Φροντίδα Συνθήκες διαβίωσης και ύπνος ζακό

Akislakkia

PB New Member
Εγγραφή
29 Απρ 2020
Μηνύματα
16
Πόλη
Wuppertal
Γεια σας από μένα παιδιά είμαι νέος στο φόρουμ κ νέος μπαμπάς ζακο τον έχω 2 μέρες είναι 3 μήνων ακόμα τρώει κρεμουλα για θέματα συμπεριφοράς θα ήθελα να μιλήσουμε κάποια άλλη στιγμή έχω πολλές ερωτήσεις σαν αρχάριος με απασχολεί ένα άλλο θέμα κ αυτό είναι η διαβίωση του ζωντανού κ ο ύπνος του
Τον έχω στην κουζίνα αλλά το κλουβί είναι αρκετά μεγάλο όπως επίσης στην κουζίνα απλώνουμε ρούχα κ δεν είναι καλό αυτό λόγο σκόνης σκέφτομαι με μια μικρή ανακαίνιση στο σπίτι να τον έχω στο σαλόνι αλλά κάποιες φορές έχουμε κόσμο στο σπίτι η καθόμαστε κ βλέπουμε τηλεωραση ως αργά μπορεί να γίνει λειτουργικό για όλους μας αν μένει στο σαλόνι κ κάτι ακόμα στην κουζίνα κινούμαστε αρκετά κ αργά το βράδυ τον ξυπνά με αρκετά συχνά κ δεν με αρέσει αυτό
Ευχάριστο
 
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να νεκρώνουν όλα στο σπίτι από τις 9 το βράδυ πολύ δύσκολο πιστευο δλδ κανένας δεν έχει ζωντανό στο σαλόνι η κανένας δεν ξυπνάει άθελα του το ζωντανό
 
Άκη, απο που το πήρες; Τα ρούχα με τη σκόνη δεν κατάλαβα τι σχέση έχουν. Μπορείς να πάρεις ένα κάλυμμα κλουβιού τελείως μαύρο και να καλύπτεις το κλουβί 7-8 η ώρα το βράδυ. Είναι μικρός και χρειάζεται ύπνο. Αν η κουζίνα είναι ήσυχη το βράδυ μπορείς να το βάζεις να κοιμάται εκεί σκεπαασμένο. Μην το ζορίσεις με τον απογαλακτισμό, τάιζε τον όσο ζητάει. Να προσφέρεις φρέσκα λαχανικά, φρούτα, πέλετς και σπόρους κάθε μέρα άσχετα με το πόσο τρώει και να του δείχνεις τι να τρώει.

Αν το πήρες απο εκτροφέα, δεν σε καθοδηγεί με τις απορίες σου;
 
Εκτός από σκοτάδι για να ηρεμήσει έστω κ από κουκούλα κλουβιου, το βράδυ θα χρειαστεί κ ησυχία. Ένα σπίτι είναι πολύ δύσκολο να είναι όλα απολύτως ήσυχα από τις εννιά το βράδυ μέχρι την επόμενη...
Υπάρχει κάποιος άλλος χώρος που μπορείς να τον μεταφέρεις; Η έστω στο σαλόνι να υπάρχει μια γωνιά δική του που θα είναι λίγο πιο απομονωμένος;
Εφόσον στην κουζίνα ανοιγο κλείνετε το φως κατά τη διάρκεια της νύχτας καλό θα ήταν να μην μένει εκεί το πουλί όσο γίνεται κ αυτό φυσικά.. Θα ενοχλείται κ θα διακόπτεται ο υπνος του διαρκώς.
Έχω μικρό σπίτι σχετικά κ έχω το ίδιο πρόβλημα με το σαλόνι γιατί καθόμαστε μέχρι αρκετά αργά εκει, κατά τη διάρκεια της ημέρας είναι μαζί μου στο σαλόνι κ όταν νυχτώσει μεταφέρεται το κλουβί του μέσα στο δωμάτιο μαζί μου. Αυτό δεν ξέρω πως θα γίνει να βολεψει ένα ολόκληρο κλουβί ζακο όμως, ειναι πολύ πιο μεγάλο από αυτό που έχω εγώ, αλλά ήταν το μόνο που μπορώ να κάνω.
 
