και κάτι. Οπότε έχε το νου σου και φυσικά να της παρέχεις την ανακούφιση που επιδιώκει.
 
Έχεις δύο πανέμορφα πουλάκια να σου ζήσουν!

Ναι, έτσι είναι :)
Μόλις θα ανοίξει ο καιρός και τώρα όταν είναι ζεστά τα πρωινά, να τα βγάζεις κατευθείαν στις ακτίνες του ήλιου.
Αγόρασε χλωρή ρίγανη να τους δίνεις και δενδρολίβανο, ξηρό ή καλύτερα χλωρό.
Έτσι που κάθεται η μικρή δεν μπορώ να καταλάβω, είναι λίγο χοντρούλα ή έτσι φαίνεται;
Από τον χαλινό φαίνεται ότι εξέρχεται ή εισέρχεται σε οίστρο. Θα δείξει. Αν γίνει όλος καφέ, μπαίνει στην φάση.
Επειδή τα θηλυκά έχουν τακτικά ορμονικά προβλήματα, φρόντισε πολύ τις εναλλακτικές προληπτικές θεραπείες και τον ήλιο.
Εστιάζω σ' αυτό λόγω της διάθεσής της να ξεκουράζει την κοιλιά της. Όχι πως δεν μπορεί να είναι απλά ένα καπρίτσιο αλλά μπορεί να δείχνει και κάτι. Οπότε έχε το νου σου και φυσικά να της παρέχεις την ανακούφιση που επιδιώκει.
Εκεί που τα έχω, δίπλα στο παράθυρο, έχει ήλιο το πρωί. Όχι απ' ευθείας πάνω τους, αλλά είναι πολύ φωτεινά, τα έχω στο σαλόνι, εκεί που καθόμαστε, για να έχουν παρέα. Φρέσκια ρίγανη και δεντρολίβανο από που να πάρω; έχει το super market? Θα διαβάσω και το άρθρο που μου έστειλες για τις προληπτικές θεραπείες. Ο μικρός, μου είπαν από το pet shop, ότι είναι περίπου 7-8 μηνών και η μικρή έχει χρονίσει. Είναι όντως πιο μεγαλόσωμη από το αγοράκι μας.
 
Φρέσκια ρίγανη και δεντρολίβανο από που να πάρω; έχει το super market?
Ναι, πουλάνε όπως τον άνηθο (παρεμπιπτόντως δίνε τους αρέσει). Πουλάνε και γλαστράκια που μπορείς εύκολα χωρίς γνώσεις κηπουρικής να διατηρείς στο μπαλκόνι σου, με σκέτο νεράκι. Απλά αν αγοράσεις γλαστράκια, θα περιμένεις να "πετάξουν" νέα φυντανάκια για να τα δώσεις να τα φάνε, γιατί τα μητρικά φυτά είναι πολλές φορές ψεκασμένα με φάρμακα.
Εκεί που τα έχω, δίπλα στο παράθυρο, έχει ήλιο το πρωί.
Δεν αρκεί, για 15-20 λεπτά έξω. Μπορείς να κάθεσαι μαζί τους αν φοβάσαι για αρπακτικά και να φροντίζεις τα γλαστράκια τους :)
 
Ναι, πουλάνε όπως τον άνηθο (παρεμπιπτόντως δίνε τους αρέσει). Πουλάνε και γλαστράκια που μπορείς εύκολα χωρίς γνώσεις κηπουρικής να διατηρείς στο μπαλκόνι σου, με σκέτο νεράκι. Απλά αν αγοράσεις γλαστράκια, θα περιμένεις να "πετάξουν" νέα φυντανάκια για να τα δώσεις να τα φάνε, γιατί τα μητρικά φυτά είναι πολλές φορές ψεκασμένα με φάρμακα.

Δεν αρκεί, για 15-20 λεπτά έξω. Μπορείς να κάθεσαι μαζί τους αν φοβάσαι για αρπακτικά και να φροντίζεις τα γλαστράκια τους :)
Μαράκι μου σε ευχαριστώ πολύ! Θα τα βγάλω σήμερα που έχει ωραία ημέρα, και πριν λίγες μέρες πάλι τα έβγαλα και τους άρεσε. Και παλι σε ευχαριστώ για όλα!
 
Ελεάννα, οι "LOS BUDGIESTAS" σου εύχονται να χαίρεσαι το ζευγαράκι σου! Όσο αναφορά τις ηλικίες, θεωρώ ότι μάλλον ανάποδα στις είπαν! Νομίζω ότι η μικρή είναι στα 7-9 μηνών και ο τύπος άνω του έτους! Απ ότι έχω παρατηρήσει, οι Μπατζίνες είναι πιο Μπαμπάτσικες, ενώ τα αρσενικά πιο σπαθάτα! Το γεγονός οτι κάθεται στην αυγοθηκη, θεωρώ οτι είναι θέμα συνήθειας και βολικότητας, μιας και δεν είναι πυρωμένη!
 
