Αναπαραγωγή Συνεχείς γέννες άσπορων αυγών zebra

Φαμπιο

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.898
Πόλη
Αθήνα
Η ζεβρινα μου κανει συνεχεια ασπορα αυγα και τα κανει συνηθως μεσα στην ταιστρα!
Εδω και 15 μερες κανει συνεχεια!
Υπαρχει περιπτωση να εξασθενησει ο οργανισμος της;
Πρεπει να την παω αλλου να μην βλεπει καθολου τον αρσενικο;
Ευχαριστω:)
 
καλησπερα. Το ιδιο αντιμετωπιζω και εγω. Και τον αρσενικο να βγαλεις παλι τα ιδια θα γινεται το ιδιο
 
Κάνει κάθε μέρα και από ένα; Δηλαδή έχει κάνει 15 αυγά μέχρι τώρα; Αν ναι αυτό σίγουρα την εξασθενεί. Μια λύση είναι να μην βλέπει τον αρσενικό, να μειωθεί ο χρόνος που έχει φως και να μην βάζεις καθόλου συμπληρώματα στη διατροφή της (αυγό κλπ) εκτός από ασβέστιο. Μία άλλη είναι να της βάλεις μια φωλιά να γεννήσει, να τα κλωσσήσει για καμια εβδομάδα περίπου και μετά να της τα πάρεις. Η δεύτερη λύση προϋποθέτει ότι θα κάνεις και τις ενέργειες της πρώτης ταυτόχρονα (μειωμένο φως, ελαφριά διατροφή).
 
Για το φως που αναφερεις πως θα το ελλατωσω;
Τα εχω σε βεραντα οπου κυλαει κανονικα η μερα και η νυχτα!
Εννοεις να της κανω τεχνητη νυχτα πιο νωρις;

Αυγο δεν της δινω μονο σπορους και κανα λαχανικο η φρουτακι!

Να μην εχει καμια οπτικη η ακουστικη επαφη με αρσενικο θα ειναι καλυτερα;
 
Δοκίμασε τότε απλά να την αφήσεις να κλωσσήσει τα αυγά για λίγο. Το πιο πιθανό είναι να σταματήσει. Μάλλον δημιουργείται αυτό επειδή δεν μπορεί να κάνει μια ολοκληρωμένη γέννα. Δεν μου είπες αν γεννάει κάθε μέρα. Καλύτερα να μην βλέπει ή ακούει τον αρσενικό αυτό το διάστημα. Το φως στην βεράντα δεν μπορείς να το αλλάξεις οπότε άκυρο.
 
Δεν μου είπες αν γεννάει κάθε μέρα

Μες την βδομαδα θα κανει 3 αυγα συνηθως...

Θα δοκιμασω με την φωλια αν και φοβαμαι πολυ μην τυχον και ζεσταθει πολυ!
Δεν χτυπαει ηλιος, ειναι δροσερα αλλα δεν παυει να κανει ζεστη!
 
Το ίδιο μου έκαναν το χειμώνα κάποιες θηλυκές. Τις είχα σε κλούβα 6 μαζί και ξαφνικά έβρισκα αυγά. Περίπου με την ίδια συχνότητα. Δεν μπορώ να ξέρω για τις δικές μου βέβαια αν τα έκανε όλα μία ή κάθε μια έκανε από ένα, αλλά υποψιάζομαι ότι 1-2 το έκαναν. Η αλήθεια είναι ότι οι δικές μου σταμάτησαν μόνες τους κάποια στιγμή. Φταίει που είναι και πολύ παραγωγικές σε αυγά οι ζεμπρίνες και μας φέρνουν σε δύσκολη θέση καμια φορά. Αν θες μπορείς να την αφήσεις καμια εβδομάδα ακόμη (χωρίς να βλέπει τον αρσενικό απλά) και αν δεις ότι συνεχίζει τότε να βάλεις φωλιά. Για τη ζέστη που ανυσηχείς, μπορείς να βάλεις ανοιχτή φωλιά (αφού δεν μας πειράζει αν πέσει και κάνα αυγό κάτω) και να τις βάζεις μπάνιο τις πιο ζεστές ώρες.
 
