Φροντίδα Συμπεριφορά African gray

xpittaras

PB New Member
Εγγραφή
19 Αυγ 2013
Μηνύματα
30
Καλησπέρα σας, χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον African gray μου. Κάνει πολύ συχνά έναν διαπεραστικό σφύριγμα/ήχο που τρυπάει το τύμπανο. Δεν μας πειράζει η όποια άλλη "φασαρία" κάνει, όπως κραυγές και σφυρίγματα αλλά αυτό είναι πολύ ενοχλητικό και προκαλεί ζημιά στο τύμπανο τού αυτιού.
Είναι 3 χρονών, τον πήραμε 7 μηνών και με μένα είναι εξυμερωμενος. Η όποια βοήθεια στο να καταλάβουμε γιατί το κάνει και πως να το εξαλείψουμε είναι τεράστιας σημασίας.
Ευχαριστώ πολύ
 
καλη χρονια. Να χερεστε το ζακο σας. Θα πω την αποψη μου, αλλα θα βοηθουσε να μας ελεγες ποτε το κανει συνηθως. Οταν επιστρεφετε απο την δουλεια, το απογευμα πριν το σουρουπο, και οταν το κανει πως αντιδρατε, δηλαδη θελω να καταλαβω με τι το εχει συνδιαση. τον εχεις τρια χρονια αρα εχεις καταλαβη ποσο εξυπνα πουλια ειναι, και ποσο εφευρετικα. Ξερεις επισης οτι οταν κανουν τετοιες ενεργειες το κανουν για να αποσπασουν την προσοχη μας. αυτο συμβενη οταν επιστρεφουμε απο την δουλεια μας, οταν εχουν ωρα να μας δουν, και το σουρουπο οταν θελουν να μαζευτη το κοπαδι. εχεις προσπαθηση να του αλλαξης αυτην την συνηθεια. Δηλαδη οταν το κανει να του πης ενα τραγουδακι, μια φραση, ακομα και αγνωστη ετσι να κοληση με την νεα προκληση. Να ξερεις οτι εχουν τον τροπο να μας κανουν να ασχοληθουμε μαζι τους, ακομα και οταν τους μαλωνουμε, καταφερνουν να προσελκιουν την προσοχη μας. Νομιζω οτι πρεπει λιγο να βοηθησης λεγοντας μας ποια ωρα συνηθως το κανει, να εχουμε μια εικονα. Να ξερεις οτι ολη η παρεα ειναι εδω και που ξερεις απο τις προτασεις που θα ακουστουν να βρεθη και η λυση.
 
Δεν νομίζω ότι μπορείτε να κάνετε και πολλά. Το να μην δίνετε καμία απολύτως σημασία, ούτε ματιά να μην του ρίχνετε δηλαδή, ή να σηκώνεστε αμέσως να φεύγετε όλοι απο το χώρο που βρίσκεται χωρίς να του πεείτε κουβέντα όταν το κάνει ίσως του δώσει να καταλάβει ότι με αυτό το σφύριγμα θα μένει μόνος του.
 
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκριση. Το κάνει σε διάφορες φάσεις της μέρας. Μόλις φτάσω σπίτι και είμαι έξω από την πόρτα κάποιες φορές των ακούω. Κυρίως νομίζω το κάνει για να μας τραβήξει την προσοχή. Μερικές φορές μπορεί να είμαστε απέναντι του με γυρισμένη τη πλάτη και το κάνει. Έχω προσέξει ότι ίσως το κάνει και όταν παίζει λίγες φορές.
Για να το μειώσουμε κάθε φορά που το κάνει του βάζω ένα σεντόνι από πάνω και αν το ξανακάνει τον βάζουμε σε άλλο δωμάτιο. Η σκέψη είναι να το συνδέσει με την απομόνωση.
Θα το δοκιμάσω και αυτό που προτείνεις Φοίβο.
 
Back
Top