Γενικά Συντήρηση κλουβιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dafnadi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Dafnadi

PB New Member
Εγγραφή
2 Οκτ 2022
Μηνύματα
12
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω ένα κλουβί με πολύ ωραίες διαστάσεις και δεν θα ήθελα την αγορά ενός νέου κλουβιού. Το θέμα που προκύπτει όμως είναι ότι το παπαγαλάκι μου ενώ έχει αμέτρητα παιχνίδια της αρέσει να ξεφλουδίζει την μπογιά του. Με αποτέλεσμα τα γυμνά κομμάτια να μαζεύουν σκουριά. Το τρίβω πολύ συχνά με ξύδι αλλά είναι χρονοβόρα και κουραστική διαδικασία. Ξέρετε κάποια συγκεκριμένη ασφαλή μπογιά για κλουβιά να μου προτείνετε; Ήθελα η αλήθεια είναι να προχωρήσω σε αγορά κλουβιού από ανοξείδωτο ατσάλι και να το έχω εσ αεί χωρίς προβλήματα. Αλλά δεν κατάφερα να βρω ούτε για να παραγγείλω εύκολα εντός Ελλάδος οι επιλογές είναι πολύ περιορισμένες στα προϊόντα πτηνών.
 
Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις ένα καινούργιο κλουβί εάν σκουριάζει. Το ότι δαγκώνει τα κάγκελα είναι δείγμα βαρεμάρας.
Μπορείς να στείλεις μια φωτογραφία του κλουβιού?
 
@Dafnadi Τι παπαγαλάκι έχεις? Το κλουβί φαίνεται πολύ ευρύχωρο. Η κάτω ξύλινη πατήθρα όμως, καλό θα ήταν να μπει λίγο πιο ψηλά, καθώς ένα υγιές πτηνό τείνει να κάθεται στα ψηλότερα κλαδιά ενός δέντρου. Όντως, έχει πολύ ωραία παιχνίδια. Όπως σου είπε και η Λήδα το να "μασάει" τα κάγκελα ριναι ένδειξη πλήξης και ανοίας. Φρόντισε να αλλάζεις τα παιχνίδια 1 φορά την εβδομάδα ή και σπανιότερα, για να μπει πάλι στον κόπο να εξερευνήσει το κλουβί του και ότι βρίσκεται μέσα του.
 
@Niva99 σευχαριστω για τα σχόλια 😌 βάζω και χαμηλά κλαδάκια ώστε να μπορεί να εκμεταλλευτεί όλο ο χώρος του κλουβιού. Δηλαδή να πετάει και από χαμηλά προς ψηλά και όχι μόνο οριζόντια.
 
@Niva99 σευχαριστω για τα σχόλια 😌 βάζω και χαμηλά κλαδάκια ώστε να μπορεί να εκμεταλλευτεί όλο ο χώρος του κλουβιού. Δηλαδή να πετάει και από χαμηλά προς ψηλά και όχι μόνο οριζόντια.
Ναι καλά κάνεις πρέπει να έχει την δυνατότητα να πετάει! Αν όντως τρώει τα κάγκελα μόνο εκτός κλουβίου ίσως χρειάζεται να πάρεις ένα πάρκο με παιχνίδια για να ασχολείται
 
@meniam αυτός είναι ο χώρος της εκτός κλουβιού
[automerge]1665163657[/automerge]
@Niva99
Ναι σωστά, καταλαβαίνω πως το λες, είναι τακτοποιημένο κατάλληλα για να μην συμβαίνει αυτό.
 

Συνημμένα

  • IMG_20221007_202458.webp
    IMG_20221007_202458.webp
    33,5 KB · Προβολές: 18
@Dafnadi πολύ ωραίο κ άνετο το κλουβί. Κ το πάρκο / δέντρο που της έχεις απλά καταπληκτικό, δεν έχω λόγια! Μπράβο!. Μόνο δύο πραγματακια. Ένα , το κλουβί μην το έχεις κοντά σε θερμαντικό σώμα. Κ δύο, το φοβερό κ καταπληκτικό δέντρο (τι ωραίο που είναι!) δεν είναι πολύ ψηλά; Μπορεί να κάνω κ λάθος.
 
