Ασθένειες Συμπτώματα κρυολογηματος στους παπαγάλους

ilie mp

PB Known Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2013
Μηνύματα
3.475
Πόλη
Αθήνα
Επειδή δεν θυμάμαι αν υπάρχει κάπου τέτοιο θέμα ήθελα να το ανοίξω για να σας ρωτήσω ποια είναι τα συμπτώματα κρυολογηνατος στους παπαγάλους.
Μπορεί να φαινομαι ψυχραιμη αλλά έχω τρομοκρατηθει.
Επειδή πλέον είναι καλοκαίρι καθόμαστε όλο το πρωί έξω οπότε έχω μαζι μου και τον Μelon (lovebird).
Το μεσημέρι με την πολλη ζέστη μπαίνουμε μέσα και τον βγάζω εκτός κλουβιου για εκπαίδευση κλπ.
Το απόγευμα βγαίνουμε πάλι μπαλκονι και το βράδυ μέσα.
Σήμερα λοιπόν το απόγευμα επειδή έκανε πολύ όμορφες φωνουλες αλλά εγώ έπρεπε να πάω σε μια δουλειά για καμιά ώρα τον άφησα έξω.
Μέσα στην εσοχη που κάνει το μπαλκόνι και τον κάλυψα με πανί από την πίσω πλευρά και το πλάι από την μέσα μεριά ομως.
Μέχρι να γυρισω όμως είχε κάνει κατακλυσμο και είχε και αέρα. (όλα αυτά μέσα σε ούτε μια ωρα).
Γύρισα αρον αρον σπίτι και πήγα να τον βάλω γρήγορα μέσα.
Μια χαρά φαίνεται ο καημενουλης μου όμως εγώ έχω τρομοκρατηθει.
Αν κρυώσε πως θα το καταλάβω;
Θα έχει άμεσα κάποια ένδειξη ή μπορεί και μετά από μέρες;
Θα φανεί πρώτα από τις κουστουλιες;
Δεν θέλω να μου πάθει τίποτα το φιλαράκι μου.
Ίσως κάποια από αυτά τα βότανα που φτιάχνουμε προληπτικά να βοηθήσει;
Τα φώτα σας.
Μια αγχωμενη παπαγαλο μαμά.
Ευχαριστώ.
 
Δεν νομίζω να κρύωσε αν και την ώρα που προηγήθηκε της βροχής είχε δυνατό ψυχρό αέρα.
Όμως θα σε μαλώσω. Γιατί δεν κινδυνεύει έξω μόνο του μόνο από κάτι τέτοια απρόοπτα αλλά και από αρπακτικά.
Σίγουρα θα τρελαινόσουν αν συνέβαινε κάτι, οπότε μην το επαναλάβεις :)
Υπάρχει περίπτωση να βράχηκε από την νεροποντή;
Δώσε προληπτικά καλού-κακού το τσάι τριών βοτάνων για δυο τρεις μέρες και για άλλες προληπτικές εναλλακτικές θεραπείες κοίταξε εδώ.
Άντε ηρέμησε, τίποτα δεν έχει ίσως τρόμαξε λιγάκι :)
 
Ευχαριστώ πολύ Μαρία μου για την άμεση (όπως παντα) απάντηση.
Θα του φτιάξω αμέσως τσαντάκι του νινι.
Όντως θα είχα τρελαθεί αν είχε συμβεί κάτι.
Ελπίζω να μην μου κρυώσε.
Αν δω κάτι περίεργο θα σας ενημερώσω.

Υπάρχει περίπτωση να βράχηκε από την νεροποντή;

κατά 90% όχι αν και τα νερά είχαν πάει σχεδόν μέχρι την εσοχή..
Ελπίζω να μην βραχηκε καθόλου!
 
Τώρα είδα πως ρωτάς για συμπτώματα σε περίπτωση κρυολογήματος, που πιστεύω δεν σε αφορούν στην συγκεκριμένη περίπτωση, λίγο ως πολύ μοιάζουν με κάποια από τα δικά μας και μπορεί να είναι ένα, μερικά και σπάνια όλα από τα παρακάτω:
Εκκρίσεις από τα ρουθούνια, φτέρνισμα, διάρροια, φουσκωμένο πτέρωμα ως ένδειξη ανεβασμένης θερμοκρασίας (πυρετού), μισόκλειστα μάτια, υπνηλία, γενική κακουχία, σε πιο βαριά κρυώματα, δυσκολία στην αναπνοή, συριγμός.
Μακριά από μας...
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ.
Όντως μακριά από εμάς.
Να ρωτήσω διάβασα το άρθρο και.λέω να βάλω χαμομηλι, ρίγανη και θυμάρι.
Αλλά δεν έχω φρέσκο χαμομηλι μόνο σε φακελάκι; Κάνει;
Επίσης θα το βάλω εκεί που του βάζω το νερό ε; Ελπίζω να το πιει..
 
Δεν παθαίνει τίποτα ειδικά τέτοια εποχή απο τη βροχή. Ίσα ίσα θεωρείται καλό να μπορούν να νιώσουν τη βροχή όπως θα γινόταν αν ζούσαν έξω απο τα σπίτια μας.
 
Σας ευχαριστώ πολύ.
Ηρεμισα να πω την αλήθεια γιατί αμέσως σκεφτόμουν τα χειρότερα.
 
