Διατροφή Συμπλήρωμα διατροφής για Gouldian

Parrotsmile

PB Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.055
Πόλη
Καλαμάτα
Δεν θα το πιστέψετε σήμερα έψαξα για αυγοτροφή για τα Gouldian και δεν έβρισκα συσκευασμένη αλλά μόνο χύμα από ότι μου έλεγαν Καλά για σπόρους το ήξερα αλλά έχουν και αυγοτροφή χύμα; Μόνο ένα μου είπε ότι περιμένει αλλά κάποιο πρόβλημα υπήρχε στον εκτελωνισμό κλπ κλπ.
Βρήκα αυτό το συμπλήρωμα και το πήρα Beaphar. Pharmaceuticals>health & care products>feed for pets - Product - bogena fortified canary food 1kg Το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος;Δεν περιέχει αυγό. Κάνει την ίδια δουλειά με την αυγοτροφή της Orlux για παραδείσια Culpret.gr που περιμένω;
 
Einai Aygotrofi tis Bogena. Distixos kai sto site tous den grafoune ti exei meza afti i trofi, gia afto den boro na sou po einai to idio me tin aygotrofi tis Orlux i oxi.
Ala sigura boris na dinis ta poulia sou xoris fobo.
 
Περιέχει προϊόντα αρτοποιίας, δημητριακά,υποπροϊόντα φυτικής προέλευσης, εκχυλίσματα πρωτεϊνών φυτικής προέλευσης, σπόρους ζάχαρη,έλαια και λίπη, μέταλλα και μέλι. Δηλαδή είναι ένα συμπλήρωμα διατροφής άρα θα πρέπει να πάρω και αυγοτροφή δεν την υποκαθιστά έτσι; Αυτό είναι το ερωτημά μου γιατί στο petshop μου είπαν ότι είναι το ίδιο με την αυγοτροφή.😕
 
Δε γνωρίζω τις διατροφικές απαιτήσεις - ιδιαιτερότητες των γκούλντιαν, αλλά βλέποντας τα συστατικά του προϊόντος που περιγράφεις (το οποίο δεν περιέχει ζωική πρωτεΐνη) αναρωτιέμαι γιατί να μην πάρεις μόνο αβγοτροφή αντί να πάρεις και τα δύο ή μόνο το συγκεκριμένο προϊόν;
 
Περιέχει προϊόντα αρτοποιίας, δημητριακά,υποπροϊόντα φυτικής προέλευσης, εκχυλίσματα πρωτεϊνών φυτικής προέλευσης, σπόρους ζάχαρη,έλαια και λίπη, μέταλλα και μέλι.

Αυτό είναι το ερωτημά μου γιατί στο petshop μου είπαν ότι είναι το ίδιο με την αυγοτροφή.😕


Einai Aygotrofi tis Bogena.

Den katalabeno to dilema sou...Iseles aygotrofi kai pires aygotrofi.
 
Με όλο τον σεβασμό προς της γνώσεις σου Αλέξανδρε, αλλά όταν λέμε αυγοτροφή τι εννοούμε;
Ένα προιόν με βάση το αυγό και ότι άλλο πιστεύει ο παραγωγός ότι χρειάζεται το ζώο που απευθύνεται για καλύτερη αφομοίωση της πρωτείνης του αυγού(ΖΩΙΚΗ πρωτείνη).
Το προιόν της Bogena με αυτά που γράφει ο κωνσταντίνος δεν περιέχει αυγό, ούτε καν ζωική πρωτείνη.
 
Lazaro,

afto einai afto pou grafei i ORLUX gia tin Aygotrofi gia Exotika.

Orlux Eggfood tropical finches is extremely suitable for the breeding of all tropical birds. This eggfood has a fine structure which guarantees a complete assimilation. The extra added lysine and methionine guarantee an optimal growth and feather composition. This eggfood is enriched with gammarus, source of animal protein.

Indicative nutrition values
Crude protein 17,0 %
Crude oil 4,8 %
Moisture 8,5 %
Crude ash 6,0 %
Crude fibre 2,0 %
Calcium (Ca) 1,5 %
Phosphorus (P) 0,4 %
Vit A 12.500 IU/kg
Vit D3 2.250 IU/kg
Vit E 45 mg/kg
Vit K 1,36 mg/kg
Vit B1 1,8 mg/kg
Vit B2 7,2 mg/kg
Vit B3 (Panthoteen acid) 10 mg/kg
Vit B6 2,7 mg/kg
Vit B12 0,03 mg/kg
Vit C 54 mg/kg
Vit PP 36 mg/kg
Choline chloride 500 mg/kg
Folic acid 0,68 mg/kg
β-carotene 7,50 mg/kg
Vit H (Biotin) 0,06 mg/kg
Lysine 0,92 %
Threonine 0,69 %
Methionine 0,38 %
Tryptophane 0,19 %
Cystine 0,34 %
Copper (Cu) 17,28 mg/kg
spacer.gif


Den grafei tipota gia ayga. I aygotrofes exoune mexri 70% Biskota meza, analoga me tin eteria. Kai ta Biskota exoune ayga. Den basete kamia aygotrofi se ayga.
 
