Αναπαραγωγή Συνεχείς άγονες γέννες cockatiel

iliasthess

PB New Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2012
Μηνύματα
3
Καλησπέρα σε όλους , έχω περισσότερο από 2 χρόνια ένα ζευγάρι cockatiel, αρσενικό albino περίπου 3 ετων και θηλυκό whiteface pied περίπου 2,5 ετών. Τα πουλιά συγκατοικούν περίπου 1,5 χρόνο και τα έχω δει πολλές φορές να ζευγαρώνουν. Ξεκινώντας από πέρυσι την άνοιξη το ζευγάρι έχει κάνει 4 γέννες, όλες άγονες. Δεν προωθώ την αναπαραγωγή βάζοντας φωλιά, παρά μόνον αφού το θηλυκο γεννήσει το πρώτο αυγό στον πάτο του κλουβιου οπότε και δεν έχω άλλη επιλογή. Όσον αφορά τη διατροφή τους , τα πουλιά διατρέφονται κυρίως με σπόρους και περιστασιακά με άλλες τροφές όπως μπρόκολο και αυγό. Δεν έχω καταφέρει να τρώνε συστηματικά ποικιλία τροφών, καθώς υπάρχουν τροφές που τις έχω δοκιμάσει και δεν τις προτιμάνε. Σε όλη τη διάρκεια του έτους έχουν κοκκαλο σουπιάς η άλλο σκεύασμα ασβεστιου. Τις περιοδους που γεννάνε , υποστηρίζω το ζευγάρι με βιταμίνες και ασβέστιο στο νερό. Τι θα μπορούσε κατά την άποψη σας να φταίει για τόσες συνεχόμενες άγονες γέννες ; Ευχαριστώ προκαταβολικά
 
8 αυγά είναι κάμποσα για κοκατίλ. Υπάρχει η περίπτωση να έχεις 2 θηλυκά. Οι παπαγάλοι δημιουργούν ζευγάρια του ίδιου φύλου κι αυτό το φαινόμενο έχει ξαναπαρατηρηθεί.

Μπορούμε να δούμε φωτογραφίες σε περίπτωση που ο χρωματισμός τους δείχνει το φύλο?
 
Το "αρσενικό" είναι albino, ενώ το θηλυκό whiteface pied οπότε δεν είναι δυνατή η διάκριση φύλου στο "αρσενικό". Βέβαια το έχω χρόνια, κελαηδαει σε διάφορους ρυθμούς και από τη συμπεριφορά του καταλαβαίνω ότι είναι όντως αρσενικό. Τα έχω δει αρκετές φορές να ζευγαρώνουν, υπάρχει περίπτωση θηλυκό να καβαλήσει θηλυκό και να ακολουθήσουν πλήρη κινησιολογία ζευγαρώματος ;
 
υπάρχει περίπτωση θηλυκό να καβαλήσει θηλυκό και να ακολουθήσουν πλήρη κινησιολογία ζευγαρώματος ;

Υπάρχει, ωστόσο το τραγούδι που λες με μπερδεύει κάπως. Θα έκανα ένα τεστ DNA στο αρσενικό για να ξεκινήσουμε απο τα βασικά, οτι έχεις ζευγάρι. Εκτός κι αν είσαι απόλυτα σίγουρος.
 
Back
Top