Αλλά δεν έχω φρέσκο χαμομηλι μόνο σε φακελάκι; Κάνει;
Βάλε και το φακελάκι αφού αυτό έχεις, αν και προσωπικά δεν τα πολυπροτιμώ, θεωρώ καλύτερα το ολόκληρο αποξηραμένο.
Κατεβάζουμε το βραστό νερό από το μάτι και σκεπάζουμε το δοχείο με το βραστό νερό και το βοτάνι όσο αναμένουμε την παρασκευή.
Όταν του βάλεις το αφέψημα, μην του βάλεις μπάνιο με σκέτο νερό ή βάλε στο μπάνιο το ίδιο μείγμα.
 
Α να το αφήσω να βράσει;
Νόμιζα ότι έλεγε μέσα-πριν βρασει-.
Τώρα είναι σχεδόν έτοιμο.
Μπανιεριτσα δεν του βάζω κάνει στον νιπτηρα γιατί του αρεσει που τρέχει το νερό 😀 :)
 
Η παρασκευή γίνεται ως εξής:
Βράζουμε νερό, το κατεβάζουμε από την φωτιά, ρίχνουμε το βότανο, σκεπάζουμε το δοχείο και το αφήνουμε 10-15 λεπτά να εξάγει τις ωφέλιμες ουσίες του, ανάλογα πόσο βαρύ το θέλουμε. Αραιώνουμε στην συνέχεια με σκέτο καθαρό νερό προκειμένου να το προσφέρουμε στα πουλιά μας.
Αναφέρονται αναλυτικά στο άρθρο που σου έδωσα :)
 
Η παρασκευή γίνεται ως εξής:
Βράζουμε νερό, το κατεβάζουμε από την φωτιά, ρίχνουμε το βότανο, σκεπάζουμε το δοχείο και το αφήνουμε 10-15 λεπτά να εξάγει τις ωφέλιμες ουσίες του, ανάλογα πόσο βαρύ το θέλουμε. Αραιώνουμε στην συνέχεια με σκέτο καθαρό νερό προκειμένου να το προσφέρουμε στα πουλιά μας.
Αναφέρονται αναλυτικά στο άρθρο που σου έδωσα :)

Το διάβασα το άρθρο αλλά εγώ έβαλα τα βότανα από την αρχή μέσα.
Τώρα το αφαίρεσα από την φωτιά και περιμένω να κρυώσει.
Να φτιάξω άλλο;
 
Εντάξει, λάθος είναι :) αλλά πόσην ώρα είναι το φακελλάκι μέσα στο νερό που βράζει; Και βέβαια οι υδρατμοί έφυγαν στον αέρα υποθέτω... Δώσε το τώρα δεν πειράζει, αύριο το φτιάχνεις σωστά :)
 
Δεν το άφησα να βράσει πολύ το νερό. Μόλις εβρασε το έβγαλα αμέσως.
Το χαμομηλι το έβγαλα από το φακελακι και το έριξα μαζι με τα άλλα.
Χάλια τα έκανα; 😛
 
Δεν το άφησα να βράσει πολύ το νερό. Μόλις εβρασε το έβγαλα αμέσως.
Το χαμομηλι το έβγαλα από το φακελακι και το έριξα μαζι με τα άλλα.
Χάλια τα έκανα; 😛
Όχι εντάξει, σούρωσες υποθέτω ε; :)
 
Δεν παθαίνει τίποτα ειδικά τέτοια εποχή απο τη βροχή. Ίσα ίσα θεωρείται καλό να μπορούν να νιώσουν τη βροχή όπως θα γινόταν αν ζούσαν έξω απο τα σπίτια μας.
:)μια ''κουβέντα'' είναι αυτό Ανέστη, εδώ στην Αθήνα η θερμοκρασία έπεσε αρκετά (έπιασε έντονη ψύχρα και φυσούσε δυνατά), οι στάλες της βροχής ήταν στην αρχή χοντρές αλλά μετά άνοιξαν οι ουρανοί ρίχνοντας συγχρόνως και χαλάζι...η ατμόσφαιρα είναι ''περίεργη'' (καυσαέρια και ποιος ξέρει τι άλλο) οπότε αυτές οι μπόρες κατεβάζουν πολλή βρωμιά που μόνο καλό στα πουλιά δεν θα έκαναν...
άσχετο, ελπίζω το πουλάκι να μην κρύωσε
 
:)μια ''κουβέντα'' είναι αυτό Ανέστη, εδώ στην Αθήνα η θερμοκρασία έπεσε αρκετά (έπιασε έντονη ψύχρα και φυσούσε δυνατά), οι στάλες της βροχής ήταν στην αρχή χοντρές αλλά μετά άνοιξαν οι ουρανοί ρίχνοντας συγχρόνως και χαλάζι...η ατμόσφαιρα είναι ''περίεργη'' (καυσαέρια και ποιος ξέρει τι άλλο) οπότε αυτές οι μπόρες κατεβάζουν πολλή βρωμιά που μόνο καλό στα πουλιά δεν θα έκαναν...
άσχετο, ελπίζω το πουλάκι να μην κρύωσε

Συμφωνώ Σίσσυ, εγώ το έγραψα γενικά. Αλλά και πάλι απο μια φορά που βράχηκε στη βροχή δεν πιστεύω πως χρειάζεται άγχος μήπως αρρωστήσει.
 
Tέτοια ώρα δεν κοιμάται το πουλάκι; 😵
Φροντίζω να κοιμάται όταν πέσει ο ήλιος. Τον έχω σε ειδικό χώρο το βράδυ για να μην τον ενοχλουν.
Αλλά να μην το βάλω τώρα;
Ούτως ή άλλως ακόμα δεν έχει κρυώσει το έχω σκεπτόμενο.

Όχι εντάξει, σούρωσες υποθέτω ε; :)

Ναι εννοειται και θα το σουρωσω!
 
Back
Top