Ασθένειες Συμπληρώματα για την πτερόρροια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης 321Costis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

321Costis

PB New Member
Εγγραφή
17 Οκτ 2008
Μηνύματα
30
Πόλη
Αχαρνές
Τι δίνουμε συμπληρωματικά όταν τα καναρίνια μας
έχουν πτερόρροια; Εχω πάρει κάτι σταγόνες που λέγονται
pterophene solution και είναι απο την TAFARM. Είναι καλές;

Και κάτι άλλο στις Οδηγίες Χρήσης λέει :

"Θεραπευτικά: 10 σταγόνες σε 100ml νερό. Το άρρωστο
πουλάκι θα πρέπει να πίνει επί 2 συνεχείς εβδομάδες.
Διακόπτουμε τη θεραπεία για μία εβδομάδα και επαναλαμβάνουμε για άλλες για 2 εβδομάδες. "

Θεωρείται αρρώστια δηλαδή η πτερόρροια; 😕

Και λέει επίσης, ότι μετά απο κάθε θεραπεία να χορηγείται Αidonine solution για 10 μέρες, είναι ένα άλλο φάρμακο, τωνοτικό, της εταιρίας που ενισχύει το κελάηδημα και το πύρωμα (που δεν ξέρω τι είναι ).

Εχω πάρει και μία άμμο που λέγεται Pearlsand της Cede, που επίσης δεν ξέρω σε τι βοηθάει..

Εσείς τι άλλο δίνεται για συμπληρωματικό?
 
για το Αidonine solution δες εδω: Aidonine

εγω δεν το χρησιμοποιησα ποτε.

για το pterophene solution [εχει αμινοξεα πρωτεινες]
εχουμε κ εδω συζητηση

το "αρρωστο" ισως το εχει γιατι πιθανον να ενδεικνυται κ για περιπτωσεις παθολογικης πτερορροιας.

κανονικα η πτερορροια ειναι μια φυσιολογικη διαδικασια.
δεν μπορεις να την καταχωρισεις στις αρρωστιες. 🙂

η αμμος
τους παρεχει ασβεστιο, μεταλλικα αλατα,... Ισως καποια ιχνοστοιχεια [αναλογα με την μαρκα]
τη συγκεκριμενη
δεν την ξερω αλλα σιγουρα θ αναγραφει πανω στη συσκευασια τα συστατικα της.
επισης λεγεται οτι βοηθαει τα πουλια στη χωνεψη
 
Καταρχήν η πτερόρροια δεν είναι ασθένεια. Είναι μια φυσιολογική διαδικασία την οποία περνούν ή τουλάχιστον θα πρέπει να περνούν τα πουλιά, προκειμένου να αλλάξουν σταδιακά το πτέρωμά τους σε διάστημα περίπου δύο μηνών.

Ο τρόπος με τον οποίο θα πρέπει να περάσουν τα πουλιά από αυτή τη διαδικασία με όσο το δυνατόν μικρότερη καταπόνηση, θα πρέπει να γίνεται βάσει προγράμματος σχεδιασμένου για τις ανάγκες και το σκοπό αυτής της περιόδου. Τα συμπληρώματα διατροφής αποτελούν μέρος αυτού του προγράμματος και όχι λύση από μόνα τους.

Η άποψή μου είναι ότι θα πρέπει να ακολουθήσεις ένα πρόγραμμα παρόμοιο με αυτό. Επίσης, νομίζω πως αν έχουμε και χορηγούμε μια καλή πολυβιταμίνη στο νερό δεν χρειάζεται απαραίτητα να προμηθευτούμε κάποιο "ειδικό" συμπλήρωμα για την πτερόρροια. Η διαφορά που έχουν σε σχέση με τις απλές πολυβιταμίνες είναι ίσως κάποια ιχνοστοιχεία σε αυξημένη ποσότητα τα οποία βοηθούν στη σύνθεση πρωτεϊνών από τον οργανισμό.

Φροντίστε λοιπόν να παρέχετε ένα καλό μείγμα σπόρων στα πουλιά, φρέσκα φρούτα και λαχανικά 2-3 φορές την εβδομάδα (κατά προτίμηση πράσινα φυλλώδη λαχανικά), αβγοτροφή ή σφιχτοβρασμένο αβγό 2-3 φορές την εβδομάδα, σουπιοκόκαλο και <Link Removed> σε ξεχωριστό σκεύος ή ακόμη και κάποιο συμπλήρωμα ασβεστίου μέσα στην αβγοτροφή και αρκετά μπάνια.

