Αναπαραγωγή Συντήρηση θηλυκών καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stfns

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2014
Μηνύματα
2.052
Πόλη
Καλλιθέα
Καλησπέρα σας. Φέτος είναι η πρώτη χρονιά που θα κρατήσω θηλυκά καναρίνια εκτός αναπαραγωγικής διαδικασίας. Δεδομένης της διαμονής σε εξωτερικό χώρο, να περιμένω ότι την Άνοιξη θα έλθουν ούτως ή άλλως σε οίστρο; Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω στη διαχείρισή και συντήρησή τους;
 
θα έλθουν ούτως ή άλλως σε οίστρο; Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω στη διαχείρισή και συντήρησή τους;

Αν είναι οκ από υγεία, δεν τη γλιτώνεις. 😉

Τώρα για ενέργειες... Πάνω - κάτω αυτά που αναφέρονται όταν θέλουμε να σταματήσουμε στη μία γέννα. Υπάρχουν διάφορα.

Θα έχω κι εγώ το ίδιο θέμα μιας και φέτος δε θα βάλω καθόλου Τιμπράντο αλλά τα θηλυκά τα κράτησα. Το μόνο ''μέτρο'' που πήρα είναι ότι έδωσα όλα τα αρσενικά καναρίνια, οπότε τουλάχιστον δε θα ακούνε καλέσματα. Και δεν θα τις δώσω καθόλου αυγό. Πάλι θα κάνουν αυγά, ελπίζω λίγα.
 
Απο θεμα συντηρησης φιλε μου απλα τωρα τους χειμωνιατικους μηνες κ μεχρι να ζεστανη ο καιρος σπορια με περισσοτερα λιπαρα κ αυγοτροφη κ σε μερος να μην τα χτυπαει ο αερας.
 
Αν είναι οκ από υγεία, δεν τη γλιτώνεις.

Μάλιστα... Καυγάδες θα πέφτουν;

Το μόνο ''μέτρο'' που πήρα είναι ότι έδωσα όλα τα αρσενικά καναρίνια, οπότε τουλάχιστον δε θα ακούνε καλέσματα

Έδωσες όλα τα αρσενικά; Δεν θα ασχοληθείς ξανά με αναπαραγωγή; Αρσενικοί στην περίπτωσή μου θα υπάρχουν και μάλιστα λαλίστατοι.
 
Απο θεμα συντηρησης φιλε μου απλα τωρα τους χειμωνιατικους μηνες κ μεχρι να ζεστανη ο καιρος σπορια με περισσοτερα λιπαρα κ αυγοτροφη κ σε μερος να μην τα χτυπαει ο αερας.

Ευχαριστώ για την απάντηση σου, αλλά το ερώτημά μου είναι πως να διαχειριστώ θηλυκά καναρίνια σε οίστρο, τα οποία όμως δεν θα συμμετέχουν σε αναπαραγωγική διαδικασία.
 
Στέφανε τα αυγά δεν θα τα γλυτώσεις ότι και αν κάνεις πρόσεξε τες σαν να της έβαζες σε ζευγάρια διατροφηκα εννοώ, αν δεν βάλεις φωλιές θα τα γεννάνε στον πάτο και θα σπάνε εγώ τους βάζω φωλιές και της αφήνω να κάτσουν καμία 15αρια ημέρες και μετά τα πετάω. Της έχεις όλες μαζί σε ένα κλουβί;
 
Της έχεις όλες μαζί σε ένα κλουβί;

Ναι. Είναι 3 σε κάθε 60αρα ζευγαρώστρα. Σύνολο 9. Τελικά απο ότι καταλαβαίνω την ωοτοκiα δεν την αποφεύγουμε. Έχεις δίκιο τότε. Πρέπει να τρώνε καλά.
 
Μάλιστα... Καυγάδες θα πέφτουν;

Ε ναι. Απλά προσπάθησε να έχεις αν σε βολεύει όσο το δυνατόν λιγότερες μαζί και σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο χώρο.
Εγώ έχω 5 σε μια κλούβα και ήδη έχουν αρχίσει να τραβάνε ουρές.

Edit: Τώρα είδα πως θα τις έχεις... Μπάχαλο θα γίνει, να ξέρεις. χαχα. :D


Έδωσες όλα τα αρσενικά; Δεν θα ασχοληθείς ξανά με αναπαραγωγή; Αρσενικοί στην περίπτωσή μου θα υπάρχουν και μάλιστα λαλίστατοι.

