Συμπληρωματηκες ταϊστρες

ΜΑΚΗΣ Λ

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαρ 2009
Μηνύματα
33
Πόλη
Ναύπλιο
Ψαχνοντας καιρο πως μπορώ να εχω μερικες ταϊστρες εξωτερικες ακομα κατέλληξα στις εξείς. Τα πεονεκτηματα ειναι οτι δεν χρειάζεται να βάζω χερι μεσα, και οτι πλένονται πολλύ ευκολα. Τα δυο δεματικά ειναι για να δεσουμε τη βάση στο κλούβι ενω το τριτο για την πορτα ωστε να την κραταει εκει που την θέλουμε. Τη βαση και τα κυπελάκια τα βρήκα στο internet ειναι απο τα ξυλινα μικρα κλουβάκια εκπαίδευσης για Μαλινουά.
 

Συνημμένα

  • DSC03047.webp
    DSC03047.webp
    99 KB · Προβολές: 415
  • DSC03104.webp
    DSC03104.webp
    58,7 KB · Προβολές: 472
  • DSC03108.webp
    DSC03108.webp
    28,5 KB · Προβολές: 402
  • DSC03109.webp
    DSC03109.webp
    31,2 KB · Προβολές: 418
  • DSC03110.webp
    DSC03110.webp
    26,5 KB · Προβολές: 383
Με τέτοιες εικόνες που έχουν τα περιοδικά στο ταψί (φωτογραφία 3), βλέπω τα ηλικιωμένα καναρίνια να φεύγουν από συγκοπή και τα φετινά να χάνουν το φως τους 😛



Που τις βρήκες τις συγκεκριμένες ταϊστρες;
 
Στον Κτηνιατρικο Κύκλο και τις αναφέρει σαν ταϊστρα-ποτήστρα διαγωνησμου Hartz
 
Για κλουβάκια διαγωνισμού είναι μια χαρά. Τα συγκεκριμένα έχουν μια τρύπα από την οποία το πουλί βγάζει ίσα-ίσα το κεφάλι του για να φάει από αυτήν την ταΐστρα. Δεν ξέρω όμως πόσο ασφαλές είναι να προσαρμοστούν σε ένα μεγάλο κλουβί. Υπάρχουν ειδικές εξωτερικές ταΐστρες που προσαρμόζονται στο πορτάκι του κλουβιού και δεν χρειάζεται καν να τις μετακινείς. Μπορείς να τις ανεφοδιάζεις ανοίγοντας το καπάκι από επάνω. Ίσως αυτές να σου φανούν πιο βολικές.
 

Συνημμένα

  • feeder.webp
    feeder.webp
    6,6 KB · Προβολές: 174
Σταύρο δεν τα χρησιμοποιω σαν ταΪστρα, εχω τις δυο ταϊστρες στο καθε κλουβί και σε αυτες βάζω οτι αλλο θελω να τους δώσω αυγο, φρουτα καποιες μερες συμπληρώματα διατροφης αγγούρι κλπ. Να συμπληρωσω ακομα οτι καθε βαση περνει δυο οποτε μεγαλωνεις ευκολα το ευρος τη τροφης τους, ειναι εξωτερικα και δεν κοβουν χωρο απο το κλουβί.
 
Να εισαι καλα Πολυβιε δεν ξερεις ποσο γελασα, συχγαρητηρια για την παρατηρητικοτητα.
 
Σταύρο δεν τα χρησιμοποιω σαν ταΪστρα, εχω τις δυο ταϊστρες στο καθε κλουβί και σε αυτες βάζω οτι αλλο θελω να τους δώσω αυγο, φρουτα καποιες μερες συμπληρώματα διατροφης αγγούρι κλπ. Να συμπληρωσω ακομα οτι καθε βαση περνει δυο οποτε μεγαλωνεις ευκολα το ευρος τη τροφης τους, ειναι εξωτερικα και δεν κοβουν χωρο απο το κλουβί.
Κατάλαβα... Να μας ενημερώνεις με τις παρατηρήσεις σου στην πορεία.
 
Νεκταριε δεν εκανα τρύπα εχω συκώσει την πορτα(φωτο 3), εξηγω ποιό πανω πως. Παντως θα βάλω και αλλες φωτογραφίες για να φαίνεται καλλύτερα.
Σταυρο βεβαίως θα σας ενημερώσω, παντος εδω και δυο μήνες το συστημα εχει αποδηχτει πρακτικό.
 
Back
Top