Ελεάννα, οι "LOS BUDGIESTAS" σου εύχονται να χαίρεσαι το ζευγαράκι σου! Όσο αναφορά τις ηλικίες, θεωρώ ότι μάλλον ανάποδα στις είπαν! Νομίζω ότι η μικρή είναι στα 7-9 μηνών και ο τύπος άνω του έτους! Απ ότι έχω παρατηρήσει, οι Μπατζίνες είναι πιο Μπαμπάτσικες, ενώ τα αρσενικά πιο σπαθάτα! Το γεγονός οτι κάθεται στην αυγοθηκη, θεωρώ οτι είναι θέμα συνήθειας και βολικότητας, μιας και δεν είναι πυρωμένη!
Καλησπέρα Νίκο! Σε ευχαριστώ πολύ! Μάλλον τα έγραψα ανάποδα! Το ανοιχτόχρωμο γαλάζιο είναι το αγοράκι. Εμένα με νοιάζει να είναι καλά, οπότε αν έχει συνηθίσει να κάθεται εκεί, θα της βάλω και άλλη μία να κάθεται σε καναπέ😛. Είναι λίγο στρουμπουλούλα, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι θέμα πάχους, είναι γυναίκα με "πιασίματα" 😀
 
καμαρωνω εγώ για τα δικά μου αλλά και εσυ εχεις κουκλιά! Καλως ήρθατε στη σελίδα! Να σου ζήσουν οι ομορφιές σου. Αυτο με την ταιστρα που μπαίνει το αυγο το κάνουν κ εμενα.. Ενιοτε, δεν είναι κάτι.. Την έχω ψηλά την αυγο θήκη κ συνήθως όταν βάζω σκούπα πάνε ψηλά και πιάνουν γωνία...η Σου μιλάει στη σκούπα και ο Σποτ την κοιτάει να τη φάει.
 
καμαρωνω εγώ για τα δικά μου αλλά και εσυ εχεις κουκλιά! Καλως ήρθατε στη σελίδα! Να σου ζήσουν οι ομορφιές σου. Αυτο με την ταιστρα που μπαίνει το αυγο το κάνουν κ εμενα.. Ενιοτε, δεν είναι κάτι.. Την έχω ψηλά την αυγο θήκη κ συνήθως όταν βάζω σκούπα πάνε ψηλά και πιάνουν γωνία...η Σου μιλάει στη σκούπα και ο Σποτ την κοιτάει να τη φάει.
Καλησπερα! Καλως σας βρηκα! Οντως συνεχιζει και καθεται στην αυγοθηκη οποτε και την καθαρισα και την αφησα για να συνεχισει να αναπαυεται 😀 Εμεις τωρα ξεκιναμε να τα μαθαινουμε γι αυτό και εχω αποριες! Να σου ζησουν και σενα, να τα καμσρωνουμε!
 
Ναι, πουλάνε όπως τον άνηθο (παρεμπιπτόντως δίνε τους αρέσει). Πουλάνε και γλαστράκια που μπορείς εύκολα χωρίς γνώσεις κηπουρικής να διατηρείς στο μπαλκόνι σου, με σκέτο νεράκι. Απλά αν αγοράσεις γλαστράκια, θα περιμένεις να "πετάξουν" νέα φυντανάκια για να τα δώσεις να τα φάνε, γιατί τα μητρικά φυτά είναι πολλές φορές ψεκασμένα με φάρμακα.

Δεν αρκεί, για 15-20 λεπτά έξω. Μπορείς να κάθεσαι μαζί τους αν φοβάσαι για αρπακτικά και να φροντίζεις τα γλαστράκια τους :)
Μαρια εγώ όταν τα βγάζω στον ήλιο πσαχνουν λίγο σκιά και κάθονται ήσυχα...
 
Μαρια εγώ όταν τα βγάζω στον ήλιο πσαχνουν λίγο σκιά και κάθονται ήσυχα...
Ποια εποχή; Το κατακαλόκαιρο φυσικά, δεν αντέχουν. Από δω και στο εξής τον θέλουν τον πρωινό ήλιο.
 
Ποια εποχή; Το κατακαλόκαιρο φυσικά, δεν αντέχουν. Από δω και στο εξής τον θέλουν τον πρωινό ήλιο.
Και πρην από ένα μήνα περίπου... Τώρα δεν τα πολύ μετακινω για να μην τα στρεσαρω. Δεν είναι ήμερα και ψυλι φοβούνται
 
Μαρια εγώ όταν τα βγάζω στον ήλιο πσαχνουν λίγο σκιά και κάθονται ήσυχα...

Εχω παρατηρήσει οτι και αρσενικός μου, το κανει αυτο στον άμεσο ήλιο, αλλα υπέθεσα οτι οφείλεται στην μετάλλαξη του, μιας και εχει πολυ Αλμπινο μεσα του! Η θηλυκιά μου πάντως δεν το κανει! Τωρα για τα δικά σου, ίσως δεν ειναι συνηθισμένα και τα ενοχλεί!
 
Back
Top