Ενταξει Βασιλη!
Θα το εφαρμοσω και θα γραψω τα αποτελεσματα, γιατι απο οτι καταλαβαινω ειναι συχνο φαινομενο για πολλους που εχουν ζεβρακια!
 
πραγματι πρεπει να ειναι συνηθες το φαινομενο εχτες ειχα παει στο πετ που ψωνιζω κ μου εκανε εντιπωση οτι η κλουβα με τα ζεβρακια ειχε μεσα μια μπανιεριτσα με τρφη κ στην τροφη ειχαν κανει 4-5 αυγουλακια
 
ενα απο τα ιδια εχω μια
που κανει αυγα στο πατο του κλουβιου
της εβαλα φολια για να κανει μεσα και της περασει η ορεξη τιποτα
της ελατοσα το φος της εκοψα την βιταμινη τιποτα...
απλος δεινω εχτρα ασβεστιο και ο θεος βοηθος...
την εχω μεσα μονη χορις φος πολη
και παλη κανη που και που...; 😛
 
Να διευκρινίσω κάτι για να μην δημιουργείται πανικός. Τα θηλυκά ζεμπράκια είναι φυσιολογικό να κάνουν που και που αυγά. Το πρόβλημα είναι να αρχίσουν να γεννούν καθημερινά ή μέρα παρά μέρα για πολύ καιρό. Ό,τι και να τα κάνουμε από κάνα αυγό θα βρίσκουμε ακόμη και μέσα στο καταχείμωνο. Είναι η φύση τους έτσι και δεν παθαίνουν κάτι από αυτό (αρκεί να μην έχουν ελλείψεις στη διατροφή).
 
Να διευκρινίσω κάτι για να μην δημιουργείται πανικός. Τα θηλυκά ζεμπράκια είναι φυσιολογικό να κάνουν που και που αυγά. Το πρόβλημα είναι να αρχίσουν να γεννούν καθημερινά ή μέρα παρά μέρα για πολύ καιρό. Ό,τι και να τα κάνουμε από κάνα αυγό θα βρίσκουμε ακόμη και μέσα στο καταχείμωνο. Είναι η φύση τους έτσι και δεν παθαίνουν κάτι από αυτό (αρκεί να μην έχουν ελλείψεις στη διατροφή).

ενα απο τα ιδια εχω μια
που κανει αυγα στο πατο του κλουβιου
της εβαλα φολια για να κανει μεσα και της περασει η ορεξη τιποτα
της ελατοσα το φος της εκοψα την βιταμινη τιποτα...
απλος δεινω εχτρα ασβεστιο και ο θεος βοηθος...
την εχω μεσα μονη χορις φος πολη
και παλη κανη που και που...; 😛

η δικια μου προπερση δεν ειχε ελλειψη τροφης αλλα πεθανε
γεναγε σηνεχια της εκανα ολα οσα λεω πιο πανο μεχρι και μεσα στο σκοταδι την ειχα λιγο φος αλλα δεν σταματισε να κανη αυγα
μεχρι που πεθανε απο εξαντλισει😡
 
Αν γεννούσε καθημερινά για πολύ καιρό τότε επόμενο είναι είτε να αρρωστήσει λόγω εξάντλησης ή κάποια στιγμή να υπάρξει δυστοκία και να πεθάνει. Αυτό λέω πιο πάνω ότι σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει πρόβλημα.
 
η δικια μου γεναγε 4 αυγα την εβδομαδα
δεν μπορουσα να την σταματισο με τιποτα
ολλα τα δοκιμασα
μεχρι που πεθανε😡
 
Back
Top