Ασθένειες Συνεχόμενη πτερόροια;

Εγγραφή
26 Νοε 2018
Μηνύματα
803
Καλησπέρα. Εχω μια απορια.. Απο την μερα που εχω παρει το φλαφυ δεν ειχε πολυ φτέρωμα και καρφακια. Τοσο καιρο μετα και ο φλαφυ συνεχιζει να εχει καρφακια. Ειναι λογικο τοσο καιρο πτεροπορια
 
Απο ποτε τον εχεις παρει;

@zack27 @vagelis76
Απο το προηγούμενο καλοκαίρι.. Οχι απο εδω αλλα απο ενα pet shop που ειχε εκτροφέα πριν κραφτω εδω.
[automerge]1560762270[/automerge]
Περιπου Αυγούστο νομίζω.ή τελη ιουλιου ή μεσα Αυγούστου
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μιχάλη μου άσχετο με ερώτημα σου και ζητώ συγνώμη από τη διαχείριση αλλά όπως σου είχαν γράψει και σε άλλο θέμα θα πρέπει να καθαρίζεις το κλουβάκι ΚΆΘΕ ΜΈΡΑ για την υγεία του παπαγάλου σου αλλά και για εσάς πέντε λεπτά θα σου πάρει εκεί που ασχολείσαι μαζί του καθάρισε του και το κλουβί ταυτόχρονα... Φιλικά πάντα. Για το ερώτημα σου θα σου απαντήσουν έμπειρα μέλη..
 
Μιχάλη μου άσχετο με ερώτημα σου και ζητώ συγνώμη από τη διαχείριση αλλά όπως σου είχαν γράψει και σε άλλο θέμα θα πρέπει να καθαρίζεις το κλουβάκι ΚΆΘΕ ΜΈΡΑ για την υγεία του παπαγάλου σου αλλά και για εσάς πέντε λεπτά θα σου πάρει εκεί που ασχολείσαι μαζί του καθάρισε του και το κλουβί ταυτόχρονα... Φιλικά πάντα. Για το ερώτημα σου θα σου απαντήσουν έμπειρα μέλη..
Ναι το καταλαβα απλος το καθαριζα καθε εβδομάδα. Οταν μου το ειπαν την ιδια μερα το καθάρισα απλος επειδη ειμαι στην κατασκηνωση καο φοβαμαι μην η μητερα μου της φυγει απο κατω οπως το καθαριζεο της ειπα σε μια εβδομαδα καθαρισε το και με προσοχη και τα λοιπα.. Απο εδω και περα καθε μερα.
 
Ναι το καταλαβα απλος το καθαριζα καθε εβδομάδα. Οταν μου το ειπαν την ιδια μερα το καθάρισα απλος επειδη ειμαι στην κατασκηνωση καο φοβαμαι μην η μητερα μου της φυγει απο κατω οπως το καθαριζεο της ειπα σε μια εβδομαδα καθαρισε το και με προσοχη και τα λοιπα.. Απο εδω και περα καθε μερα.
Καλά να περνάς λοιπόν... 😁 Απόλαυσε την όμορφη θάλασσα. Και πάλι μπράβο σου για ολα😉
 
Μιχάλη μήπως είναι απλώς φτερά που του πέφτουν όταν καθαρίζει τα Φτερά του κ επειδή αργούσε να καθαρίζεις το κλουβί σου φαίνονταν πολλά; Παρατήρησε το όταν γυρίσεις κ το καθαριζεις κάθε μέρα.
 
Μιχάλη μήπως είναι απλώς φτερά που του πέφτουν όταν καθαρίζει τα Φτερά του κ επειδή αργούσε να καθαρίζεις το κλουβί σου φαίνονταν πολλά; Παρατήρησε το όταν γυρίσεις κ το καθαριζεις κάθε μέρα.
Οκ απλοε και το κεφαλι του ειναι γεματο καρφακια γιαυτο λεω για πτερροροια
 
Κοιτα ενα χρονο τωρα να εχει πτερορροια δεν ειναι φυσιολογικο κατα τη γνωμη μου! βεβαια κ ο καιρος φετος ηταν αρκετα περιεργος οποτε σιγουρα επηρεασε κ τα πτηνα!
 
Κοιτα ενα χρονο τωρα να εχει πτερορροια δεν ειναι φυσιολογικο κατα τη γνωμη μου! βεβαια κ ο καιρος φετος ηταν αρκετα περιεργος οποτε σιγουρα επηρεασε κ τα πτηνα!
Οκ Ευχαριστώ
 
Όλα έχουν το κύκλο τους... Ξεκινάνε.. Κορυφώνονται και επιστρέφουν στα φυσιολογικά τους. Έτσι γίνεται και με τη πτερόρροια,ξεκινα με λίγα πουπουλάκια και σταδιακά αλλάζουν και τα μεγαλύτερα φτερά(πτησης και ουρά).
Αν αυτό διαρκεί πολύ, αρχίζουμε και ψάχνουμε πρώτα τις συνθήκες που ζει το πουλάκια...ημερήσιο φως,θερμοκρασία, επαρκή και συνεχόμενο υπνο... Διατροφή και τέλος αναζητάμε πιθανον παθολογικά αίτια.
Δε ξέρω αν εσύ λες πτερρόροια τα πουπουλάκια που πιθανόν βρίσκεις κάθε βδομάδα που καθαρίζεις το κλουβί... Πουλάκι είναι και φτεράκια θα βρίσκεις λίγο πολύ όλο το χρόνο.
 
Κοιτα εγω δε χρησιμοποιω βιταμινες! Επειδη ομως ειναι συνεχομενη η πτερορροια μπορεις να του δωσεις για να το βιηθησεις λιγο! αν δε τρωει φρουτα, λαχανικα κτλ!
 
Κοιτα εγω δε χρησιμοποιω βιταμινες! Επειδη ομως ειναι συνεχομενη η πτερορροια μπορεις να του δωσεις για να το βιηθησεις λιγο! αν δε τρωει φρουτα, λαχανικα κτλ!
Δεν τρωει φρουτα και τα λοιπα.. Αν μπορείτε πειτε μου ποια βιταμίνη να παρω
 
Είναι προτιμότερο να επιμείνεις στους φυσικούς πόρους βιταμινών. Εφόσον θες να στραφεις σε έτοιμα σκευάσματα οποίο πολυβιταμινουχο και να διαλέξεις την ίδια δουλειά θα κάνει.
 
Back
Top