Ένα , το κλουβί μην το έχεις κοντά σε θερμαντικό σώμα. Κ δύο, το φοβερό κ καταπληκτικό δέντρο (τι ωραίο που είναι!) δεν είναι πολύ ψηλά; Μπορεί να κάνω κ λάθος.
είναι ψηλά αλλά γνώμη μου καθαρά είναι πως δεν είναι κακό. Κι εγώ όταν θα βγάζω έξω θα κάτσουν λίγο κάτω θα παίξουν κτλ αλλα προτιμάνε να πηγαίνουν πάνω στα φωτιστικά τους αρέσει να κάθονται όσο ψηλά γίνεται. Οπότε θεωρώ ότι θα το απολαμβάνει να είναι τόσο ψηλά 😍. Επίσης έχω ακούσει εδώ να λένε κάποιοι να μην αφήνουμε τα πουλιά να κάθονται πολύ ψηλά από εμάς γιατί νιώθουν κυριαρχία, ίσως όντως σε κάποιο πουλί που έχει τάση να δαγκώνει για να δείχνει δύναμη να μην είναι σωστό να το αφήνουμε ψηλά, σε ένα όμως πουλί που δεν υπάρχει τέτοιο θέμα νομίζω είναι πολύ ωραίο να τους δίνεται δυνατότητα να μένουν ψηλά και να κατεβαίνουν όταν θέλουν
 
@MARY58
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! 😁Στην ουσία τις ώρες που είναι μέσα στο κλουβί το σώμα είναι κλειστό οπότε δεν υπάρχει θέμα.
Όσον αφορά το κλαδί ειναι αρκετά μεγάλο και το χαμηλό του σημείο φτάνει στο ύψος μου ενώ το πιο ψηλό το ξεπερνάει. Γενικά της αρέσει όπως είναι στημένο δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιο θέμα με το ύψος. (Προσωπικά δεν συμφωνώ με την θεωρία της κυριαρχίας)
 
(Προσωπικά δεν συμφωνώ με την θεωρία της κυριαρχίας)
Ούτε εγώ. Γιατί το καναρίνι μου, ναι το ξέρω άλλο είδος, που το κλουβί του είναι στο ύψος σχεδόν του θώρακα, μια χαρά κυρίαρχος νοιώθει!
Για το κλουβί, επειδή έχει σκουριά που είναι επικίνδυνη θα σου έλεγα να το αλλάξεις το κλουβί. Παρόλαυτά βρήκα στο φόρουμ αυτό
 
@Dafnadi Οι ειδικοί γενικά έχουν πει ότι το κλουβί δεν πρέπει να βρίσκεται πάνω από τα μάτια μας, επειδή εκεί είναι ο αρχηγός του σμήνους τους στο φυσικό τους περιβάλλον, αλλά ούτε και στο πάτωμα, διότι εκεί τείνουν να είναι τα άρρωστα, τραυματισμών ή/και αδύναμα πουλιά. Το καταλληλότερο σημείο είναι κάπου στον λαιμό μας. Ορίστε και ένα σχετικό άρθρο:
 
@Dafnadi πόσο καιρό έχεις το κλουβί;;

@Dafnadi Οι ειδικοί γενικά έχουν πει ότι το κλουβί δεν πρέπει να βρίσκεται πάνω από τα μάτια μας, επειδή εκεί είναι ο αρχηγός του σμήνους τους στο φυσικό τους περιβάλλον, αλλά ούτε και στο πάτωμα, διότι εκεί τείνουν να είναι τα άρρωστα, τραυματισμών ή/και αδύναμα πουλιά. Το καταλληλότερο σημείο είναι κάπου στον λαιμό μας. Ορίστε και ένα σχετικό άρθρο:
Ναι αυτό είναι αλήθεια! Απλά η συζήτηση έγινε για το πάρκο και όχι για το κλουβί! Το πουλί όταν βρίσκεται ελεύθερο στο χώρο μπορεί να πάει σε διάφορα μέρη και συνήθως προτιμάνε ψηλά καθώς και στην φύση ψηλά κάθονται
 
Back
Top