Γενικά Συμπεριφορα αρσενικων κατα τη διαρκεια της εκκολαψης

ΠΑΝΟΣ 1982

PB New Member
Εγγραφή
10 Δεκ 2008
Μηνύματα
56
Πόλη
Ιστιαία
Καλησπερα σας,
εχοντας λιγοστη εμπειρια στη διαδικασια αναπαραγωγης καναρινιων, με το θεμα αυτο θελω αφενος ναπληροφορησω-ενημερωσω τους νεους χρηστες και κατοχους καναρινιων για τη συμπεριφορα των αρσενικων καναρινιων κατα τη διαρκεια της εκκολαψης, αφετερου να διαπιστωσω-μαθω αλλες συμπεριφορες που δεν εχω διαπιστωσει.
Σε αυτο το μικρο, πλην ομως σημαντικο κομματι της αναπαραγωγικης διαδικασιας, η συμπεριφορα του αρσενικου ποιικιλλει. Οσο η θηλυκια εξακολουθει να 'ζεσατινει' τα αυγα της(συμπεριφορα που κατα κανονα δεν αλλαζει)ο αρσενικος σκαρφιζεται διαφορα:1) εχω παρατηρησει τον αρσενικο, πριν και μετα τη διαδικασια της εκκολαψης να ταιζει τη θηλυκια σαν στοργικος συντροφος και μελλοντικος γονιος.2) εχω παρατηρησει τον αρσενικο να αδιαφορει ολοκληρωτικα για τη σιτιση της θηλυκιας με αποτελεσμα να σηκωνεται και να τρεφεται μονη της, αυτος περα βρεχει.3) εχω παρατηρησει τον αρσενικο να αδιαφορει μεν για τη σιτιση της θηλυκιας, ομως οταν αυτη σηκωνεται αυτος να τρεχει να κατσει στη φωλια για να διατηρησει τη θερμοκρασια των αυγων μεχρι να επιστρεψει η θηλυκια. 😉4) εχω παρατηρησει αρσενικοκαι αποκαλω τυχερο οποιον εχει τετοιο αρσενικο, να κηνυγαει τη θηλυκια οταν σηκωνεται να τραφει για να μην καθυστερησει να επιστρεψει στα αυγα της και να συνεχισει την εκκολαψη😉.
Ειναι συμπεριφορες, λιγο-πολυ/γνωστες στους παλαιους χρηστες. Συμπεριφορες που χρηζουν παρατηρησης. Ελπιζω να καλυψα καποιους με τις παρατηρησεις μου και θα περιμενω να εμπλουτισω τις γνωσεις μου με τις δικες σας παρατηρησεις στο θεμα αυτο
 
Νομίζω κάλυψες όλες τις περιπτώσεις. Υπάρχει και ο "κακός" αρσενικός που βιάζεται να ξαναζευγαρώσει και δεν αφήνει τη θηλυκιά σε ηρεμία με ολέθρια αποτελέσματα. Μη σου τύχει ο συγκεκριμένος τύπος είναι για την, απομόνωση. Και μία περίπτωση μοναδική που μου έτυχε ο "γλυκούλης" αρσενικός που κάθεται ακόμη και μαζί με τη θηλυκιά στη φωλιά το βράδυ. Αγκαλίτσες κανονικά δηλαδή. ultraviolet - Article and Reference from OnPedia.com
 
Στίς παρατηρήσεις του Πάνου βρήσκεται και η δυσκολία
στις απαντήσεις σε νέα μέλη. Συνήθως οι νεότεροι θεωρούν οτι
υπάρχει μια απάντηση που καλύπτει τα πάντα για το ένα ή το άλλο θέμα.
Ξεχνούν όμως αυτό ακριβώς που λέει ο Πάνος. Την ιδιαιτερότητα κάθε πουλιού.
Δεν έχω κάτι άλλο να συμπληρώσω εκτός απο μια επικεφαλίδα στο θέμα που
άνοιξε ο φίλος μας. ΑΡΣΕΝΙΚΟ...ΑΥΤΟΣ Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ. 😉
 
Back
Top