Αναπαραγωγή Συμπεριφορα εγκυου καναρινιου

voutsigoutsi

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2009
Μηνύματα
184
Καλησπερα παιδια. Ειδα το ζευγαρι μου να βατευεται πριν μερες (και σημερα παλι) αλλα η θυληκια δεν εκανε φωλια 3-4 μερες τωρα.. Ετσι πηρα εγω την πρωτοβουλια και εκανα εγω φωλια. Καθησε σχεδον αμεσως θελω ομως να ρωτησω πως συμπεριφερονται ως να γεννησουν τα θυληκα; Η δικια μου ειναι πολυ ησυχη σαν να ειναι αρρωστη. Τρωει κατι πινει και μετα καθεται σαν να ειναι αρρωστη στο κλαρακι η μεσα στη φωλια. Τα ματια ειναι καλα το ιδιο και τα περιττωματα. Ειναι φυσιολογικη αυτη η συμπεριφιρα;
 
foto

μια φωτο στη φωλια
 

Συνημμένα

  • 005.webp
    005.webp
    38 KB · Προβολές: 132
fοto 2

ανεβαζω κι αλλη μια
 

Συνημμένα

  • 006.webp
    006.webp
    37,9 KB · Προβολές: 111
δεν χρειαζοταν να βιαστεις φιλε μου, η καναρα θα εκανε σιγουρα τη φωλια. Της περισσοτερες ωρες, η καναρα σου θα ειναι μεσα στη φωλια, ο αρσενιος αν ειναι στοργικος, θα πηγαινει να την ταιζει.. μια ακριβως τετοια καναρα εχω και εγω!
 
Φιλε γιωργο ανυσυχω μαλλον επειδη ειμαι αρχαριος και δεν μπορω να ξεχωρισω αν το πουλακι ειναι νωχελικο απο ασθενεια η ετσι ειναι οταν εγκυμονουν. Ειναι και βαρυ σα να νυσταζει και οταν ειναι εξω απ τη φωλια. Ολες οι εγκυες καναρες ετσι ειναι;
 
Ας πουμε οτι η καναρα ειναι γυναικα ανθρωπος και ειναι αρρωστη σοβαρα... Αν μεινει εγκυος λετε να υπαρχει προβλημα😕



Παιδια τα πουλια οταν ειναι καλα στην υγεια τους ειναι παντα ζωηρα...
Να υποθεσω οτι δεν ακολουθησε και καταλληλη διατροφη...
Αλλα τωρα...
Τι να πω αλλο; Καλη επιτυχια;☹
Οταν εχουμε τετοιου ειδους υποψιες δεν βαζουμε πουλια να ζευγαρωσουν! 😡


Αν ενδιαφερεσαι κανε ενα τηλεφωνο σε καποιον γιατρο
https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Back
Top