Διατροφή Συμπλήρωμα διατροφής καναρινιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης soulaki1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

soulaki1

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2016
Μηνύματα
133
Πόλη
Αχαρνές
Καλησπερα σε όλη την παρέα.
Εχω μια απορία, διαβάζοντας διαφορά θέματα διατροφής των καναρινιών, μηπως θα πρεπει να δώσω στον μικρό κάποιο συμπλήρωμα διατροφής;
Του δίνω σπόρους, αυγό, αυγοτροφη, ασβέστιο, σουπιοκοκαλο, φρούτα και λαχανικά.
Ειναι όμως οκ? ή να του πάρω κάποια πολύ βιταμίνη, ίσως, και ποια;
Θα ήθελα την γνώμη σας, γιατι διαβασα ότι ετσι θα δυναμώσει και το ανοσοποιητικό του, οπως και σε εμάς άλλωστε.
Ευχαριστω πολύ ολους.
 
Λογικά όταν ακολουθούμε μία σωστή και ολοκληρωμένη διατροφή όπως περιγράφεται και στα άρθρα που περιλαμβάνονται στο <Link Removed>, δεν χρειάζονται συμπληρώματα, όπως και σ' εμάς εξάλλου.
Επειδή όμως στα πουλιά μας υπάρχει αδυναμία αιματολογικών εξετάσεων για να διαπιστώσουμε τυχόν ελλείψεις που μπορεί να παρατηρούνται από διάφορες αιτίες, δυσλειτουργίες του οργανισμού κτλ, μπορούμε και εγώ το κάνω να χορηγούμε δυο τρεις φορές τον χρόνο κάποιο πολυβιταμινούχο συμπλήρωμα για μερικές μέρες.
Ο καλύτερος τρόπος είναι να το βάζεις στην αυγοτροφή και όχι στο νερό, όπου αλλοιώνεται σύντομα και δεν γνωρίζεις και αν και πόσο καταναλώνει το πουλάκι, άσε που μπορεί να το απωθεί και η μυρωδιά.
Φυσικά εννοείται πάντα έχεις σουπιοκόκκαλο στο κλουβί για άντληση ασβεστίου.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Έχεις την αίσθηση πως του λείπει κάτι από τη διατροφή του;
Αισθάνεσαι πως υπάρχει κάποιο "τρόφιμο" που σου διαφεύγει;
 
Του δίνω σπόρους, αυγό, αυγοτροφη, ασβέστιο, σουπιοκοκαλο, φρούτα και λαχανικά.
Το μόνο που θα μπορούσες να προσθέσεις σε όλα αυτά θα ήταν βλαστωμένους σπόρους! Δες εδώ:
  1. https://community.petbirds.gr/threads/Φύτρα-σπόρων-στα-πουλιά.17682/
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Έχεις την αίσθηση πως του λείπει κάτι από τη διατροφή του;
Αισθάνεσαι πως υπάρχει κάποιο "τρόφιμο" που σου διαφεύγει;
Οχι, αλλα ίσως στην φύση να έβρισκε μονο του, μεγαλύτερη ποικιλία, και δεν θέλω να του στερείςω βιταμινουλες. 🙂
 
Πολύ ωραία τα ποστ, Αλίκη, και σε Ευχαριστω πολύ.
Να κάνω μια χαζή ερωτησούλα όμως;
Αν βάλω φακές, σε κυπελλάκι, με βαμβάκι και νερό, οπως κάναμε σχολείο, και οταν φυτρώσει το δίνω στο πουλάκι, υπάρχει πρόβλημα;
Ο λόγος που το ρωτάω ειναι επειδή εχω μονο ένα καναρίνακι, και ετσι χρειάζομαι λίγη ποσότητα.🙄
 
Αν βάλω φακές, σε κυπελλάκι, με βαμβάκι και νερό, οπως κάναμε σχολείο, και οταν φυτρώσει το δίνω στο πουλάκι, υπάρχει πρόβλημα;
Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα... Αρκεί πριν τα βάλεις στο κυπελλάκι με το βαμβάκι να τα έχεις ξεπλύνει καλά καλά! 😉
 
σε κυπελλάκι, με βαμβάκι και νερό,
Όχι βαμβάκι δεν θα μπορέσεις να ξεχωρίσεις τα φύτρα, θα παρασύρουν και ίνες μαζί. Τούλι από μπομπονιέρα, πουγκάκι από κοσμηματάκια είναι καλά εργαλεία.
 
@maria p, Εγω σε αυτο διαφωνω νομιζω οτι συμγεκριμενα στα φαρμακα δεν πρεπει να τους τα δινουμε σε συριγκα αν δεν ειμαστε ακριβης στην ποσοτητα για μενα για παραδειγμα το ορτυκακι που βλεπετε στο avatar μου ειχε προβλημα με τα φαρμακα. Μολης το καταπινε το εφτινε αμεσως γιατι τα περισσοτερα ειναι πικρα. Ετσι προσθεσα λιγη κανελα και νερο και τωρα του αρεσει η γευση και γινεται αμεσως καλα καθως εχει χρονιο αναπνευστικο
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εγω σε αυτο διαφωνω νομιζω οτι συμγεκριμενα στα φαρμακα δεν πρεπει να τους τα δινουμε σε συριγκα
Σε τι διαφωνείς; Εδώ δεν κάνουμε συζήτηση για χορήγηση φαρμάκων με σύριγγα. Και ναι τα φάρμακα πρέπει να τα δίνουμε τηρώντας σχολαστικά τις δοσολογίες, με σύριγγα στο στόμα.
 
Εγω σε αυτο διαφωνω νομιζω οτι συμγεκριμενα στα φαρμακα δεν πρεπει να τους τα δινουμε σε συριγκα αν δεν ειμαστε ακριβης στην ποσοτητα για μενα για παραδειγμα το ορτυκακι που βλεπετε στο avatar μου ειχε προβλημα με τα φαρμακα. Μολης το καταπινε το εφτινε αμεσως γιατι τα περισσοτερα ειναι πικρα. Ετσι προσθεσα λιγη κανελα και νερο και τωρα του αρεσει η γευση και γινεται αμεσως καλα καθως εχει χρονιο αναπνευστικο
Που κολλάει όλο αυτό στην όλη συζήτηση; Μήπως έχεις μπερδέψει τα θέματα;
 
Back
Top