Κωστή έχω την αίσθηση ότι έχεις μείνει αρκετά πίσω στην πτερόρροια. Φυσιολογικά, θα έπρεπε να έχει τελειώσει έως τώρα. Αν δεις ότι συνεχίζεται αρκετά, ίσως θα πρέπει να σε προβληματίσει αυτό. :)
 
μπορεις επισης να κοιταξεις στ'αποτελεσματα της αναζητησης στο "αμμος":)
PetBirds Forum - Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Κωστή έχω την αίσθηση ότι έχεις μείνει αρκετά πίσω στην πτερόρροια. Φυσιολογικά, θα έπρεπε να έχει τελειώσει έως τώρα. Αν δεις ότι συνεχίζεται αρκετά, ίσως θα πρέπει να σε προβληματίσει αυτό. :)

😱

Δηλαδή; Βλέπω ότι τώρα αρχίζει και ψιλοκελαηδάει το πρωί και
απο πούπουλα δεν βγάζει τόσα πολλά πλέον..
Νόμιζα ότι βρισκόμασταν προς το τέλος..😕

Μηπως κάνω λάθος που μόλις σκοτεινιάζει το σκεπάζω με μια
πετσέτα για να μην το ενοχλεί το φώς να κοιμηθεί; Γιατί
έτσι, ενώ αυτό άλλαζε τα φτερά του εγώ είναι σαν να του δείχνω ξαφνικά ότι είναι χειμώνας... Το έχω μπερδέψει μου φαίνεται
το καημένο με τις βλακείες μου..
 
Κατά την άποψή μου κάθε παρέμβαση από την πλευρά μας στη φυσική διάρκεια του ημερήσιου φωτός δεν κάνει καλό. Τα πουλιά θα πρέπει να αντιλαμβάνονται την εποχή σε πραγματικές συνθήκες ή τουλάχιστον οι τεχνητές συνθήκες αντιγράφουν με ακρίβεια την εποχή που θέλουμε να προσομοιώσουμε. Θα σου έλεγα λοιπόν να έχεις το πουλάκι σε ένα χώρο που ξημερώνει και νυχτώνει φυσιολογικά χωρίς τεχνητό φωτισμό. Εάν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, να φροντίζεις ώστε να το ξεσκεπάζεις την ανατολή και να το σκεπάζεις τη δύση του ηλίου. Διάβασε αν θέλεις αυτό το άρθρο, νομίζω πως θα σου δώσει μια ιδέα γι' αυτό που συζητάμε Φροντίδα των πουλιών και συνθήκες περιβάλλοντος :)
 
Ετσι σκέφτηκα κι εγώ γι αυτό το σκεπάζω . Τον έχουμε
στο μπαλκόνι και επειδή κάθε φορά που κάποιος ανοίγει το φώς της κουζίνας φωτίζεται και το μπαλκόνι, σκέφτηκα να τον σκεπάζω όταν νυχτώνει (κατα τις 6μιση) και το πρωι στις 8 να τον ξεσκεπάζω.
Δεν ξέρω όμως κατα πόσο είναι λειτουργικό αυτό...😕

Επίσης, πώς θα καταλάβω σε ποιο στάδιο της πτερόρροιας είναι;
 
Πόσον καιρό έχει πτερόρροια;
 
Πόσον καιρό έχει πτερόρροια;

Δεν μπορώ να πώ με σιγουριά...
Γύρω στον 1,5 μήνα το υπολογίζω.. Αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι ότι λίγα πούπουλα βλέπω συχνά, ακόμα
και τις περιόδους που δεν έχει πτερόρροια πολλές φορές και
αυτό πιστεύω ότι οφείλεται στην κακή διατροφή γιατί
κατα τ' άλλα δεν φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα..😕
 
ακόμα και τις περιόδους που δεν έχει πτερόρροια πολλές φορές και αυτό πιστεύω ότι οφείλεται στην κακή διατροφή
Είναι πολύ πιθανόν...

Μαζί με το άρθρο που σου πρότεινα στο ποστ #6, διάβασε και το Η Διατροφή και η συμβολή της στην καλή υγεία των πουλιών :)
 
Back
Top