Ασθένειες Συνεχιζομενη πτερορροια

petros galleos

PB Member
Εγγραφή
23 Απρ 2007
Μηνύματα
185
Πόλη
Γλυφάδα
Το καναρινι που εχω πανω απο ενα χρονο, εδω και 1,5 μηνα εχει συνεχη πτερορροιακαι φυσικα δεν κανει... Κιχ. Εχει ορεξη, τρωει μονο κελαιδινη και διαφορα χορταρικα, και μηλο, αλλα καθολου την βιταμινη του. Την ημερα ειναι εξω στην βεραντα, και μολις βραδιασει το βαζω μεσα. Δεν εχει κοντα του καλοριφερ. Του εχω δωσει σταγονες για την πτερορροια- πτεροφυια, αλλα η πτερορροια συνεχιζεται. Τι αλλο να του δωσω;
 
Στο χώρο που το βάζεις υπάρχει φως το βράδυ; Η θερμοκρασία του χώρου στους πόσους βαθμούς είναι;
 
Το βραδυ ειναι στην κουζινα μαζι με το καρδερινοκαναρο που εχω, και το οποιο δεν εχει κανενα προβλημα. Το βραδυ φυσικα το φως σβυνει. Η θερμοκρασια ειναι κανονικη, οπως ολοκληρου του σπιτιου.
 
Πέτρο η γνώμη μου είναι ότι το πουλάκι έχει πτερόρροια από το μέσα - έξω στο σπίτι και από το φως που ανάβει στο χώρο του, με αποτέλεσμα να μην έχει σταθερή διάρκεια φωτός η ημέρα του. Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι διατρέφεται σωστά.

Διάβασε τα εξής άρθρα για να διαπιστώσεις που γίνεται το λάθος. :)

Φροντίδα των πουλιών και συνθήκες περιβάλλοντος

Η Διατροφή και η συμβολή της στην καλή υγεία των πουλιών
 
Οπως προανεφερα ακριβως στις ιδιες συνθηκες ζει και το καρδερινικαναρο. Τρωνε την ιδια τροφη, μονο που το καναρι δεν τρωει την βιταμινη του καθολου. Ισως να του λειπουν καποιες βιταμινες λοιπον.
 
Αυτή τη στιγμή το πρόβλημα το αντιμετωπίζει το καναρίνι και βάσει των συνθηκών που περιγράφεις, μπορούμε να πούμε ότι το καρδερινικάναρο απλώς διαχειρίζεται το πρόβλημα καλύτερα μέχρι στιγμής. Δε σημαίνει ότι οι συνθήκες είναι ιδανικές.

Αυτό που θα έκανα εγώ αν είχα ένα καναρίνι με το ίδιο πρόβλημα είναι:

Δε θα το έβαζα ξανά στην κουζίνα. <Link Removed>. Θα αποφάσιζα αν θα πρέπει να ζει το χειμώνα μέσα ή έξω. Αν το είχα μέσα, θα το είχα σε ένα χώρο με θερμοκρασία κάτω των 18 βαθμών χωρίς καθόλου τεχνητό φωτισμό.

Θα του έδινα ένα καλό μείγμα σπόρων ως βασική τροφή και θα φρόντιζα να τρώει όλους τους σπόρους πριν του βάλω καινούργιους. Φρούτα και λαχανικά δύο φορές την εβδομάδα εναλλάξ. Λίγο αυγό μια φορά την εβδομάδα. Ένα πολυβιταμινούχο συμπλήρωμα μία φορά την εβδομάδα. Όχι τη βιταμίνη που αναφέρεις, αν πρόκειται για τις <Link Removed>. Επίσης, <Link Removed>, και σουπιοκόκαλο.

Πλύσιμο του πάτου του κλουβιού και αλλαγή του υλικού υγιεινής, τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα. Τακτικό καθάρισμα των σκευών τροφής, καθημερινό πλύσιμο των ποτιστρών και αλλαγή νερού.

Αν μετά από δύο μήνες δεν έχει αποκατασταθεί το πρόβλημα, τότε θα έψαχνα για ασθένεια. Σύμφωνα με την περιγραφή σου όμως (έχει όρεξη, καλή διάθεση κ.λπ.), θα ξεκινούσα από τα προφανή τα οποία αναφέρω πιο πάνω, αποκλείοντας προς το παρόν την ασθένεια.
 
Σταυρο σ ευχαριστω για ολα οσα μου γραφεις. Απο σημερα θα τα βγαλω απο την κουζινα, και θα του παρω ενα πολυβιταμινουχο σκευασμα. Αμμο και σουπιοκοκαλο εχει, και η καθαριοτητα του κλουβιου, και της ποτιστρας καθως και των σκευων τροφης γινονται τακτικα. Ισως να φταιει και οι υδρατμοι που βγαινουν απο την ηλ. κουζινα κατα το μαγειρεμα. Θα τα βαλω σε αλλο δωματιο γιατι φοβαμαι να τα αφηνω εξω το βραδυ τωρα που ειναι χειμωνας. Απο την ανοιξη μεχρι το τελος του φθινιπωρου μενουν συνεχεια εξω.
 
Τελικα Σταυρο απο σημερα τα εβγαλα σε καλυμενο μερος στην βεραντα, και το βραδυ θα τα μισοσκεπαζω με μια πετσετα.
92.gif
 
Back
Top