Αναπαραγωγή Συνεβη κι αυτο, δε μπορω να εξηγησω το φαινομενο

Sadeness1990

PB New Member
Εγγραφή
17 Απρ 2009
Μηνύματα
28
Πόλη
Πτολεμαΐδα
Πολυ συνοπτικα κ με ημερομηνιες θα σας μεταφερω την κατασταση για να με βοηθησετε στην αποφαση. Στις 12/5 ειδα το ζευγαρι μου να βατευεται 10 φορες ενω ετοιμαζα τα πραγματα για μετακομιση. Στις 13/5 εγινε η μετακομιση κ στις 14/5 γεννηθηκε το πρωτο αυγο οπως ειχα αναφερει σε προηγουμενη δημοσιευση. Το Σαββατο 16/5 πηγα να ελεγξω τη φωλια κ υπηρχε ενα κ μοναδικο αυγο. Θεωρησα οτι ως πρωταρα κ με ολο το stress της μετακομισης θα περιοριζοταν στο ενα αυγο. Σημερα Τεταρτη πηγα να κανω ωοσκοπηση στο μοναδικο αυγο κ αντικρυσα αλλα δυο αυγα, στο συνολο 3. Εξεπλαγην πολυ.
Προσπαθησα να ξεχωρισω το πρωτο αυγο για ωοσκοπηση κ πραγματικα το πετυχα. Το μισο σε διαγωνια τομη ειναι αδιαφανες κ το υπολοιπο διαφανες. Στα αλλα δυο φυσικα ξεχωριζει ο κροκος αφου ειναι ολιγων ημερων.
Αν τελικα το πρωτο αυγο εκκολαφθει, θα συνεχισει η καναρα μου να κλωσσαει κ τα υπολοιπα για 4-5 μερες μεχρι να εκκολαφθουν ή πρεπει να θυσιασω το πρωτο (αν κ δε θελω να επεμβω) για να βγουν τα αλλα δυο εαν εχουν σπορο;

Ειμαι σε διλημμα, δεν ξερω πως να το χειριστω για να εχω τις λιγοτερες δυνατες απωλειες.
Ευχαριστω ολους για το χρονο.
 
η κανάρα θα συνεχίσει να κλωσάει ναι δεν θα είναι πρόβλημα! Το πρόβλημα ίσως είναι μετά στο τάισμα... Και αν όλα πάνε καλά και βγουν όλα τα μωρά... Επειδή θα έχουν μέρες αρκετές διαφορά στην ανάπτυξή τους... Και ίσως θα είναι δύσκολο να ταϊστεί το πιο μικρό(μπορείς να το βοηθήσεις εσύ το τελευταίο με hand mix αν το δεις ότι δεν πάει καλά)! Μην ανησυχείς! Είναι η πρώτη της γέννα;το γεγονός ότι γεννάει τα αυγά με διακοπές παραπέμπει σε έλλειψη ασβεστίου! Καλό θα ήταν να της χορηγήσεις στο νερό υδατοδιαλυτό ασβέστιο πριν κάνει τα αυγά της επόμενης γέννας (4-5 μέρες πιο νωρίς)! Καλό θα ήταν να της δίνεις παράλληλα και βιταμίνη D για πιο άμεση αφομοίωση του ασβεστίου!
 
η κανάρα θα συνεχίσει να κλωσάει ναι δεν θα είναι πρόβλημα! Το πρόβλημα ίσως είναι μετά στο τάισμα... Και αν όλα πάνε καλά και βγουν όλα τα μωρά... Επειδή θα έχουν μέρες αρκετές διαφορά στην ανάπτυξή τους... Και ίσως θα είναι δύσκολο να ταϊστεί το πιο μικρό(μπορείς να το βοηθήσεις εσύ το τελευταίο με hand mix αν το δεις ότι δεν πάει καλά)! Μην ανησυχείς! Είναι η πρώτη της γέννα;το γεγονός ότι γεννάει τα αυγά με διακοπές παραπέμπει σε έλλειψη ασβεστίου! Καλό θα ήταν να της χορηγήσεις στο νερό υδατοδιαλυτό ασβέστιο πριν κάνει τα αυγά της επόμενης γέννας (4-5 μέρες πιο νωρίς)! Καλό θα ήταν να της δίνεις παράλληλα και βιταμίνη D για πιο άμεση αφομοίωση του ασβεστίου!

Ναι, πρωτη γεννα. Το ασβεστιο υπηρχε αφθονο στο νερο 10+ μερες πριν το πρωτο αυγο καθως κ σουπιοκοκκαλο. Τα λοιπα στην τροφη ειναι οπως αναφερονται στην ιστοσελιδα στην καταχωρηση της προετοιμασιας.
 
Κ φυσικα μετα το πρωτο αυγο αφου δεν εκανε αλλο σταματησα κ το ασβεστιο κ ομως γεννησε αλλα δυο λιγο μεγαλυτερα κ απο το πρωτο, γκρι με εντονα καφε στιγματα.
 
Back
Top