Οτι καλύτερο υπάρχει στο εμπόριο είναι η κροκέτα για μικρά πουλιά, ειναι σε μορφή στρογγυλών κόκων και περιέχει ασβέστιο μέταλα ένζυμα βιταμίνες και φυσικά τροφή. Εαν την μάθουν να την τρώνε τα πουλιά σας θα παρατηρήσετε άλλη συμπεριφορά ενέργεια και ανθεκτικότητα στις απότομες αλλαγές του καιρού που δημιουργούν πολλά πρπβλήματα στα πουλια μας. Νομίζω ότι δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο
 
Οτι καλύτερο υπάρχει στο εμπόριο είναι η κροκέτα για μικρά πουλιά, ειναι σε μορφή στρογγυλών κόκων και περιέχει ασβέστιο μέταλα ένζυμα βιταμίνες και φυσικά τροφή. Εαν την μάθουν να την τρώνε τα πουλιά σας θα παρατηρήσετε άλλη συμπεριφορά ενέργεια και ανθεκτικότητα στις απότομες αλλαγές του καιρού που δημιουργούν πολλά πρπβλήματα στα πουλια μας. Νομίζω ότι δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο

Καλώς ήρθες Γιώργο.Αυτή τους έχω βάλει Kaytee Exact Rainbow Canary & Finch αλλά δεν έχω δεί ακόμα να την τρώνε. Τώρα την έχω ανακατέψει μαζί με τους σπόρους μπας και δοκιμάσουν.
 
Καλά το έβαλες ανακατεμένο με τους σπόρους ή με την αυγοτροφή, μετά απο 3 μέρες βγάλε όλες τις τροφές και άφησε μόμο αυτή τουλάχιστον για μισή μέρα να δεις αν θα τη φάει, αυτός ειναι ο καλύτερος τρόπος για να τα μάθεις.
η καλύτερη κροκέτα είναι η prety bird (αμερικάνικη) υπάρχει για αναπαραγωγή και για συντήρηση αν την βρεις πουθενά ενημέρωσε και μένα γιατι δεν την βρίσκω.
 
Καλά το έβαλες ανακατεμένο με τους σπόρους ή με την αυγοτροφή, μετά απο 3 μέρες βγάλε όλες τις τροφές και άφησε μόμο αυτή τουλάχιστον για μισή μέρα να δεις αν θα τη φάει, αυτός ειναι ο καλύτερος τρόπος για να τα μάθεις.
η καλύτερη κροκέτα είναι η prety bird (αμερικάνικη) υπάρχει για αναπαραγωγή και για συντήρηση αν την βρεις πουθενά ενημέρωσε και μένα γιατι δεν την βρίσκω.


H τροφη στην οποια αναφερεστε ειναι τα λεγομενα pellets?
Αν ναι, αυτα Γιωργο τα δινεις ως βασικη τροφη παραλληλα με το μειγμα σπορων ή αποκλειστικα μονα τους; Επισης ειναι για ολο το χρονο ή για συγκεκριμενες περιοδους πχ αναπαραγωγη πτεροροια κτλ;
 
H τροφη στην οποια αναφερεστε ειναι τα λεγομενα pellets?
Αν ναι, αυτα Γιωργο τα δινεις ως βασικη τροφη παραλληλα με το μειγμα σπορων ή αποκλειστικα μονα τους; Επισης ειναι για ολο το χρονο ή για συγκεκριμενες περιοδους πχ αναπαραγωγη πτεροροια κτλ;

Ναι τα pellets είναι Οδυσσέα σαν των παπαγάλων.Αν τα συνηθίσουν τα δίνεις σαν βασική τροφή βάζοντάς τους λίγους σπόρους η και καθόλου. Είναι για όλο το χρόνο και περιέχουν τα πάντα.
Τα δικά μου παρατήρησα ότι μάλλον άρχισαν να τα τρώνε.
 
Εγώ στα gouldians βάζω την αυγοτροφή της orlux (το gold patee) ανακατεμένη με το insecten tonicum της versele-laga και βάζω και την κροκέτα που λέτε. Την κροκέτα δεν πολυτρώνε αλλά το υπόλοιπο το "καθαρίζουν".:)
 
Εγώ στα gouldians βάζω την αυγοτροφή της orlux (το gold patee) ανακατεμένη με το insecten tonicum της versele-laga και βάζω και την κροκέτα που λέτε. Την κροκέτα δεν πολυτρώνε αλλά το υπόλοιπο το "καθαρίζουν".:)

Όντως το insecten tonicum της versele-lagα το θέλουν πιο πολύ από όλα τα δικά μου.
 
Τα gouldian δεν τρωνε βρασμενο κροκο οπως οι παπαγαλοι; Ρωταω γιατι ειναι πιο υγιεινο απο τις ετοιμες. Παρεπιπτοντως σημερα ειδα πρωτη φορα αυτα τα πουλακια και επαθα! Τι ομορφα και μικροσκοπικα!
 
Τρώνε και αυγό. Εγώ τους το βάζω κομμένο στη μέση. Τρώνε και τον κρόκο και το ασπράδι αλλά τα δικά μου προτιμάνε πιο πολύ το τσόφλι. :)
 
Τρώνε και αυγό. Εγώ τους το βάζω κομμένο στη μέση. Τρώνε και τον κρόκο και το ασπράδι αλλά τα δικά μου προτιμάνε πιο πολύ το τσόφλι. :)

Τους είχα βάλει και ούτε το πλησίασαν ποτέ. 😉
 
Την πρώτη φορά μπορεί να μην το δοκιμάσουν αλλά αν τον βάζεις συχνά κάποια στιγμή θα το φάνε. Είναι πολύ θρεπτικό και επειδή δεν μπορούμε να τους προσφέρουμε 100% αυτά που τους προσφέρει η φύση τουλάχιστον αυτά που τους δίνουμε να αξίζουν τον κόπο, απ' τον να τους δίνουμε μόνο έτοιμα σκευάσματα που μπορεί να μην τα βοηθάνε σε τίποτα...
 
Back
Top