Ε τώρα έχω και καρδερίνες και φλώρους οπότε αν βγάλω και τιμπράντο φωνητικά δε θα είναι όπως πρέπει να είναι.
Από του χρόνου που θα έχω και έναν άλλο χώρο θα δω τι θα κάνω. Αν και τα βαρέθηκα λίγο τα τιμπράντο.
 
Μια χρονιά δεν είχα βάλει φωλιά μια από της θηλυκές μου έκανε ένα αυγό κάθε μέρα για οχτώ μέρες συνεχόμενα σταμάτησε για 2 ημέρες και μετά ξαναρχισε της έβαλα μια φωλιά και έκανε αλλά 4 τα κλοσισε και ησυχασε, εφόσον είναι ανα 3 βάλε περισσότερες φωλιές σε κάθε ζευγαροστρα γιατί θα κάθεται η μία επάνω στην άλλη και θα κλοσανε τα ίδια αυγα μπορεί να δεις και χαζόβατεματα μετάξι τους.
 
Ε τώρα έχω και καρδερίνες και φλώρους οπότε αν βγάλω και τιμπράντο φωνητικά δε θα είναι όπως πρέπει να είναι.
Εσύ με τα ιθαγενή σίγουρα θα τις χρειαστείς σαν παραμάνες, οπότε σωστός ο σχεδιασμός σου
 
Ευχαριστώ για την απάντηση σου, αλλά το ερώτημά μου είναι πως να διαχειριστώ θηλυκά καναρίνια σε οίστρο, τα οποία όμως δεν θα συμμετέχουν σε αναπαραγωγική διαδικασία.

Στην θεση φιλε μου θα εβαζα κανονικα φωλιες ουτως ωστε να εκαναν μεσα τα αυγα θα τα αφηνα κ λιγο διαστημα να πυρωνουν ουτως ωστε να μην γεννανε συνεχεια, καθως επισης θα τα ειχα κ σαν παραμανες ετοιμα για παν ενδεχομενο. Επισης σε χωρο με λιγοτερο φωτισμο να βοηθουσε λιγακι κ ο οιστρος τους να ητανε πιο ηπιος
 
θα έλθουν ούτως ή άλλως σε οίστρο;
Ναι.. Θα μπουν οπωσδήποτε από τη στιγμή που θα βρεθούν σε αναπαραγωγικές συνθήκες.
Ο μόνος τρόπος να μειώσεις τις επιπτώσεις είναι τα βοηθήσεις να παραμείνουν σε συνθήκες άνοιξης λιγότερο διάστημα παρέχοντας όλα όσα χρειάζονται για να καλύψεις τις απαιτήσεις του οργανισμού τους.
 
Ναι.. Θα μπουν οπωσδήποτε από τη στιγμή που θα βρεθούν σε αναπαραγωγικές συνθήκες.

Γιάννη εννοείς αύξηση διάρκειας ημέρας και θερμοκρασίας σωστά; Γιατί από διατροφή δεν σκόπευα να τις προετοιμάσω για αναπαραγωγή. Και κάτι άλλο. Αν τις αφήσω χωρίς φωλιές και αρχίσουν να γεννάνε όπου βρουν τα αυγά τους, ως πρωτάρες υπάρχει περίπτωση τα επόμενα χρόνια, που ενδεχομένως να τις χρησιμοποιήσω για αναπαραγωγή, να παρουσιάσουν αποκλίνουσες συμπεριφορές(αυγά στον πάτο ή σε ταίστρες) θεωρώντας τες φυσιολογικές;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αν τις αφήσω χωρίς φωλιές και αρχίσουν να γεννάνε όπου βρουν
Θα προσπαθήσουμε με το φως να το αποφύγουμε όσο γίνεται αυτό...
υπάρχει περίπτωση τα επόμενα χρόνια, που ενδεχομένως να τις χρησιμοποιήσω για αναπαραγωγή, να παρουσιάσουν αποκλίνουσες συμπεριφορές
Ασφαλώς και όχι..
Αλίμονο αν μια κανάρα που γεννήσει αυγά στον πάτο μια φορά να το κρατήσει σε όλη της τη ζωή.
Γιάννη εννοείς αύξηση διάρκειας ημέρας και θερμοκρασίας σωστά;
Κυρίως με το φως.. Τη θερμοκρασία δεν θα την παλέψουμε..
 
υπάρχει περίπτωση τα επόμενα χρόνια, που ενδεχομένως να τις χρησιμοποιήσω για αναπαραγωγή, να παρουσιάσουν αποκλίνουσες συμπεριφορές

χαχα.. Έλα ρε συ. Προφανώς και όχι.:)
 
Back
Top