Το κλουβί παιδιά στην κρεβατοκάμαρα δεν μπαίνει με τίποτα όσο για τα ρούχα που στεγνώνουν είναι ακριβώς δίπλα στον μικρό όσο για το ξύπνημα ακόμα κ με περπάτημα ξυπνάει λέω να τον βάλω στο σαλόνι σε απόσταση κάνε 2 μέτρα από εμάς κ το βράδυ παίζει μόνο τηλεωραση χωρίς άλλο φως ίσως αν μάθει λίγο στην φασαρία με μια κουκούλα να είναι οκ τον έχω 2 μέρες νωμιζω είναι λίγο νευρικός κ ανησυχως λόγο Αυτού κ γιαυτο ξυπνάει κ τόσο εύκολα
[automerge]1588173401[/automerge]
Άκη, απο που το πήρες; Τα ρούχα με τη σκόνη δεν κατάλαβα τι σχέση έχουν. Μπορείς να πάρεις ένα κάλυμμα κλουβιού τελείως μαύρο και να καλύπτεις το κλουβί 7-8 η ώρα το βράδυ. Είναι μικρός και χρειάζεται ύπνο. Αν η κουζίνα είναι ήσυχη το βράδυ μπορείς να το βάζεις να κοιμάται εκεί σκεπαασμένο. Μην το ζορίσεις με τον απογαλακτισμό, τάιζε τον όσο ζητάει. Να προσφέρεις φρέσκα λαχανικά, φρούτα, πέλετς και σπόρους κάθε μέρα άσχετα με το πόσο τρώει και να του δείχνεις τι να τρώει.

Αν το πήρες απο εκτροφέα, δεν σε καθοδηγεί με τις απορίες σου;
Φοίβο έχετε το ίδιο όνομα με τον μικρό μου μένω Γερμανία τον πήρα από έναν Τούρκο κ τον έδωσε λόγο άσματος πολύ ήρεμος παίξαμε κατευθείαν χάδια φιλία με είπα για το τάισμα κάποια πράγματα κρέμα τον δίνουν 2 φορές την ημέρα δεν την κοβο λαχανικά δεν τρώει δεν ξέρω γιατί τρώει όμως όλη μέρα σπόρους είναι λίγο νευρικός ακόμα σε 2 μέρες δεν περιμένω να συνέλθει το ζωντανό κ δεν ξέρω μήπως τον πιέζω κιόλας γιατί ανά διαστήματα πάω του μιλάω κ τον χαϊδεύω λίγο κ φεύγω
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Akislakkia σε λίγο καιρό θα σας μάθει κ θα απομονώνει τους γνωστούς ήχους από τους ξένους, οπότε θα ειναι πιο ήρεμος όταν σας συνηθίσει κ ας ειναι στο σαλόνι.
 
Ναι Sina εκεί πονταρο ότι θα μάθει κ θα είναι καλύτερα τώρα δεύτερη μέρα δεν περιμένω κ πολλά αν κ πριν τα πηγαμε πολύ καλά βγήκαμε κ έξω αλλά δεν έφαγε την κρέμα πρέπει να είναι χορτάτος. Έχω μεγάλο κλουβί θα κάνω μια ανακαίνιση στο σπίτι ώστε να μπει στο σαλόνι κ όταν θα αρχίσω κ δουλειά κανονικά δεν έχει κ πολλά ξενύχτια το πολύ 10 ύπνο
 
Γενικά οι κουζίνες δεν είναι και ο καλύτερος χώρος διαμονής. Κατά τη διάρκεια του μαγειρέματος μπορεί να γίνει και επικίνδυνος για την υγεία του πουλιού.
Τα ρούχα που στεγνώνουν δίπλα του επίσης.
Αν το σαλόνι είναι η μόνη λύση, βάλτε τον εκεί.

Πάντως εύχομαι να σας ζήσει, να τον χαίρεστε πολλά χρόνια! Περιμένουμε παρουσίαση με φωτογραφίες!
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Back
Top