Φροντίδα Συμπεριφορές παπαγάλων

theo40gr

PB Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2008
Μηνύματα
708
Πόλη
Πειραιάς
Διαβαζοντας το καψονι του ροκο στον λευτερη και στη μαρια που
δεν εκανε μπανιο λεω να ανοιξουμε αυτο το ποστ και να περιγραφουμε τις οποιες περιεργες συμπεριφορες των φτερωτων μας φιλων
ας ξεκινησω λοιπον εγω με τα του πιπικου
ελειψα λογω καλοκαιριου για μια βδομαδα στις κυκλαδες
ο πιπικος εμεινε σπιτι με τα υπολοιπα μελη της οικογενειας
οταν γυρισα ειχα μεγαλη περιεργεια πως θα εκανε.. Θελω να πιστευω πως μου εχει αδυναμια..
με κοιταξε παγερα.. Ουτε εσκυψε το κεφαλακι του να το χαιδεψω..
ξαπλωσα διπλα στον καναπε και του ανοιξα τη πορτα.. Δεν κουνηθηκε και αρχισε να ψυθιριζει.. Μα.. Κας μα.. Ακας..
μετα απο λιγο κατεβηκε..ηρθε κοντα μου και εκει που περιμενα χαδακια.. Μουχωσε μια δαγκωνια και πεταξε για το κλουβι του..
δεν αντεδρασα και συνεχισα να τον κοιταω.. Οποτε μετα απο κανα μισαωρο ηρθε στην αγκαλια μου μουχωσε ενα φιλακι και αρχισε να λεει..σε αγαπωωω...😛
παρεπιπτοντος οσο ελειπα απ οτι μουπαν δε φωναξε ποτε το φιλαρακοο που φωναζει καθε πρωι οταν με βλεπει..
αυτα απο μενα.. Περιμενω και δικες σας ιστοριες
 
Οταν λειπω για καποιες μερες απο το σπιτι, η αντιδραση του Μαριου (parrotlet) στην επιστροφη μου ειναι παντα η εξης: Μολις με δει φωναζει (δεν κραζει, αλλα μιλαει δυνατα, δειχνοντας πολυ νευριασμενος) φουσκωνει, βαζει το κεφαλι κατω, ανοιγει τις φτερουγες του και ερχεται τρεχοντας στην πορτα του κλουβιου του, κανοντας συγχρονως 'κινησεις επιθεσης' . Του μιλαω πολυ απαλα και σιγα σιγα αλλαζει υφος, μετα αρχιζει να μουρμουραει με υφος παραπονιαρικο και στο τελος τα... Βρισκουμε
 
εγω το πιστευω ακραδαντα. Οι ζακο ειναι πανεξυπνα πουλια κ εχει αποδειχτει οτι δεν μιμουνται απλως αλλα μπορουν να χρησιμοποιησουν λεξεις σε συναρτηση με αυτα που τους λεμε. Ο δικος μου πριν λιγες μερες, καθοταν στο σταντ κ του εβαζα τραγουδια. Ειχε μεγαλη χαρα κ συνεπως ορεξη για ~διαολιες~. Πεταγε λοιπον τα σπορακια του στο πατωμα κ εγω του φωναζα "τι εκανες Ζακο; Κακο πουλι!" Η αντιδραση μου τον εκανε να πεταει κι'αλλα μεχρι που καποια στιγμη τα μαζεψα. Αμεσως μολις σκουπισα τις ζημιες του πεταξε αλλο ενα κατω κ εψαχνε για την αντιδραση μου. Οποτε αρχισα παλι να του φωναζω ~κακο πουλι Ζάκο! Τι εκανες εκει; Και απαντησε με μια φυσικοτητα ~δεν φταιω εγω~!
Φυσικα δεν ειναι κατι που του μαθαμε αλλα που επιασε μονος του σε καποια ασχετη φαση!
Πιστευω οτι ξερουν και τι λενε κ ποτε.
 
Θα συμφωνήσω με την Λιάνα στο ότι ξέρουν πολύ καλά τι λένε και πότε... Ο Ρόκο, μόλις τον βάλω στο κλουβί λέει πλέον μόνος του πριν το πω εγώ "μπράβο Ρόκο", ενώ όταν κάνω κάτι που του αρέσει π.χ. το μεσημέρι που τον σκεπάζω για την σιέστα του (είναι λίγο υπναράς:D), λέει μόνο "μπράβο", σαν να με επιβραβεύει! ΜΑΡΙΑ
 
Εμενα ο Γιουτζι ειναι αψυχολογητος...
Αλλες φορες οταν κανει μια μερα για να με δει λογω δουλειας, κανει σαν τρελος απο την χαρα του με το που με δει. Τις περισσοτερες ομως φορες τον βρισκω μουτρωμενο,το κεφαλι κατω και φουσκωμενος λαιμος να με κοιταζει με μισο ματι... Παντα του ανοιγω την πορτα και δε δινει σημασια, τι ανοιχτη τι κλειστη το ιδιο ειναι γι'αυτον. Οταν του περασουν τα νευρα με τα χιλια ζορια, αφου θα του εχω πει ολα τα γλυκολογα τοτε ΙΣΩΣ μας κανει την χαρη και βγει που και παλι, ουτε συζητηση να ερθει πανω μου...
Εν τω μεταξυ οταν δε με βλεπει μου λενε οι δικοι μου πως δεν μιλαει κ πλεον δεν τον βγαζουν εξω γιατι τον τελευταιο καιρο οταν δεν ειμαι σπιτι προσπαθει να την κοπανησει!
 
Back
Top